اعتراض به برگزاری کنفرانس صهیونیستی اربیل

نشست صهیونیستی اربیل که روز جمعه با عنوان «آشتی و عادی سازی» در مرکز اقلیم کردستان عراق برگزار شد، صدای اعتراض عراقی‌ها را درآورد و واکنش خشمگینانه شخصیت‌های سیاسی و مذهبی این کشور را به دنبال داشت. به گزارش ایرنا، با رسانه ای و آشکار شدن برگزاری این نشست در اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق امروز (شنبه) موجی از انزجار و محکومیت نزد شخصیت‌های سیاسی، دینی و مقام‌های عراقی از این اقدام به راه افتاد و این موضوع به مهمترین خبر روز رسانه‌های عراقی تبدیل شد. بنا به اعلام منابع عراقی، جمعه شب نشستی با حضور برخی چهره‌های عشایری عراق در اربیل برگزار که در آن به عادی سازی روابط عراق با اسرائیل پرداخته شد.
برگزاری این نشست و انتشار اخبار آن موجی از اعتراض و واکنش همراه با خشم و انزجار در عراق در پی داشته و بسیاری از چهره‌های سیاسی عراق به آن واکنش نشان دادند.
در همین راستا، «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق با انتشار بیانیه ای رسمی‌در باره نشست اربیل تاکید کرد که مفاهیمی‌مانند عادی سازی روابط به لحاظ ملی و حقوقی غیر قابل پذیرش است. وی در این بیانیه برگزاری نشست فراخوان عادی سازی روابط با اسرائیل را کوششی برای تشویش اذهان عومی‌و آسیب زدن به همزیستی اجتماعی در عراق توصیف کرد. در این بیانیه که در پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری عراق منتشر شده ضمن تأکید بر موضع ثابت عراق در حمایت از مساله فلسطین و تحقق حقوق مشروع و کامل ملت فلسطین، آمده که عراق با قاطعیت مخالف موضوع عادی‌سازی روابط با اسرائیل است.
صالح گفت که نشست اخیری که برای ترویج این موضوع برگزار شده بیانگر دیدگاه مردم عراق نیست و تنها نظر شرکت‌کنندگان در آن را نشان می‌دهد.
رئیس جمهوری عراق از همه خواسته که از مسائل غیر قابل قبول در گستره ملی و حقوقی که احساسات ملت عراق را جریحه دار می‌کند دوری گزینند به ویژه اینکه کشور آماده برگزاری انتخابات آزاد و شفاف با هدف تقویت وحدت ملی در کشور است. «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق نیز پیشتر در واکنش به برگزاری کنفرانس عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در اربیل مرکز اقلیم کردستان این کشور، به شدت آن را محکوم کرد.
دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه ای که دیروز (شنبه) منتشر شده است با اعلام مخالفت قاطعانه دولت عراق در عادی سازی روابط با اسرائیل بر غیرقابل قبول بودن کنفرانس اربیل تاکید کرد. دفتر رسانه ای «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه ای، نشست برگزار شده در اربیل که شعار عادی سازی روابط با اسرائیل را مطرح کرده بود، به شدت محکوم کرد. در این بیانیه آمده است که دولت عراق مخالفت قاطعانه خود با نشست‌های غیرقانونی که توسط برخی عشایر مقیم اربیل در اقلیم کردستان برگزار شده و شعار عادی سازی روابط با اسرائیل را مطرح کرده است، اعلام می‌کند.
در ادامه بیانیه اشاره شده است که دولت عراق تاکید می‌کند که این نشست‌ها به نمایندگی از اهالی و ساکنان شهرهای عراق برگزار نمی‌شود اما برخی شخصیت‌ها سعی دارند این نشست‌ها را به نام ساکنان آن اعلام کنند درحالی که این مواضع تنها مواضع حاضران در نشست مذکور بوده است. بیانیه افزوده است که این کنفرانس تلاشی برای به تشویش کشاندن وضعیت عمومی‌عراق و احیای جنجال فرقه ای نامطلوب در آستانه آمادگی شهرهای عراق برای ورود به انتخاباتی سالم، عادلانه و زودهنگام در انسجام با آرمان‌های ملت است. بیانیه دفتر رسانه ای الکاظمی‌تاکید می‌کند که مطرح کردن مفهوم عادی سازی روابط از لحاظ قانون اساسی، حقوقی و سیاسی در عراق غیرقابل قبول و مردود است و دولت به صورت واضح موضع تاریخی ثابت و حامیانه از قضیه عادلانه فلسطین و دفاع از حقوق ملت فلسطین و در راس آن حق فلسطین در برپایی کشور مستقل به پایتختی قدس شریف و مخالفت با همه نوع شهرک سازی و تعرض و اشغالگری که اسرائیل در حق ملت برادر فلسطین انجام می‌دهد را اعلام می‌کند.