وزیرامورخارجه در دیدار با رئیس مجلس ملی سوئیس خبر داد

نهایی شدن جمع‌بندی‌ها در زمینه مذاکرات وین

روند بازبینی مذاکرات احیای برجام از سوی دولت سیزدهم درحالی به تدریج به مراحل پایانی نزدیک می‌شود که آمریکا و اعضای اروپایی این توافق به رغم تاکید جمهوری اسلامی‌ایران درباره اهمیت گام‌های عینی و قابل راستی‌آزمایی برای تضمین منافع ملت ایران اقدام ملموسی را صورت نداده‌اند.
به گزارش ایرنا، آمریکا پس از خروج یکجانبه از برجام و اعمال فشار حداکثری علیه ایران، دستاوردی را که می‌توانست شروع فصل جدیدی در روابط بین الملل باشد به فنا داد و بار دیگر مهر بی‌اعتمادی را در روابط غرب با جمهوری اسلامی‌ایران پس از پیروزی انقلاب ثبت کرد.
برجام برای اولین بار در تاریخ چند دهه ملل متحد نشان داد درصورت عمل همه طرفها به تعهدات خود در قبال این توافق، چالش‌های بین‌المللی از طریق راه‌حل‌های مسالمت آمیز و برمبنای مذاکره قابل رفع است. اما این شیوه برای اقلیتی چون دونالد ترامپ که به دنبال منافع نامشروع در تخاصم و سلطه هستند
خوشایند نبود.
دولت سابق آمریکا علاوه بر بازگرداندن تحریم‌هایی که به لطف برجام رفع شده بود صدها تحریم یکجانبه و غیرقانونی جدید علیه ایران وضع و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را اعمال کرد. «جو بایدن» هم که پیش از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفته بود که در صورت ورود به کاخ سفید، واشنگتن را به برجام ملحق خواهد کرد، هنوز با گذشت ۱۰ ماه از این مساله، همچنان به سیاست فشار حداکثری و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحده ادامه می‌دهد.
همچنین اتحادیه اروپا و اعضای اروپایی توافق هسته‌ای ایران که با تعلل در اجرای تعهدات برجامی‌سابقه ناامید کننده‌ای را در روابط با ایران به جا گذاشته‌اند در نزدیک به سه ماه گذشته که مذاکرات وین متوقف شده است به اصرار برای از سرگیری مذاکرات بسنده کرده‌ و گامی‌ملموس در این زمینه برنداشته‌اند.
آندریاس اییب، رئیس مجلس ملی سوییس که در راس هیئتی در حال دیدار از جمهوری اسلامی‌ایران می‌باشد، صبح امروز با حضور در وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص موضوعات مرتبط با روابط دوکشور و همچنین مسائل منطقه ای و بین المللی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.
به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به روابط حسنه جمهوری اسلامی‌ایران و سوییس، دیپلماسی پارلمانی فیمابین مجالس دو کشور و همچنین نقش پارلمان‌ها در توسعه همه جانبه همکاری‌ها را با اهمیت خواند و این سفر را گام مهمی‌برای توسعه همکاری‌ها میان پارلمان‌های دو کشور ارزیابی کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به تشریح دیدگاه دولت جدید جمهوری اسلامی‌ایران در روابط متوازن با کشورها پرداخت و توسعه روابط با سوییس در ابعاد مختلف را حائز اهمیت دانست.
امیر عبداللهیان همچنین با اشاره به ظرفیتهای مهم روابط دو جانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور، بویژه همکاری میان شرکتهای کوچک و متوسط دو کشور را قابل ارتقا دانست و بر ضرورت برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به برخی موضوعات مهم در منطقه از جمله آخرین تحولات مربوط به افغانستان پرداخت و دیدگاه اصولی کشورمان در زمینه تشکیل دولت فراگیر و با حضور همه اقوام در ساختار حاکمیت افغانستان را تشریح کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: مواجهه با چالش‌های ناشی از تحولات افغانستان، در حوزه‌های پناهندگان، مواد مخدر و تروریسم نیازمند تشریک مساعی بین المللی است. دکتر امیر عبداللیهان با یادآوری آغاز فصل سرما و تشدید شرایط سخت پیش رو برای مردم افغانستان، بر ضرورت همگامی‌جمعی کشورها برای مدیریت شرایط و بویژه گسیل کمک‌های بشردوستانه به این کشور تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی‌ایران پیش از این در این زمینه فعال شده است.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تشریح دیدگاه دولت سیزدهم در خصوص از سر گیری گفتگوهای وین، از نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت در این زمینه در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در گفتگوهای آتی اقدامات ما متناسب با میزان عمل و اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود.
آندریاس اییب رئیس مجلس ملی سوییس نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی‌ایران بعنوان یک کشور دارای نقش محوری در منطقه، دیدار‌های روز گذشته خود با ریاست مجلس شورای اسلامی‌و سایر مقامات پارلمانی کشورمان را سازنده توصیف کرد و در ادامه به نقش سفارت سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع برخی کشورها و اهمیت تقویت این نقش پرداخت.
وی همچنین نقش جمهوری اسلامی‌ایران در زمینه پذیرایی از میلیون‌ها پناهجوی افغانستان در طی دهه‌های گذشته و رویکرد جاری در زمینه ارائه خدمات به مردم افغانستان را ستود.
رئیس مجلس ملی سوییس همچنین در خصوص گفتگوهای هسته ای به علاقمندی کشورش در زمینه ایفای نقش در نزدیک سازی دیدگاههای طرفها با یکدیگر تاکید کرد. آخرین تحولات گفتگوهای جمهوری اسلامی‌ایران و عربستان و همچنین تحولات یمن، از دیگر موضوعات مورد گفتگو و تبادل نظر وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس مجلس ملی سوییس در این
دیدار بود.