واکنش به سخنان رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه دارد

پیگیری طرح محدودسازی فضای مجازی با بی‌اعتنایی به افکار عمومی

گروه سیاسی- سید مجید حسینی: بعد از اینکه مجلس تصویب کرد که طرح محدود سازی فضای مجازی را ( که با عنوان طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس شناخته می شود) شامل اصل 85 قانون اساسی شود و به این ترتیب این طرح نه در صحن علنی مجلس، بلکه دور از چشم و اطلاع مردم بررسی و تصویب شود، اعتراضات بسیاری به این امر شکل گرفت. اینکه مجلسی که با شعار «شفافیت» شکل گرفته ، این طور با شفافیت مخالفت می کند البته چیز عجیبی نیست و نمونه‌های دیگری هم دارد؛ اما اینکه علی رغم مخالفت‌های بسیاری که از سوی کارشناسان و مردم با تصمیم نمانیدگان مبنی بر محدود سازی فضای مجازی می شود؛ نمانیدگان همچنان بر تصمیم نادرست خود پافشاری می کنند و حتی با تصمیم خود مبنی بر تصویب این طرح دور از چشم مردم بر حساسیت‌ها می افزایند، موضوعی است که بدون شک مجلس حداقلی را بیش از پیش از مردم دور می کند و معلوم نیست که چرا عقلای قوه مقننه به این موضوع توجه ندارند؟!
انتشار سخنان عجیب مرتضی آقاتهرانی نمانیده تهران درباره این طرح و اصرار وی بر ادامه این طرح علی رغم مخالفت‌های مردم در دو روز گذشته بازتاب‌های گسترده ای در فضای مجازی و رسانه‌ها داشت. اینکه آقاتهرانی این طور به مخالفت با نظر مردم افتخار می کند و حواسش نیست که طیف سیاسی اش باز هم نیاز به رای مردم خواهد داشت؛ و همچنین اینکه سرگرم شدن به فحش‌ها و بی اعتنایی به نقدهای منطقی و کارشناسانه نشانگر مسیر اشتباهی است که بعضی نمایندگان و سیاسیون می روند، از جمله نقدها به سخنان آقاتهرانی بود.
مرتضی آقاتهرانی که زمانی معلم اخلاق دولت احمدی نژاد بود و اینک بر کرسی ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس نشسته است روز دوشنبه با بیان اینکه در خصوص بحث هشتاد و پنجی شدن طرح موسوم به «صیانت از کاربران فضای مجازی» بر پافشاری خودشان در مقابل نظر مردم و افکار عمومی سخن گفت.
وی پس از بازدیدی که از پارک صنایع فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ داشت، گفت: من معتقدم باید مجاهدانه کار کنیم برای مثال در خصوص همین بحث هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت از کاربران فضای مجازی در یک روز ۲۰ هزار فحش به من داده شد، در یک روز ۱۲۰ هزار پیج علیه ما راه انداختند، اگر ۱۰۰ میلیارد پیج هم ساخته می شد ما کار خودمان را خواهیم کرد؛ چرا که ما به راه خودمان یقین داریم، پای اعتقادات بایستیم کار فناوارانه ما از همه کشورهای جهان بهتر خواهد بود. در صورتی که بهتر فکر کنیم،خیلی بیشتر از این‌ها می توانیم عمل کنیم، من هم در کمیسیون فرهنگی قول می دهم از فعالیت‌های شما حمایت می کنم.
این سخنان باعث واکنش احمد زید آبادی روزنامه نگار مطرح اصلاح طلب شد که نوشت: « ظاهراً دبیرکل سابق جبهۀ پایداری انتظار دارد که مخاطب پس از شنیدن یا خواندن سخنانش بگوید: احسنت! عجب نمایندۀ قاطع و سازش ناپذیری! مخاطب عاقل، اما به او می‌گوید: فردی که که اینطور عیان، افکار عمومی را به هیچ می‌گیرد و به زعم خود، تره هم برای نظرات عموم جامعه خرد نمی‌کند، چه کارش به حضور در مجلسی که ادعای نمایندگی مردم را دارد؟ چنین آدمی می‌تواند با پشت پا زدن به حکومت و دولت و سیاست و حکمرانی و زمامداری، علایق فردی خود را در گوشه‌ای از جامعه دنبال کند و به ریش افکار عمومی هم بخندد. اما در مقام یک مدعی زمامداری، او به چه حق و بنا به چه برهانی آشکارا نظرات مردمی را که مدعی نمایندگی آن‌هاست، اینطور با افتخار نادیده می‌گیرد و تلویحاً تهدید به آتش کشیدن قیصریه‌ای برای دستمالی می‌کند؟
تصور برخی تحلیل‌گران بر این است که برخی تصمیمات نادرست و پرهزینۀ حکومتی از سر ناآگاهی نسبت به میزانِ حساسیت جامعه به آن موضوع اتخاذ می‌شود، اما جالب اینکه مرتضی آقا تهرانی ضمن اذعان به حساسیت بسیار شدید مردم به بحث اینترنت، باز هم قاطعانه بر اجرای نظرِ مغایر خود با افکار عمومی اصرار می‌ورزد!»
