تعویق بخش غذایی اجرای برگزیت

دولت بریتانیا اعلام کرد که به دلیل بحران کرونا و فشارهای بین‌المللی بر زنجیره توزیع کالا، اجرای بخشی از برگزیت را که بر عملیات بازرسی محصولات غذایی و کشاورزی از اروپا به بریتانیا نظارت دارد سه ماه به تعویق انداخته است.
طبق جدول زمان‌بندی قرار بود که از ابتدای ماه ژانویه و پس از پایان دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، محصولات غذایی و کشاورزی که از اروپا وارد کشور، در مبادی مرزی بازرسی شوند. دولت همان موقع به دلیل مشکلات ناشی از بحران کرونا، اجرای این طرح را به ۱۰ ماه بعد (اکتبر) موکول کرد.
حالا معاون وزیر دارایی انگلیس می‌گوید که تعویق اجرای این طرح در مقطع کنونی یک اقدام ضروری است. پنی موردانت با ایراد سخنانی در مجلس عوام عنوان کرد که دولت برای اجرای عملیات بازرسی محصولات وارداتی از اروپا آمادگی دارد اما تاثیر همه‌گیری کرونا بر صاحبان مشاغل و شرکت‌های تجاری انگلیسی و اروپایی طولانی‌تر از حدی است که در ابتدا پیش‌بینی می‌شد. وی با اشاره به فشارهای بین‌المللی بر زنجیره توزیع کالا و افزایش هزینه های حمل‌ونقل عنوان کرد که اقدام فوری در زمینه محصولات غذایی و کشاورزی به شدت احساس می‌شد.
اتاق بازرگانی بریتانیا تصمیم دولت را «معقولانه» خوانده اما گفته که باید درباره اجرای طرح بازرسی محصولات وارداتی، شفاف‌سازی بیشتری
انجام شود.