اخبار کوتاه

انریکه مورا به تهران می‌آید

شبکه الجزیره اعلام کرد که انریکه مورا ، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور ارتباط با دولت جدید ایران این هفته به تهران سفر خواهد کرد. همچنین یک مسئول عالی رتبه اروپایی به این شبکه قطری گفته است که موعد مشخصی برای ازسرگیری مذاکرات وین درخصوص توافق هسته ای با ایران هنوز درنظر گرفته نشده است و دولت جدید ایران درحال ارزیابی مسیر مذاکرات است. وی همچنین خاطرنشان کرد که تهران به طور علنی برای بازگشت به مذاکرات وین اعلام آمادگی کرده است اما سقف زمانی مشخصی تعیین نکرده است.

دیدار خداحافظی اولیانوف و غریب آبادی

نماینده ایران نزد سازمان‌های بین المللی و همتای روس خود در وین یک دیدار خداحافظی برگزار کردند. به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین المللی در وین با انتشار پیامی‌در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد که با کاظم غریب آبادی همتای ایرانی خود یک دیدار خداحافظی برگزار کرده است. در این پیام آمده است: امروز دیدار خداحافظی با کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران داشتیم. برای بیش از سه سال در وین همکاری نزدیکی با یکدیگر درباره طیف وسیعی از موضوعات با تاکید بر مسائل مرتبط با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌و برجام داشتیم.
اولیانوف در ادامه نوشت: ارزش زیادی برای این همکاری قائل هستم، کاظم.
دفتر هیئت نمایندگی روسیه در وین نیز با انتشار یک توئیت از برگزاری دیدار خداحافظی میان کاظم غریب آبادی و میخائیل اولیانوف خبر داد و برای این دیپلمات کشورمان آرزوی موفقیت کرد.

بررسی پیشنهاد واردات برق ایران به لبنان

یکی از نمایندگان پارلمان لبنان تاکید کرد که پیشنهاد ایران برای تامین برق لبنان در دست بررسی است. به گزارش ایسنا، حسین الحاج حسن،نماینده پارلمان لبنان در گفت وگو با شبکه المنار تاکید کرد که به دلیل تمام شدن سوخت ، لبنان وارد خاموشی کامل شده است. وی تاکید کرد: پیشنهاد ایران برای حل بحران برق در دست بررسی است زیرا ایران با لیره لبنان می‌تواند برای ما سوخت تامین کند.این نماینده لبنانی خاطرنشان کرد: مسئولان لبنانی باید پیشنهاد ایران را قبول کنند و یا اینکه یک جایگزین از هم پیمانان لبنان سوخت این کشور را تامین کند. بر اساس این گزارش، ایران اخیرا سه نفتکش حامل سوخت به لبنان ارسال کرده است و حسین امیرعبداللهیان ، وزیر خارجه کشورمان در سفر اخیرش به لبنان به مسئولان این کشور پیشنهاد داده است که جمهوری اسلامی‌ایران برق لبنان را تامین کند.

برنامه ریزی برای نشست وزرای خارجه
همسایه افغانستان

دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه از برگزاری نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران در آینده نزدیک خبر داد. به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،«سید رسول موسوی» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: تحرک دیپلماتیک قابل توجهی برای درک تحولات افغانستان و تاثیرگذاری بر آینده آن وجود دارد. کشورهای مختلف در سازوکارهای مختلف دیپلماسی خود را پیش می‌برند. وی با تاکید بر اینکه آینده افغانستان در همکاری‌های منطقه‌ای و با همسایگان است، اظهار داشت: به زودی نشست وزرای خارجه همسایگان افغانستان در تهران برگزار می‌شود. «سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز گذشته در جریان نشست خبری خود با اصحاب رسانه از برگزاری نشست همسایگان افغانستان در ایران خبر داده و گفته بود: نخستین جلسه برخط میان وزرای امور خارجه افغانستان برگزار و مقرر شد نشستی در تهران با حضور وزرا داشته باشیم. نشست همسایگان در تهران همان است. برگزاری این نشست در دستورکار است ولی معلوم نیست چه زمانی برگزار شود.