استقلال خیلی چیزها را فهمید

کلاس درس الهلال!

علیرضا خطیبی
شکست قابل پیش بینی استقلال در برابر الهلال به معنای پایان کار صدرنشین گروه مرگ در این فصل لیگ قهرمانان بود.
استقلال با تفاوت‌های بسیار نسبت به خودش در مرحله گروهی برابر نماینده عربستان قرار گرفت و هرچند نمایش بدی هم نداشت ولی شکست خورد و حذف شد.
لطفا بهانه نیاورید
تیم هجومی استقلال با وجود از دست دادن دیاباته، قایدی، اسماعیلی و حتی نادری و میلیچ نمایش قابل قبولی برابر الهلال داشت. همین که دروازه‌بان الهلال به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب می‌شود یعنی جانشین‌های مردان جداشده، توانسته‌اند تا حدودی نمره قبولی بگیرند. بنابراین شکست استقلال زیاد ربطی به رفتن این بازیکنان نداشته و ندارد هر چند که اگر آن بازیکنان اگر بودند شاید استقلال نمایش هماهنگ‌تری می‌داشت.
نیک‌نفس، ریگی نیست
رفتن ریگی و جذب نیک‌نفس؛ این معادله برابر الهلال نشان داد استقلال ضرر کرده است. نیک‌نفس روی هر دو گل الهلال، نزدیک‌ترین بازیکن به مرد صاحب توپ الهلال بود که پاس نهایی را می‌دهد ولی هرگز موفق نشد با خطا، تکل و غیره جلویش را بگیرد. نیک‌نفس با همه ویژگی‌هایش اصولا هافبک دفاعی جنگنده‌ای که موی دماغ بازیکن حریف شود، نیست و نخواهد بود. او هافبکی است که می‌تواند خوب توپ بگیرد. به همین دلیل هم، نکونام در فولاد از او در کنار آبشک استفاده می‌کرد که دومی بجنگد، بازیکن صاحب توپ را اذیت کند و اولی، توپ را بگیرد و بازیساز از راه دور باشد.
فاصله‌ای که نیک نفس با بازیکن روبرویش ایجاد می‌کند، او را در فازی با اختلاف فراوان نسبت به ریگی قرار می‌دهد. نیک‌نفس از این لحاظ شبیه مهدی‌پور و رضاوند است درحالیکه استقلال حتما باید یک «ریگی» داشته باشد. حالا ریگی کجاست؟ در سپاهان!
فراموشی زیر توپ زدن
محمدحسین مرادمند بعد از عبور از فاز گل به خودی‌های پیاپی با لباس سپاهان، برای پدیده بازیکن بدی نشد. او یاد گرفته بود زیر توپ بزند و با همین ترفند هم، خودش را در لیگ برتر نشان داد. حضور در استقلال اما به قدری برای او عجیب و غریب بوده که همان زیر توپ زدن هم یادش رفته است. روی گل اول، سوای اینکه مرادمند در کلیدی‌ترین لحظه ممکن لیز خورد و روی زمین افتاد، او در تخمین زمانی و مکانی به اشتباه افتاد وگرنه قبلا از روی زمین افتادن باید با پای راستش، توپ را دفع می‌کرد.
روی صحنه گل دوم هم مرادمند، اشتباه اول را مرتکب شد: او در صحنه پرتاب اوت، بی‌جهت روی گومیس پرید و بدون زدن توپ یا حتی متوقف کردن بازیکن الهلال با خطا، مالکیت توپ را به رقیب داد. اشتباهات مرادمند دیشب کم نبود و باید گفت یکی از دلایل حذف استقلال به اشتباهات مرادمند باز می‌گردد.
نمایش درخشان
امیرحسین حسین‌زاده، سورپرایزی بود که به بهترین شکل ممکن جواب داد. این جوان 20 ساله در همین تک بازی نشان داد اگر بتواند همین روند را ادامه بدهد، قادر است به بهترین شکل ممکن جای خالی اسماعیلی را پر کند و حتی بهتر از او هم باشد. حسین‌زاده کپی برابر اصل اسماعیلی است البته بدون اضافه کاری‌های شماره 8 سابقه و چرخیدن‌های بیهوده‌اش با توپ.
