سخنگوی وزارت امورخارجه مطرح کرد

اصرار آمریکا بر یکجانبه‌گرایی در لغو تحریم‌های ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که مذاکرات وین برگزار خواهدشد، گفت: ما تاکید بر این داریم که باید این مذاکرات مبتنی بر اخذ تضمین‌های لازم برای تحقق منافع ملت ایران باشد.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده صبح روز سه شنبه در یک گفت و گوی رادیویی با اشاره به اصول سیاست خارجی دولت سیزدهم اظهار کرد: دولت سیزدهم بر سیاست خارجی متوازن از حیث مناطق جغرافیایی و همچنین توجه به موضوعات تاکید دارد، اهداف سیاست خارجی، تامین منافع اقتصادی، سیاسی، فرهنگی کشور و پیگیری همه این اهداف در عرصه‌های مختلف است و این پیگیری باید متوازن و متناسب باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که درهمین چارچوب ما تمرکز خاصی بر روی دیپلماسی اقتصادی، گردشگری و سلامت در کنار موضوعات سیاسی داریم در ارتباط با سیاست خارجی دولت سیزدهم در نحوه تعامل با همسایگان اظهار کرد: همان طور که رئیس جمهور و وزیر خارجه مطرح کرده اند اولویت اول سیاست خارجی ایران تعامل با کشورهای همسایه و منطقه است درهمین چارچوب مشاهده کردید که اولین سفرهای وزیر امور خارجه به کشورهای همسایه و منطقه از جمله عراق، سوریه، لبنان و روسیه بوده است و ما نیز در تهران میزبان وزیران اموران خارجه پاکستان، قطر، ارمنستان و. .. بودیم.
وی با بیان این که در راستای توجه به این سیاست معاونین وزیر خارجه نیز سفرهایی به کشورهای همسایه و منطقه داشته اند، گفت: در همین چارچوب آقای دکتر علی باقری – معاون سیاسی وزیر خارجه – به کشورهای قطر، عمان، پاکستان و ترکیه رفتند و معاون کنسولی وزارت خارجه نیز سفرهایی را به کشورهای منطقه داشتند و اینها یک مقدمه است که پروژه‌هایی که در سطح منطقه تعریف شده اجرایی و عملیاتی شود.
این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که حدود 70 الی 80 درصد مراودات تجاری ما با کشورهای همسایه و منطقه به اضافه چین است در پاسخ به سوال دیگری درباره روابط ایران و آذربایجان و برخی مسائل پیش آمده در ارتباط با این روابط طی روزهای اخیر خاطر نشان کرد: روابط ما با آذربایجان بسیار دوستانه، خوب و چند لایه است و من دیروز در کنفرانس مطبوعاتی خود به این موضوع اشاره کردم که روابط ما با همسایگان از جمله آذربایجان طبیعی است و عدم رابطه با آنها غیرطبیعی است.
خطیب زاده با اشاره به تحولات در منطقه قفقاز جنوبی گفت: ما دراین تحولات بر سیاست احقاق حقوق کشورهای همسایه تاکید داشتیم در همین چارچوب از احقاق حقوق آذربایجان استقبال کردیم ولی جنگ را روش درستی برای تحقق این موضوع نمی‌دانستیم بر گفت وگوهای دیپلماتیک تاکید داشتیم و ایران و روسیه در این زمینه کمک کردند که گفت و گوهای دیپلماتیکی بین کشورهای درگیر انجام شود.
این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که از همان زمان اخباری منتشر شد مبنی بر انتقال گروه‌های تروریستی به خاک آذربایجان و ما اسناد و مدارک این موضوع و حتی مکالمات آنها را داریم و بر آنها اشراف اطلاعاتی دقیق داریم ، تصریح کرد: ما به طرف آذربایجانی گفتیم که این موضوع قابل قبول نیست و آنها در بالاترین سطح به ما قول دادند که این نگرانی ما را برطرف می‌کنند. وی همچنین با انتقاد از برخی اقدامات رژیم صهیونیستی در این کشور اظهار کرد: درادامه شاهد برخورد غیردوستانه در آذربایجان با رانندگان ترانزیتی ایرانی بودیم و اینها همه باعث شد که گفت و گوهای صریحی با آذربایجان داشته باشیم و آنها به ما اعلام کردند که تلاش می‌کنند نگرانی‌های ما را برطرف کنند.