اخبار کوتاه

منشا در راه بازگشت به ایران
برای پیوستن به آلومینیوم اراک

بعد از اتمام فصل و جدایی گادوین منشا از گل‌گهر، این بازیکن به دوستان و نزدیکانش در ایران گفته بود که دیگر قصد بازی در لیگ برتر را ندارد و می‌خواهد فوتبالش را در خارج از ایران ادامه دهد، اما ظاهراً این بازیکن با پیشنهاد جالب توجهی مواجه نشده و حالا در راه بازگشت به ایران است. منشا امروز یا فردا وارد ایران خواهد شد و آخرین اخبار نیز حاکی از آن است که مهاجم فصل گذشته گل‌گهر مذاکراتی را با باشگاه آلومینیوم اراک انجام داده و به احتمال فراوان راهی این تیم خواهد شد.

تداوم تاریخ‌سازی دختران وزنه‌بردار

دختران نوجوان تیم ملی وزنه برداری ایران در نخستین تجربه حضور در رقابت‌های جهانی در بخش تیمی نیز به سکوی جهانی رسیدند. براساس اعلام فدراسیون وزنه‌برداری، نخستین حضور بین المللی تیم ملی نوجوانان ایران در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان که از ۱۲ تا ۲۰ مهرماه در شهر جده عربستان برگزار شد، با تاریخ‌سازی دختران ایران همراه شد. غزاله حسینی وزنه برداری بود که با کسب مدال برنز در حرکت دو ضرب دسته ۵۹ کیلوگرم، نخستین مدال را برای کاروان زنان ایران کسب کرد. همچنین یکتا جمالی به سه مدال دست یافت. جمالی که پیش از این سه برنز در مسابقات جوانان جهان را از آن خود کرده بود، در رده سنی نوجوانان هم تاریخ‌ساز شد و با کسب یک برنز و دو نقره نقش مهمی در افزایش امتیازات ایران در بخش تیمی ایفا کرد.با توجه به نتایج ملی پوشان اعزامی کشورمان به جده، تیم ملی ایران با کسب مجموع ۴۰۴ امتیاز، روی سکوی سوم بانوان جهان ایستاد. آمریکا با ۶۰۰ و روسیه با ۵۰۷ امتیاز به ترتیب اول و دوم شدند.فاطمه حسنپور، فاطمه کشاورز، سیده غزل حسینی، سیده غزاله حسینی و سیده زهرا حسینی، کیژان مقصودی، کوثر تنها و یکتا جمالی نمایندگان ایران در بخش دختران مسابقات وزنه برداری نوجوانان جهان بودند.

مدافع سیتی برای سومین بار از سپردن وثیقه
و آزادی مشروط منع شد

مدافع باشگاه منچسترسیتی انگلیس که به اتهام چهار فقره تعرض جنسی در انتظار محاکمه است، برای سومین بار از سپردن وثیقه منع شد. به گزارش ایرنا، «بنجامین مِندی» دفاع چپ تیم ملی فرانسه و باشگاه منچسترسیتی در ۲۶ آگوست سال جاری میلادی (چهارم شهریورماه ۱۴۰۰) به حمله و تعرض به سه زن در فاصله اکتبر ۲۰۲۰ و آگوست ۲۰۲۱ متهم شد و اوایل ماه سپردن وثیقه برای آزادی مشروط منع شد. مِندی در انتظار تحقیقات بوده و در حال حاضر از سوی باشگاه انگلیسی تعلیق شده است. در بیانیه منتشر شده توسط سیتی پس از بازداشت مِندی آمده بود «منچسترسیتی تایید می‌کند که بدنبال متهم شدن بنجامین مندی توسط پلیس، وی در انتظار تحقیقات، تعلیق شده است. به دلیل اینکه موضوع پیش‌آمده، رویه قضایی است، باشگاه از ارائه توضیحات بیشتر خودداری می‌کند.» مردی ۴۰ ساله نیز به عنوان بخشی از تحقیقات پلیس در رابطه با اتهامات وارده به مندی بازداشت اما با قرار وثیقه آزاد شد. مندی در سال ۲۰۱۷ از موناکو فرانسه به سیتی پیوست و ۷۵ بازی برای سیتیزن‌ها انجام داده است.