اگر در نهایت اسماعیلی هم ماندنی شود، دست استقلال و مجیدی در این قسمت استراتژیک زمین کاملا پر خواهد بود. به نظر می‌رسد اسماعیلی در استقلال ماندنی شود.
ترکیب اشتباه بود؟
آیا استقلال می‌توانست با ترکیب بهتری روانه زمین شود؟ مثلا بازی کردن از ابتدای قاسمی‌نژاد به جای خاقانی؟ یا بازی کردن رمضانی که روی توپ‌های هوایی به شدت خط دفاع الهلال را اذیت کرد؟ یا بازی کردن دانشگر به جای آقاسی که شناخت بیشتری به نوع بازی غفوری داشت؟ و حتی مهدی‌پور به جای نیک‌نفس؟ معلوم است که می‌شد اما این سوالات را باید مجیدی و پین پاسخ بدهند.
نمایش خوب کاپیتان
وریا غفوری برابر الهلال، یک بار دیگر توانایی بالایش در کارهای هجومی را نشان داد. او برنده مطلق نبرد با ناصر دوساری و یاسر شهرانی بود. در کارهای دفاعی غفوری همچنان در شیفت به مرکز (صحنه گل دوم الهلال) و هماهنگی با سایر مدافعان روی خط آفساید (صحنه گل پرسپولیس در دربی برگشت) می‌توانست بهتر عمل کند.
ستاره‌ها
ستاره‌ها با وجود اینکه در آنالیز رقبا، روی‌شان به شدت زوم می‌شود ولی بازهم کارشان را می‌کنند. استقلال و کادر فنی‌اش به خوبی می‌دانست 4 بازیکن اصلی و خطرناک الهلال در کارهای هجومی گومیس، دوساری، پریرا و مارگا هستند. قطعا هم برای مهار آنها، برنامه داشت و به بازیکنان گوشزد کرد ولی ستاره‌ها، کارشان را کردند: گومیس و دوساری روی پاس پریرا و مارگا گل زدند.
آقاسی و سلمانی دلیل محاکمه مجیدی در فضای مجازی
سرمربی استقلال به خاطر استفاده از دو بازیکن در ترکیب اصلی بازی با الهلال، در فضای مجازی مورد محاکمه برخی هواداران تیمش قرار گرفته است.
نمایش استقلال در بازی دیشب طوری نبود که هواداران این تیم، نسبت به آینده تیمشان ناامید شوند اما نمی‌شود گفت که مجیدی و همکارانش، در بازی دیشب بدون اشتباه بوده‌اند و از دید منتقدان سرمربی استقلال، برخی تصمیم‌های سرمربی استقلال، در باخت به الهلال، تاثیرگذار بوده است.
مهمترین نقدی که در فضای مجازی به فرهاد مجیدی وارد شده، استفاده از جعفر سلمانی و عارف آقاسی در ترکیب اصلی تیمش بوده است
از دید منتقدان فرهاد، بازی ندادن به دانشگر، بزرگترین اشتباه او در بازی دیشب بوده و فرهاد بدون توجه به هماهنگی دانشگر با یزدانی و مرادمند، از آقاسی در ترکیب اصلی استفاده کرد که مدت زیادی در کنار سایر بازیکنان تمرین نکرده بود و الهلال بارها و بارها از سمت او، دروازه استقلال را تهدید کرد و موسی مارگا در سه صحنه با پاس‌هایی که پشت سر آقاسی انداخت، همبازیانش را در موقعیت گل قرار داد که یکی از آنها تبدیل به گل شد.
جعفر سلمانی سوژه بعدی انتقاد از مجیدی بوده و برای تعدادی از هواداران استقلال، این سوال مطرح شده که فرهاد به چه دلیلی دست روی این بازیکن گذاشته و او را جذب کرده است.
