رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی نسبت به قاچاق رسمی‌هشدار داد

انتقاد از نبود برنامه دولتی برای حمایت از تولید داخلی لوازم خانگی

گروه اقتصادی- شهرام صدوقی: رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی با انتقاد از مصوبه دولتی در خصوص تجمیع امتیاز پیله وران از قاچاق گسترده و رسمی‌لوازم خانگی به کشور خبر داد و این را موضوع خطری جدی برای تولید داخلی کشور دانست.به گزارش مردم سالاری،محمدرضا دیانی ، مدیرعامل گروه توسعه سرمایه گذاری اسنوا در جمع خبرنگاران که برای بازدید از کارخانجات گروه انتخاب به مورچه خورت استان اصفهان سفرکرده بودند ضمن بیان خبر فوق گفت: قاچاق لوازم خانگی نفس تولید داخل را در این بخش از صنعت به تنگ آورده است.وی در این خصوص افزود : متاسفانه برخی مصوبات دولتی در دولت گذشته باعث افزایش قاچاق به کشور شده است بطوریکه الان شاهد قاچاق ساماندهی شده در ابعاد بزرگ هستیم.دیانی در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به نامه مقام معظم رهبری در خصوص اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کشور تصریح کرد : درخواستی که ما در مورد ممنوعیت واردات محصولات خارجی به کشور داریم یک دوره 5 ساله را شامل میشود بطوریکه قطعا پس از این دوره صادرات قطعات به خارج از کشور شکل خواهد گرفت و تولیدات داخلی لوازم خانگی در سبد خرید خانوارهای ایرانی به جایگاه اصلی خود خواهد رسید. وی ادامه داد: بعد از نامه‌نگاری با رهبری در مورد ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‌ای، برخی از افراد موضوع انحصار را مطرح کردند. چرا زمانی که 85 درصد بازار در اختیار کره‌ای‌ها بود این مباحث مطرح نمی‌شد؟ شرکت‌های سامسونگ و ال جی، خود کشور ما را ترک کردند؛ زمانی که مصرف‌کننده نیاز به قطعه و خدمات داشت یکدفعه بازار را خالی کردند و تولیدکنندگان داخلی بودند که توانستند این خلا را پر کنند.
وی خاطرنشان کرد: طی سه سال گذشته که به علت تحریم، واردات لوازم خانگی ممنوع شد شاهد افزایش تولید و اشتغال در صنعت لوازم خانگی بودیم. اما حالا جریانی پیش آمده که تولید را محکوم می‌کنند . وی خاطرنشان کرد: طی سه سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیادی در صنعت لوازم خانگی انجام شده علت نامه‌نگاری ما با رهبری، نگرانی‌مان در مورد امنیت سرمایه‌ این سرمایه‌گذاران بود. کسانی که در این صنعت سرمایه‌گذاری کرده بودند اگر ناگهان با درهای باز مواجه می‌شدند ورشکست می‌شدند. کره‌ای‌ها قصد داشتند به جای پول‌های مسدود شده ایران، لوازم خانگی به ایران بفرستند. در حالی که در بسیاری از موارد دیگر حتی جواب ایمیل ما را نمی‌دهند.دیانی با اشاره به حضور کالاهای خارجی در بازار تصریح کرد: در حال حاضر سهم ال جی در بازار تلویزیون ایران 16 درصد، سهم سامسونگ 17 درصد و سهم سونی 8 درصد است. آن هم در زمانی که ما هم تحریم هستیم و هم واردات ممنوع اعلام شده است.
محمدرضا دیانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به مردم سالاری در خصوص میزان اشتغالزایی در گروه صنعتی انتخاب گفت: در حال حاضر حدود یازده هزار نفر در قسمتهای مختلف گروه صنعتی اسنوا مشغول به فعالیت هستند و همچنین با سه هزار پیمانکار در خارج از مجموعه و در سراسر کشور همکاری داریم و طبق برنامه‌های توسعه‌ای یکساله ده هزار نفر نیروی کار جدید به استخدام شده‌های این گروه صنعتی افزوده خواهد شد.دیانی میزان ارزاوری صادرات لوازم خانگی در یکسال گذشته را ۱۴ و ۱۵ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: ما به سمت توسعه صادرات قطعات و صادرات پلیمر به کشورهای سوئد و انگلیس رفتیم تا وابستگی ارزی کشور را قطع کنیم و در این حوزه خودکفا شویم.مدیر عامل گروه توسعه سرمایه گذاری اسنوا گفت: هنوز کیفیت لوازم خانگی اسنوا ملموس نشده بود اما در یک طرح تحقیقاتی بالای ۹۰ درصد شاهد رضایت مردم از کیفیت این شرکت بودیم.وی با بیان اینکه حمایت از سلبریتی‌ها و ورزشکاران در حالیست که هیچگونه حمایتی از صنعتگران نمی‌شود، ادامه داد: سال گذشته ترکیه تنها از راه حمایت از صنعت لوازم خانگی توانست دو برابر عواید ناشی از نفت ایران درآمدزایی کند.بنابر این گزارش،اسنوا یکی از شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی است که در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد.این شرکت در منطقه مورچه خورت اصفهان در فضایی به مساحت ۲۵ هزار مترمربع فعالیت می‌کند.اسنوا در ابتدا در زمینه تولید اجاق گاز و کولر آبی فعالیت داشت اما اکنون تولید آن به محصولاتی همچون ماشین لباسشویی، تلویزیون و ماشین ظرفشویی نیز گسترش یافته استحدود ۵۰ درصد از قطعات بکار رفته در ساخت محصولات این کارخانه تولید ایران است.اسنوا در اصل برگرفته از نام اصلی این شرکت تحت عنوان»ارکان ساختار نوین ایرانیان» است.