احمد موسوی از استقلال جدا می‌شود؟

مدافع تیم فوتبال استقلال در آستانه جدایی از جمع آبی‌پوشان پایتخت قرار گرفته است. به گزارش ایسنا، احمد موسوی بازیکن تیم فوتبال استقلال این روزها شرایط مبهمی برای ماندن یا نماندن در جمع آبی‌پوشان پیدا کرده است. این بازیکن تا اینجای کار مورد نظر فرهاد مجیدی نیست و این مساله باعث شده است، جدایی او از استقلال قوت بگیرد. موسوی در ۲ صورت از استقلال جدا خواهد شد. این بازیکن در حالی که جزو بازیکنان مد نظر فرهاد مجیدی نیست، در صورت دریافت پیشنهاد خوب از استقلال جدا خواهد شد. هم‌چنین اگر باشگاه استقلال اقدام به جذب یک هافبک راست در پست موسوی کند، این بازیکن از جدا شده‌های قطعی آبی‌ها خواهد بود. با این وجود این اتفاقات هنوز شرایط برای موسوی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و اگر این احتمالات به وقوع نپیوندد، موسوی در استقلال خواهد ماند.

هم‌گروهی ایران با قهرمان و نایب قهرمان جهان
در جام بین قاره‌ای فوتبال ساحلی

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران در رقابت‌های جام بین قاره‌ای با روسیه، ژاپن و پاراگوئه هم‌گروه شد. به گزارش ایسنا، مسابقات فوتبال ساحلی جام بین قاره‌ای از ۱۵ آبان‌ماه به میزبانی دوبی و در امارات برگزار می‌شود. بر این اساس، قرعه‌کشی مسابقات امروز (سه‌شنبه) برگزار شد و هشت تیم حاضر در این رقابت‌ها رقبای خود را شناختند. طبق قرعه‌کشی، تیم ایران در گروه B با تیم‌های روسیه، ژاپن و پاراگوئه هم‌گروه شد. در گروه A تیم‌های امارات، پرتغال، اسپانیا و سنگال رقابت خواهند کرد. این مسابقات تاکنون ۹ بار برگزار شده که ایران، برزیل و روسیه هرکدام موفق به کسب سه عنوان قهرمانی شده‌اند.

«چو» رئیس فدراسیون جهانی تکواندو باقی ماند

در پایان مجمع عمومی فدراسیون جهانی تکواندو، «چانگ وان چو» با رای اعضای مجمع به مدت ۴ سال دیگر به عنوان رییس این فدراسیون باقی ماند. به گزارش ایسنا، در پایان مجمع عمومی فدراسیون جهانی تکواندو، دکتر «چانگ وان چو» با رای اعضای مجمع به مدت ۴ سال دیگر به عنوان رییس این فدراسیون باقی ماند. وی که تنها کاندید این پست بود با رای الکترونیکی حاضران در مجمع عمومی، ۱۲۹ رای از ۱۳۱ رای را به خود اختصاص داد. «چو» از سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) در این پست مشغول به کار است و با تغییرات به عمل آمده در تاریخچه این رشته سعی در تمرکز بر روی عدالت و شفافیت در تکواندو داشته است. رییس فدراسیون جهانی تکواندو با اشاره به این انتخاب گفت: باعث افتخار من است که دوباره به من رای اعتماد داده شد و ریاست فدراسیون جهانی تکواندو را به من سپردند. در طول یک سال و نیم گذشته از زمانی که در اختیار داشتیم بهره کافی برده و در صدد اعمال تغییرات در عملکردمان بودیم. اکنون زمان آن رسیده که دوباره اقدامات را از سر گرفته و فدراسیون جهانی تکواندو را به نقطه اوج برسانیم. امیدوارم سال ۲۰۲۳ و هم زمان با پنجاهمین سالگرد تاسیس فدراسیون جهانی تکواندو به هدف خود که تبدیل شدن به بهترین فدراسیون بین المللی در جهان است، دست پیدا کنیم. در این جلسه، از میان ۳۳ داوطلب برای عضویت شورای اجرایی فدراسیون جهانی تکواندو، ۱۷ نفر انتخاب شدند که در میان داوطلب‌های هر قاره، یک زن نیز در میان منتخبین بود تا به شعار توازن جنسیتی در فدراسیون جهانی جامعه عمل پوشانده شود.