گرمایش زمین و خطر فزاینده کمبود غذا در جهان

خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به نتایج یک گزارش بر ضرورت اقدام کشورها برای توقف انتشار گازهای گلخانه ای تاکید کرد و نوشت: جهان با خطر فزاینده کمبود مواد غذایی در دهه های پیش رو به دلیل تغییرات آب و هوایی روبرو است.
«اندیشکده چتم هاوس» در مقاله ای که بتازگی منتشر کرده آورده است: همگام با رشد جمعیت جهان منابع غذایی رو به کاهش است و این امر به ویژه در نتیجه تغییرات آب و هوایی و گرمتر شدن هوا و خشکسالی تشدید می‌شود.
براساس گزارشی که به تازگی توسط این اندیشکده انگلیسی موسوم به «مؤسسه سلطنتی روابط بین‌المللی» تهیه شده، تولید قوت غالب تا سال ۲۰۵۰ تقریبا یک سوم کاهش می‌یابد مگر اینکه میزان انتشار گازهای گلخانه ای در دهه آینده به شدت کاهش یابد و این در حالی است که کشاورزان برای تامین تقاضای جهانی نیاز به تولید ۵۰ درصد مواد غذایی بیشتری دارند. گزارش این اندیشکده در حالی منتشر می‌شود که قرار است یک نشست مهم آب و هوایی در ماه اکتبر (مهر) در گلاسکو اسکاتلند برگزار شود.
گفته می‌شود قیمت مواد غذایی در حال حاضر در بالاترین میزان یک دهه اخیر است و این امر ناشی از اختلال در زنجیره تامین مواد غذایی به ویژه به دلیل همه گیری ویروس کرونا و تغییرات آب و هوایی است. قیمت گندم در تابستان امسال به دلیل تلفات در برخی از کشورهایی که بزرگترین صادرکنندگان این محصول راهبردی هستند، روند صعودی داشت. در گزارش چتم هاوس تاکید شده که تنها راه مقابله با این روند، پیشگیری از افزایش دمای کره زمین است. «دانیل کوئیگین» نویسنده اصلی این گزارش در مصاحبه ای گفت: «ما همچنان باید منتظر افزایش قابل توجه بهای مواد غذایی و همچنین کمبود آن در برخی نقاط جهان باشیم».
بر اساس این گزارش، تخمین زده شده که در دهه های پیش رو نسبت زمین های زراعی که باید با خشکسالی دست و پنجه نرم کنند بیش از سه برابر افزایش می‌یابد و به ۳۲ درصد در سال می‌رسد. همچنین پیش بینی می‌شود در دهه ۲۰۴۰ میلادی، به احتمال ۵۰ درصد، بیش از ۱۰ درصد محصول ذرت چهار کشور تولید کننده برتر در دهه ۲۰۴۰ از بین برود.
کوئیگین افزود: «محصولات عمده از گندم گرفته تا سویا و برنج به دلیل خشکسالی و دوره های کوتاهتر رشد با کاهش زیاد عملکرد روبرو می‌شوند». بر اساس این گزارش، در صورتی که کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اقدامی‌نکنند، تاثیرات شدید آب و هوایی تا سال ۲۰۴۰ غیرقابل تغییر خواهد شد.