از سوی دیگر محمدعلی ابطحی رئیس دفتر سیدمحمد خاتمی در زمان ریاست جمهوری هم در توئیتی خاطب به محمذباقر قالیباف رئیس مجلس و با اشاره به سخنان آقاتهرانی نوشت: «آقای قالیباف، شما باز به مردم کار دارید. حرف‌های آقای آقاتهرانی که می گوید صد هزار پیج هم نظر ما را عوض نمی کند بیشتر پوست خربزه زیر پای شما و مجلس و دولت و همه تان که یک دست شده اید، هست. شاید باز هم به مردم کار داشتید! »
همچنین محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا نیز مطلبی در قالب نامه به آقاتهرانی منتشر کرد و در آن نوشت: « از ما اصولکراها ، به: جناب آقاتهرانی. سلام علیکم. درباره طرح صیانت از فضای مجازی به عرض می‌رسانم چه بسا این طرح سراسر جمال و زیبایی باشد، اما همین که شما کلیددار مغازه اش هستید این همه حاشیه پیدا کرده. این قصه را که بلدید؟ روزی فردی کودکی را در آغوش گرفته بود که بسیار گریه و زاری می‌کرد. مرد بیچاره هرچه می‌کوشید طفل را آرام کند موفق نشد. رهگذری گفت مشکل خودت هستی. کودک را از آغوشت دور کن حالش خوب می‌شود؛ و همین هم شد. شما هم زحمت بکشید و طرح صیانت را رها کنید. همه چیز آرام می‌شود؛ درک اینکه مشکل خود شما و دوستانتان هستید چندان سخت نیست.»
عباس عبدی هم با بازنشر سخنان آقاتهرانی، توضیح داد: «آیا رفتار نابخردانه افتخار دارد؟ سر خود را با فحش گرم نکنید. به نقدهای خردمندانه پاسخ دهید».
افزون بر سخنان آقاتهرانی، انتشار سخنان از بیژن نوباوه هم بار دیگر بر آتش مخالفت مردم افزود و یکبار دیگر تقابل افکار عمومی و مجلس را دامن زد. وی ادعا کرد کسانی که به طرح مجلس ایراد می گیرند و با آن مخالفت می کنند این طرح را نخوانده اند.
وی که نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس است، در گفت و گو با برنا در رابطه با «طرح حمایت از کاربران فضای مجازی» گفت: پس از آن که در روز گذشته، هیات رئیسه کمیسیون حمایت از کاربران فضای مجازی مشخص شد، کار عملیاتی کمیسیون در هفته جاری کلید می خورد و جلسات آن آغاز خواهد شد.
او ادامه داد: کسانی که نسبت به این طرح هجمه‌هایی را وارد می‌کنند به ضرس قاطع یا اصلا طرح را نخوانده اند و اطلاعی از آن ندارند و یا کسانی هستند که در پازل دشمن بازی می‌کنند و به دنبال این نیستند که قانونی برای اینترنت شکل بگیرد زیرا می‌خواهند ضد قانون عمل کنند و افراد آزادی هستند که فساد و فحشا ایجاد می کنند به همین دلیل، با این طرح مخالفت می کنند.
نوباوه مطرح کرد: افراد نگران این طرح بدانند که اینترنت ربطی به این قانون ندارد. این حمایت از حقوق کاربران است اصلا بحث زیرساختی ندارد و در راستای این است که اگر اهانت و هتک حرمتی صورت گرفت و حیثیت کسی ریخته شد، حق کسی ضایع نشود درست است که پلیس فتا در این موارد پیگیری‌هایی را انجام می دهد اما در بسیاری مواقع هم به بی قانونی
برمی‌خورد.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: جوسازی‌های زیادی علیه این طرح انجام می‌شود. در جایگاه نماینده مردم به دنبال این هستیم که حقوق مردم پایمال نشود. اگر دولت الکترونیک شکل نگیرد اصلا دولت نمی تواند کاری از پیش ببرد.
نوباوه اما مشخص نکرد که اگر ادعاهایش درست است چرا تلاش ندارد که این طرح در صحن علنی مجلس و در مقابل چشم و گوش مردم تصویب شود؛ همین یک سوال کافی است که همه آنچه نوباوه گفته را شعارهای توخالی تصور کنیم و همچنان بر اینکه مجلسی‌ها دنبال محدود سازی فضای مجازی هستند، پافشاری کنیم.