وعده‌ای که باید تا چهل روز آینده محقق شود

آبان، ماه پایان محدودیت‌های آموزشی و کسب و کار

گروه اجتماعی – محمدرضا حقی: گسترش واکسیناسیون در کشور امیدها برای بازگشت وضعیت عادی به زندگی اجتماعی را افزایش داده است، امری که در کشورهایی که واکسیناسیون را زودتر از ایران شورع و به انجام رساندند ماه‌هاست که صورت گرفته است. در این میان بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و کسب و کارها سه مصداق اصلی بازگشت به شرایط عادی هستند که اهمیتی حیاتی برای مسئولان و مردم دارند. تعطیلی یا اخلال در کسب و کارها با وضعیت معیشت بسیاری از مردم ارتباط پیدا می‌کند . متاسفانه در طول دو سال گذشته کرونا لطمات بسیاری به کسب و کارهای خرد مردم وارد کرده و همین امر باعث افتادن قشرهایی از شهروندان به زحمت و تنگنا شده است.
از سوی دیگر تحصیل مجازی دانش آموزان و دانشجویان نیز همچنان که بسیار عنوان شده باعث لطمه خوردن امر آموزش در کشور شده است. در طول این مدت عموم کارشناسان آموزشی و اولیای دانش آموزان تاکید داشته اند که متاسفانه آموزش غیرحضوری و آنلاین نمی‌تواند جایگزین آموزش حضوری شود و در این مدت دانش آموزان ضعف آموزشی دارند و ادامه چنین وضعیتی می‌تواند به افت تحصیلی جامعه دانش آموزی کشور منجر شود. بر همین اساس است که مسئولان وزارت آموزش و پرورش دائما بر بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده تاکید داشتند.
همچنین در آمزوش عالی هم تحصیل مجازی علاوه بر اینکه کیفیت یادگیری را پایین آورده است، مشکلات بسیاری را در رشته‌هایی که آموزش بر مبنای کار عملی بوده، شکل داده و در واقع کیفیت تحصیل در این رشته‌ها را پایین آورده است.
گسترش و فراگیری واکسن در کشور که تقریبا در یک ماه گذشته روند بسیار خوبی داشته موجب شده که امیدها برای بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و کسب و کارها در ابان ماه افزایش پیدا کند و بر اساس آنچه مسئولان گفته اند، باید در نیمه دوم آبان ماه شامل رفع تمام محدودیت‌ها در این زمینه باشیم. چند روز پیش سخنگوی وزارت آموزش و پرورش خبر داد: در نیمه اول آبان ماه، بر اساس الگوی بازگشایی مدارس و سرعت واکسیناسیون جامعه، مدارس کم جمعیت شهری با کمتر از ۶۰ نفر جمعیت بازگشایی خواهند شد. در نیمه دوم آبان ماه نیز تمام مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی می‌شوند و مدارس بر اساس الگوی بازگشایی گروه بندی خواهند شد و با توجه به مجوز هر منطقه، فعالیت آموزشی خود را آغاز خواهند کرد.
در ادامه روز سه شنبه وزیر علوم نیز وعده ای مشابه در مورد دانشگاه‌ها داد و به صراحت از آغاز آموزش حضوری تمامی‌دانشجویان از ۱۵ آبان سخن گفت.
محمدعلی زلفی‌گل در نشست رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با اشاره به چالش‌های پیش رو در عرصه آموزش عالی و بازگشایی و از سرگیری آموزش حضوری تصریح کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا مقرر شده دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی از ۱۵ مهرماه و مقطع کارشناسی از ۱۵ آبان ماه به صورت حضوری در کلاس‌های درس فعالیت داشته باشند. دانشگاه‌ها باید از این تصمیم ستاد ملی کرونا تبعیت کنند و نهایت تلاش خود را برای اجرای آن مبذول دارند.
همچنین وزیر کشور نیز خبر داد که اصناف مختلف از ابتدای آبان منوط به تزریق واکسن فعالیت خود را آغاز کنند. احمد وحیدی در پایان جلسه قرارگاه ستاد ملی مقابله با کرونا در تشریح مصوبات و موضوعات مورد بررسی در این جلسه گفت: در این جلسه رفع محدودیت‌های هوشمند مورد بررسی قرار گرفت. به این شکل که چگونه هوشمند محدودیت‌ها را رفع کنیم. نرم افزار و پلتفرمی‌که از قبل تهیه شده بود در چند استان به صورت آزمایشی اجرا شد که این موارد مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین در مورد مراکزی که باید به این پلتفرم متصل می‌شدند بحث شد چرا که وقفه‌ای در این حوزه ایجاد شده بود و مقرر شد این کار هر چه زودتر انجام و مراکز مرتبط به این پلتفرم متصل شوند تا زمینه تعمیم آن فراهم شود.
وی افزود: در بخش دیگری از این جلسه در مورد فعالیت اصناف و ادارات بحث و گفت‌وگو شد، اصنافی که با مواد غذایی سر و کار دارند فعالیت آنها منوط به زدن واکسن خواهد شد که این کار نیز به دقت مورد نظارت قرار خواهد گرفت. مقرر شد وزارت بهداشت اسامی‌سه میلیون نفر از شش میلیون نفر اصنافی که واکسن تزریق کرده‌اند را در اختیار قرار دهد تا با تبادل این اسامی‌برای افرادی که واکسن به آنها تزریق شده است امکان فعالیت در محل کار فراهم شود. فعلا آخر مهر ماه برای اجرای این طرح تعیین شده است.
وی تاکید کرد:‌ از همه اصناف درخواست می‌شود که اگر تا به حال واکسن نزده‌اند نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.
وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت آمادگی دارد تا روزانه به سه میلیون نفر واکسن تزریق کند، افزود: حدود ۵۱ یا ۵۲ درصد از اصناف تا کنون واکسن دریافت کرده‌اند که این رقم کم است و باید همه آنها بطور کامل واکسن دریافت کنند. سه میلیون نفر از اصناف باقیمانده‌اند که باید نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند. با توجه به ظرفیت وزارت بهداشت و فرصت ۱۱ روزه تا پایان مهر ماه امکان انجام این کار وجود دارد.
وی در خصوص تزریق واکسن دانش آموزان نیز گفت: تزریق واکسن دانش آموزان متوسطه سطح یک و دو در حال انجام است و بازگشایی مدارس برای این مقطع انجام خواهد شد، در حال حاضر نیز ۵۷۰ پایگاه برای واکسن دانش آموزان برپا شده تا کار آموزشی آنها به خوبی آغاز شود.
گفتنی است بر اساس آماری که روز سه شنبه اعلام شد، از ظهر دوشنبه گذشته تا ظهر سه شنبه، یک میلیون و ۳۶۱ هزار و ۹۱۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد. بنابر اعلام روابط عمومی‌وزارت بهداشت، تا این زمان ۴۶ میلیون و ۲۵۰ هزار و ۵۰۱ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۰ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۸۸۰ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند. به این ترتیب مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۶۷ میلیون و ۲۹ هزار و ۳۸۱ دُز
رسیده است.