ارزیابی اطلاعاتی آمریکا از «تهدید ایران»

براساس ارزیابی سالانه جامعه اطلاعاتی آمریکا، در کنار چین، روسیه، از ایران هم به عنوان تهدید علیه امنیت ملی ایالات متحده نام برده شده و ضمن تکرار اتهامات همیشگی برای توجیه اقدامات ضد ایرانی واشنگتن، به توانمندی‌های ایران اذعان شده است.
به گزارش فارس ، جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارش سال ۲۰۲۱ خود درباره تهدیدهایی که مدعی است امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می‌کند و هر ساله توسط دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا منتشر و به کمیته‌های اطلاعاتی کنگره ارائه می‌شود، در کنار مسائل فراملی مثل همه‌گیری، تغییرات آب و هوایی، فناوری در حال ظهور، مسائل سایبری، مهاجرت، تروریسم جهانی و همچنین درگیری‌ها و بی‌ثباتی در بخش‌های مختلف جهان از جمله غرب آسیا، به طور خاص از ایران در کنار کشورهای روسیه، چین و کره شمالی نام برده است.
در این گزارش که در تاریخ نهم آوریل ۲۰۲۱ منتشر شده و اطلاعات تا این زمان را دربرمی‌گیرد، ادعا شده این ارزیابی بر مستقیم‌ترین و جدی‌ترین تهدیدها علیه ایالات متحده در سال آینده پرداخته است.
به ادعای جامعه اطلاعاتی آمریکا که در این ارزیابی آمده، ایران همچنان تهدیدی متداوم علیه منافع آمریکا و متحدانش در منطقه است، زیرا تلاش می‌کند نفوذ آمریکا را از بین ببرد و از جمعیت شیعه در خارج از مرزهای خود حمایت کند، نفوذ خود را تحکیم و قدرتش را به کشورهای همسایه گسترش دهد، فشار بین‌المللی را منحرف کند و تهدیدات علیه ثبات خود را به حداقل برساند.
در ادامه این گزارش، گفته شده که تهران از طیفی از ابزارها از جمله دیپلماسی، گسترش برنامه هسته‌ای خود، خرید و فروش نظامی و آنچه حملات نیابتی و متحدان ایران خوانده شده برای پیشبرد اهدافش بهره خواهد برد.
در این گزارش به رغم حضور غیرقانونی و اقدامات تنش‌زای آمریکا و متحدانش در منطقه غرب آسیا، ادعا شده که انتظار می‌رود ایران ریسک‌هایی را انجام دهد که می‌تواند تنش‌ها را افزایش دهد و منافع آمریکا و متحدانش را تهدید کند.
در این گزارش ارزیابی شده که ایران خود را درگیر مبارزه با آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن می‌بیند و برداشتش این است که آن‌ها بر محدود کردن نفوذ ژئوپولیتیک ایران و پیگیری تغییر رژیم تمرکز دارند. طبق این گزارش، اقدامات تهران ناشی از برداشت آن از خصومت آمریکا، اسرائیل و کشورهای خلیج فارس است، که شامل توانایی آن در قدرت‌نمایی از طریق سلاح‌های متعارف و نیروهای نیابتی و تمایلش برای گرفتن امتیازهای دیپلماتیک و اقتصادی از جامعه بین‌المللی است.