خبر

پروانه نمایش «پسران دریا» صادر شد

پروانه نمایش فیلم سینمایی «پسران دریا» به کارگردانی افشین هاشمی صادر شد. به گزارش ایلنا، پروانه نمایش فیلم سینمایی «پسران دریا» به کارگردانی افشین هاشمی که پیش از این در بخش پانورامای جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای به نمایش در آمده بود، صادر شد. در «پسران دریا» مونا فرجاد در کنار دو نوجوان از شمال و جنوب کشور به نام‌های یاسین حبیب‌پور و منیب بزرگ‌زاده به همراهِ پیام امیرعبدالهیان، مهنوش شیخی، حسن خلدون، علی بحری، آیسان حدّاد و افشین هاشمی بازی کرده‌اند. این ششمین فیلم افشین هاشمی است که با همکاریِ حسین جامی ساخته شده و تهیه‌کنندگیِ آن بر عهده بهروز نشان است.

«پدر یک آغوش قلبی» در انتظار مجوز

«پدر یک آغوش قلبی» بربط نوازی فضل الله خدارحمی، پس از اخذ مجوز ارشاد منتشر و روانه بازار موسیقی شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، بربط نوازی فضل الله خدارحمی با عنوان «پدر، یک آغوش قلبی» با آهنگسازی و تنظیم بهنام خدارحمی تولید و منتشر شد. ‎این قطعه‌ی بدونِ کلام تلفیقی یکی از قطعاتِ آلبومِ «صدای سازِ پدر» است که توسط بهزاد و بهنام خدارحمی آهنگسازی و تنظیم شده و فضل الله خدارحمی تکنوازی بربط تمامی قطعات را برعهده داشته است. این اثر از هم اکنون بر روی سامانه بیپ تونز در دسترس مخاطبان است. «بربط» یا «عود» سازی ایرانی است که بعد از حمله‌ اعراب به سرزمینِ ایران در میان اعراب راه پیدا کرد و با به کار آمدن حکومتهای متعصبی که نسبت به سازهای موسیقی دید مثبتی نداشتند رفته رفته کمرنگ شد.

ستاره «مدیر کل» با یک فیلم مستقل بازمی‌گردد

ایمن زیدان که در ایران با حضور در سریال پربیننده و محبوب «مدیر کل» شناخته می‌شود، در نخستین فیلم سینمایی بخش مستقل سینمای سوریه در دوران پس از جنگ ایفای نقش می‌کند. به گزارش هنر آنلاین، سینما و تلویزیون سوریه پیش از درگیر شدن این کشور در جنگ با داعش یکی از صنایع پیشرو در منطقه بود؛ جنگی که ۵۰۰ هزار قربانی داشت و میلیون‌ها نفر را هم در گوشه و کنار دنیا آواره کرد. حالا که آرامش دوباره به این کشور جنگزده بازگشته، بخش مستقل سینمای سوریه در تدارک تولید یک کمدی خانوادگی با بازی ایمن زیدان است. «پدری درون تو» نام این فیلم سینمایی است و به گفته زیدان تمام عناصر لازم را برای زنده کردن دوباره نام و آوازه سینمای سوریه و پیروزی در دنیای عرب در خود دارد. داستان درباره یک تاجر ثروتمند با بازی ایمن زیدان است که در تلاشی نومیدانه برای پدر شدن، چندهمسری برمی‌گزیند و دست به دامان مشاوران کلاهبردار و فالگیرها هم می‌شود. کارگردان «پدری درون تو» احمد ابراهیم احمد است. ایمن زیدان ۶۴ ساله از محبوب‌ترین و سرشناس‌ترین بازیگران سینما و تلویزیون سوریه در چند دهه اخیر است. سریال «روزانه‌های مدیر کل» محصول ۱۹۹۵ که در ایران با نام «مدیر کل» پخش شد، «روزانه‌های جمیل و هنا» محصول ۱۹۹۷ و این اواخر «مسیر آسمانی» در ۲۰۱۹ از مهم‌ترین و پربیننده‌ترین آثار کارنامه اوست.

آثار هنرمندان ایرانی در موزه آسیا سوسایتی
به نمایش درمی‌آید

آثاری از ۲۳ هنرمند ایرانی به مدت هشت ماه در نیویورک به نمایش درمی‌آید. به گزارش هنر انلاین، نمایشگاه «شورشی، شوخ، عارف، شاعر» ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱ در موزه Asia Society در نیویورک افتتاح شد. نمایشگاه پاییزی آسیا سوسایتی برگرفته از مجموعه هنری محمد افخمی، شامل آثاری از ۲۳ هنرمند ایرانی است. در این آثار تجربیات و هویت چند وجهی سه نسل از هنرمندان که داخل یا خارج از ایران کار می‌کنند قابل مشاهده است و مواردی مثل تجدید نظر در زیبایی‌شناسی سنتی و بررسی موضوعاتی مانند جنسیت، مسائل اجتماعی و معنویت دیده می‌شود. آثار هنری از سال ۱۹۹۸ تا به امروز در این مجموعه به نمایش درآمده است و کارهایی در انواع مختلف رسانه‌ها، از نقاشی و مجسمه‌سازی گرفته تا عکاسی، چیدمان، ویدئو و... را دربر می‌گیرد.
شیوا احمدی، مرتضی احمدوند، شیرین علی آبادی، افروز امیلی، نازگل انصاری نیا، محمود بخشی، علی بنی صدر، علیرضا دیانی، محمد احصایی، منیر فرمانفرماییان، پرستو فروهر، شادی قدیریان، رکنی حائری زاده، خسرو حسن زاده، شیرازه هوشیاری، وای. زی. کامی، عباس کیارستمی، فرهاد مشیری، تیمو ناصری، شیرین نشاط، شاهپور پویان، حامد صحیحی و پرویز تناولی هنرمندانی هستند که آثار آن‌ها به نمایش درآمده است. این مجموعه پیش از این سال ۲۰۱۷ در موزه آقاخان تورنتو و بعد در موزه هنرهای زیبای هیوستون به نمایش درآمده بود. کیوریتور و محقق این نمایشگاه دکتر فرشته دفتری است و یک کاتالوگ شامل تصاویر و مقالات برای آن به چاپ رسیده است. آسیا سوسایتی یک سازمان غیرانتفاعی است که بر افزایش اطلاعات جهان درباره آسیا تمرکز دارد. این انجمن دارای چندین مرکز در اطراف دنیا است. آسیا سوسایتی در سال‌های گذشته برای نمایش هنر و فرهنگ غنی ایران، از نمایش‌های تاریخی امپراتوری صفویه و ساسانیان، تا نمایشگاه ایران مدرن و ارائه تک‌نگاری هنرمندان معاصر را برگزار کرده است. نمایشگاه «شورشی، شوخ، عارف، شاعر» تا ۸ می ۲۰۲۲ در موزه آسیا
سوسایتی ادامه دارد.