بحران آتشفشان لاپالما در اسپانیا

فوران دو دهانه آتشفشانی جدید در جزیره لا پالما اسپانیا که با جریان گدازه‌های مذاب و انفجاری شدید همراه بود، بار دیگر ساکنان هر سه منطقه مجاور را مورد تهدید قرار داد و آنها را وادار به تخلیه خانه و کاشانه خود کرد.
به گزارش خبرگزاری افه اسپانیا، فوران انفجاری آتشفشان «کومبره ویخا» (قله قدیمی) که از یکشنبه گذشته آغاز شده، با فعالیت دو دهانه جدید آتشفشانی تشدید شده و با گسترده و جاری شدن توده گاز متلاطم و قطعات سنگی، اکثر نقاط لاپالما را درگیر کرده است. به علاوه، حجم انتشار خاکسترها نیز به حدی افزایش یافته که خطوط هوایی مرتبط با لاپالما در جزایر دیگر نیز ناگزیر شده اند پروازهای خود را به طور موقت به حالت تعلیق درآورند.
در همین حال، مدیریت پروازهای ویژه حفاظت شهری در برابر خطرات آتشفشانی شروع به تخلیه افراد بیشتری از مناطق اطراف کرده به طوری که شمار افراد تخلیه شده از ۵.۷۰۰ نفری که پیشتر اعلام شده بود، افزایش یافته است.
این در حالی است که ستون‌های فورانی به ارتفاعی بیش از ۶ کیلومتر بالاتر از سطح دریا رسیده و آثار خاکستر آنها که در جزیره مجاور «گومرا» نیز مشاهده شده، نه تنها در عبور و مرور هوایی اختلال ایجاد کرده، بلکه موجب تعطیلی کار تلسکوپ‌های مستقر در کوه‌های لاپالما شده است.
اگرچه شاخص زلزله خیزی همچنان در سطح پایین گزارش می‌شود، با این وجود احتمال زمین لرزه منتفی نبوده و لرزش‌های طولانی‌مدت مربوط به فعالیت‌های انفجاری همچنان ثبت می‌شود؛ احتمال باران اسیدی نیز در چند ساعت آینده منتفی است. طبق برآورد سامانه کوپرنیک (برنامه اروپایی دیدبانی زمین) فوران گدازه‌های آتشفشانی در اسپانیا، در مسیر ریزش خود حدود ۴۲۰ منزل مسکونی را علاوه بر صدها هکتار زمین به خاکستر نشاند.
تخریب زمین‌ها و تغییر شکل خاک جریان پایدار به خود گرفته و برآورد روزانه از میزان دی اکسید گوگرد در جو بیش از ۱۲ هزار تن ارزیابی می‌شود. آتشفشان «کومبره ویخا» در جزایر قناری اسپانیا برای اولین بار پس از سال ۱۹۷۱میلادی فوران کرد. منطقه لاپالما اسپانیا، یکشنبه (۲۸ شهریور) پس از هفت فوران آتشفشانی از قرن ۱۵ میلادی، شاهد هشتمین خروش آتشفشانی تاریخی خود بود. به دنبال وقوع بیش از ۲۵ هزار زمین لرزه ضعیف که در هشت روز گذشته جزیره پالما در جزایر قناری اسپانیا را لرزاند.