ملاقات غیرمنتظره اسد و پوتین در کرملین

«بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تحریم های غرب و آمریکا علیه کشورش را ضدبشری خواند.
دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز سه شنبه در گزارشی در مورد دیدار پوتین و اسد اعلام کرد: بشار اسد تحریم ها علیه سوریه را ضدبشری، ضدحکومتی و غیرقانونی دانست.
اسد با بیان اینکه فرآیندهای سیاسی که حکومت سوریه اجرا کرد، سه سال است متوقف شده است، اظهار کرد: این مساله دلایل مشخصی دارد. برخی حکومت ها بر فرآیندهای سیاسی در سوریه تاثیر مخرب دارند. عوامل دیگر وجود دارند و ما تلاش می‌کنیم تمام اقدامات ممکن را برای حل این مسائل انجام دهیم.
رئیس جمهوری سوریه گفت: در دیدار امروز در مورد مسائل مربوط به اهداف مشترک که در تحقق آن به نتایج مشخصی در مبارزه با تروریسم بین المللی دست یافتیم گفت و گو می‌کنیم.
اسد خاطرنشان کرد: ارتش های روسیه و سوریه به نتایج قابل توجهی نه فقط برای آزادسازی سرزمین های اشغالی غصب شده توسط جنگجویان و تروریست ها دست یافتند بلکه به بازگشت پناهندگان که مجبور به ترک خانه و میهن خود شده بودند، رسیدند.
وی ادامه داد: باتوجه به این واقعیت که تروریسم بین المللی هیچ مرزی را نمی‌شناسد و مانند یک بیماری واگیر به سراسر جهان منتشر می‌شود، ارتش های ما سهم بزرگی در دفاع از بشریت در برابر این شر داشتند. رئیس جمهوری سوریه در بخش دیگر سخنان خود از کمک های انسانی روسیه و تحویل محموله های واکسن اسپوتنیک وی برای واکسیناسیون کرونا قدردانی کرد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در این دیدار بر عزم کشورش برای توسعه همکاریها با سوریه در عرصه های مختلف تاکید کرد.
پوتین در ادامه گفت که متاسفانه برخی کانون های تروریستی در سوریه هنوز حفظ شده است و نه فقط بخشی از اراضی این کشور را در کنترل دارند بلکه به ایجاد رعب و وحشت در بین مردم ادامه می‌دهند.
وی ادامه داد: با این وجود پناهندگان بطور گسترده به مناطق آزاد شده از دست تروریست ها بازمی‌گردند. وی همچنین پیروزی بشار اسد در انتخابات ریاست جمهوری سوریه را به وی تبریک گفت.
به گزارش رسانه های روسیه،بشار اسد دوشنبه در سفری از پیش اعلام نشده، وارد مسکو شد و در کرملین با پوتین ملاقات کرد.