گفت‌وگو با احمد بهرامی، کارگردان «دشت خاموش»

پرداختن به دغدغه‌های ازلی و ابدی کارگران

احمد بهرامی درباره پرداختن به مسائل کارگران در فیلم «دشت خاموش» می‌گوید: مساله من فقط خبررسانی درباره وضعیت بد کارگران نبوده است. در واقع، به بهانه زندگی کارگرها قصه‌ای شکل می‌گیرد و مسائلی فراتر از معیشت در فیلم مطرح می‌شود.
به گزارش هنر انلاین، فیلم سینمایی «دشت خاموش» به نویسندگی و کارگردانی احمد بهرامی از جمله آثار موفق سینمای ایران بوده که تاکنون در جشنواره‌های بین‌المللی متعدد حضور یافته و حتی تندیس شیر بهترین فیلم بخش افق‌ها از فستیوال ونیز سال ۲۰۲۰ نیز به این اثر اهدا شده است. «دشت خاموش» فیلمی است که به شرایط دشوار کاری و روابط پیچیده انسانی چند خانواده که در یک محیط کارگری زندگی می‌کنند، می‌پردازد و از ۲۲ شهریورماه اکران خود را در گروه سینمایی هنر و تجربه آغاز کرده است. علی باقری، فرخ نعمتی، مهدیه نساج، تورج الوند، مجید فرهنگ، ناصر علاقه‌بندان، راضیه ایرانی، نرگس امینی، محسن یگانه، مهتاب خوش‌منش، شقایق آقازاده، اهورا بهرامی، پارسا و ارشا سبحانی، برسام بهرامی، مینا سرقره از جمله بازیگرانی هستند که در این اثر به ایفای نقش پرداختند. احمد بهرامی کارگردان فیلم «دشت خاموش» درباره شرایط سینما و اکران فیلم خود در زمان کنونی به هنرآنلاین گفت: به هر حال در همین شرایط شاهدیم که آدم‌ها در بخش‌های مختلف با کرونا کنار آمده و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کار خود می‌پردازند. اکنون بسیاری از کسب‌وکارها همچون کافه‌ها فعالیت خود را آغاز کردند و سریال‌ها و فیلم‌های بسیاری نیز در حال تصویربرداری هستند. به این ترتیب سینماها نیز با رعایت مسائلی همچون ماسک زدن و یکی در میان نشستن در سالن‌ها می‌توانند به کار خود ادامه دهند و پذیرای مخاطبان باشند.
وی افزود: به هر جهت سینما بخشی از سرگرمی و زندگی مردم بوده است. ما هم می‌دانیم که اکران فیلم در زمان کنونی مانند دو سال قبل نمی‌شود اما امیدواریم که مردم در این شرایط به سینماها بیایند و فیلم را ببینند. این کارگردان همچنین درباره چگونگی پرداختن به موضوع کارگران که در خلاصه داستان این اثر به آن اشاره شده است، بیان کرد: ما فیلمسازهایی که فیلم داستانی کار می‌کنیم، قصه‌های خودمان را روایت می‌کنیم. پدرم کارگر یک شرکت صنعتی بود و من در ۳۰، ۴۰ سال گذشته از نزدیک با مسائل و مشکلات این آدم‌ها آشنا بودم.