درست است که با یک بازی نمی‌شود کیفیت بازیکنان را به درستی ارزیابی کرد اما جعفر سلمانی یکی از موارد خاص فوتبال ایران است و بعد از بازی در پست غیرتخصصی در تیم ملی – که هنوز هیچ کسی دلیلش را نمی‌داند – او در بازی دیشب و علیرغم حضور در پست تخصصی‌اش، نتوانست نمایش منتقدپسندی ارائه کند و از دید برخی از هواداران استقلال، متین کریم‌زاده و حتی بابک مرادی بازیکنان بهتری از خرید ملی‌پوش آبی‌ها هستند.
اولیایی: استقلال باید به اهلش سپرده شود
مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال گفت: در حال حاضر استقلال به بی‌راهه می‌رود و به نظر من باید امور این باشگاه به دست اهلش سپرده شود.
«کاظم اولیایی» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص استقلال و شکست این تیم در لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: از کوزه همان برون تراود که در اوست. ما در بحران خودآفرینی که در باشگاه ایجاد کردیم قرارد داریم و نتیجه این اقدامات نادرست نیز همین می‌شود که می‌بینید.
وی ادامه داد: در حال حاضر استقلال شرایط عادی ندارد و باید تجدید ساختار داشته باشیم. این راهی که در حال طی شدن است به بی‌راهه می‌رود. هرچه بیشتر این مسیر را برویم، بیشتر فرو خواهیم رفت. توقع است که در این خصوص بازنگری داشته باشیم.
اولیایی در پاسخ به این پرسش که چه کسی مقصر ناکامی استقلال است، گفت: وقتی تیم به موفقیت می‌رسد، معلوم می‌شود که همه عوامل در آن کار خود را به خوبی انجام دادند و برعکس این موضوع نیز وجود دارد. وقتی تیم در زمین شکست می‌خورد، می‌توانیم بگوییم یک نفر مقصر است؟ الان هم که موفقیت حاصل نشده، هرکس به اندازه خودش در این ناکامی‌ها سهم دارد.
مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال تصریح کرد: چندی پیش نامه‌ای به رییس جمهوری نوشتیم و رونوشتی از آن را به وزیر ورزش دادیم و به عنوان پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس درخواست کردیم برای یک دفعه هم که شده برای اصلاح مدیریت این دو باشگاه فکری منطقی و با رعایت نکات باشگاه‌داری بین‌المللی صورت بگیرد.
وی افزود: این نامه یک نسخه سریع و کوتاه‌مدت برای اصلاح امور استقلال است. ما پیشنهاد دادیم اختیار مدیریت در باشگاه استقلال به اهلش سپرده شود. در ابتدا باید مشخص شود اختیار این باشگاه دست چه کسی است؟ حالا اگر مشخص شد، به طور قطع آن‌ها کارشناس نیستند و باید ظرف چند ساعت به دست اهلش بیافتد تا سریع به امور رسیدگی شود.
اولیایی در پاسخ به این پرسش که چه کسی صلاحیت مدیریت در استقلال را دارد، بیان کرد: خیلی‌ها. باشگاه استقلال ۷۵ سال تاریخ دارد و بعد از انقلاب هم ۴۳ سال است که در فوتبال کارنامه دارد.
مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال اضافه کرد: ۱۰، ۱۵ نفر از این مدیران باید دور هم جمع شوند و به عنوان مجمع برای باشگاه استقلال تدبیر کنند. این بهتر از این است که یک نفر که با باشگاه نیز فاصله دارد، برای استقلال تصمیم بگیرد.
این اعضا باید جمع شوند و اختیار را به دست بگیرند و هواداران هم آنها را بشناسند. تا ساختار اصلاح نشود، آمدن و رفتن آدم‌ها فایده‌ای ندارد. این مجمع هیات مدیره را می‌چیند و آن هیات مدیره یک نفر را انتخاب می‌کند که امور را اجرایی کند. البته باید این یک نفر از سوی هیات مدیره تعیین شود.