اخبار انرژی

تحت تاثیر قرار گرفتن پتروشیمی‌ها
با قطع زمستانی گاز

قطع گاز پتروشیمی‌ها در زمستان لطمات سنگینی به کشور وارد می‌کند.رمضانعلی سنگدوینی، رئیس کمیته گاز و پتروشیمی‌کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی‌با بیان مطلب فوق گفت:بحران قطعی برق در بخش مشترکان خانگی باعث شد تا دولت، صنایعی مانند فولاد و سیمان را ملکف کند تا تولید خود را به 50 درصد ظرفیت کاهش دهند و تنها در شیفت شب از ساعت 12 تا 8 صبح فعالیت کنند، این بخشنامه یک سونامی‌قیمت در بخش محصولات فولادی و سیمانی به وجود آورد و بهای برخی از این اقلام را تا 3 برابر افزایش داد.
او افزود:در صورتی که پس از کمبود گاز طبیعی، دولت همین سناریو را در صنعت پتروشیمی‌تکرار کند و برای جبران کسری بخش مشترکان خانگی، جریان خوراک به آنها را کاهش دهد و یا قطع کند، پیش‌بینی می‌شود که قیمت محصولات نهایی بسیاری در بازار تحت تاثیر این تصمیم قرار گیرد.نماینده حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی‌گفت:اگر قطع برق ذوب آهن‌‎ها و کارخانجات سیمان، تنها قیمت چند محصول مانند انواع سیمان و ورق فولادی را افزایش داد، با توجه به استفاده گسترده صنایع مختلف از مواد و محصولات پتروشیمی، نوسان در قیمت این محصولات، نمودار قیمتی صدها محصول را صعودی خواهد کرد.

روند صعودی نفت متوقف شد

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی برای نخستین بار در چهار روز گذشته کاهش یافت.به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با شش سنت کاهش، به ۸۳ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز دوشنبه با ۱.۵ درصد افزایش، به بالاترین رکورد در سه سال اخیر صعود کرده بود.بهای نفت آمریکا با ۱۳ سنت کاهش، به ۸۰ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته ۱.۵ درصد صعود کرده بود و به بالاترین حد در حدود هفت سال اخیر رسیده بود.کِرِگ ارلام، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره گفت: نیروی صعودی زیادی در پس صعود قیمت نفت وجود دارد و عوامل بنیادین بی نهایت مساعد هستند. شاید مشاهده این که قیمت‌های نفت تا پایان امسال سه رقمی‌شوند، تعجب‌آور نباشد.
قیمت‌های برق در هفته‌های اخیر به رکورد بالایی صعود کرده که ناشی از کمبود انرژی در آسیا، اروپا و آمریکا بوده است. افزایش قیمت گاز طبیعی هم تولیدکنندگان نیرو را تشویق کرده است این سوخت پاک‌تر را رها کرده و به استفاده از نفت کوره روی بیاورند.یک مقام آمریکایی روز دوشنبه گفت: کاخ سفید همچنان از کشورهای تولیدکننده نفت می‌خواهد اقدامات بیشتری برای حمایت از احیای اقتصاد جهانی انجام دهند. دولت آمریکا به دقت قیمت نفت و بنزین را زیر نظر دارد و از هر ابزاری که در اختیارش است، برای پرداختن به شیوه‌های ضد رقابتی در بازارهای انرژی آمریکا و جهان انجام می‌دهد تا بازارهای انرژی مطمئن و باثبات را تضمین کند. کاخ سفید این نگرانی را در سطوح عالی با اعضای متعدد اوپک پلاس مطرح کرده است.

نفت خاورمیانه برای آسیا جذاب شد

با وجود صعود قیمت‌های نفت به بالاترین رکورد سه ساله، شواهد اندکی از بهبود تقاضای آسیا وجود دارد اما خاورمیانه سهمش از این بازار را دوباره پس می‌گیرد.
به گزارش ایسنا، در حقیقت واردات نفت به آسیا در سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت، زیرا قیمت‌های بالا و اختلالات اقتصادی ناشی از پاندمی‌روی تقاضا برای سوخت تاثیر منفی گذاشت.با این حال، شواهدی وجود دارد که تولیدکنندگان بزرگ گروه اوپک پلاس سهم بازارشان در این منطقه را که به دلیل محدودیت عرضه از دست داده بودند دوباره به دست آورده اند زیرا تولیدشان را افزایش داده و قیمت فروش رسمی‌خود را پایین آورده اند.طبق آمار رفینیتیو اویل ریسرچ، واردات نفت آسیا در سپتامبر ۲۲.۹۹ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۲۳.۲۴ میلیون بشکه در روز در اوت کاهش داشت و اندکی بالاتر از ۲۲.۶۱ میلیون بشکه در روز در ژوییه بود.
چین که بزرگترین واردکننده نفت خام جهان است، ماه میلادی گذشته ۹.۶ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که کمتر از ۱۰.۵۳ میلیون بشکه در روز در اوت بود. ضعیف شدن وارداتاین کشور در سپتامبر احتمالا منعکس کننده قیمت‌های فروش رسمی‌بالا برای گریدهای نفتی خاورمیانه است. همچنین نبود سهمیه واردات نفت خام و صادرات فرآورده‌های نفتی، خرید پالایشگاه‌های خصوصی را که عامل یک سوم از تقاضا برای نفت هستند، محدود کرد.عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، قیمت فروش رسمی‌گرید عرب لایت به مشتریان آسیایی را برای محموله‌هایی که در نوامبر بارگیری می‌شوند ۴۰ سنت در هر بشکه کاهش داد و یک دلار و ۳۰ سنت بالاتر از قیمت پایه نفت عمان/ دوبی تعیین کرد. برای دومین ماه متوالی است که قیمت فروش رسمی‌کاهش داده شده و نرخ پریمیوم عرب لایت در دو ماه گذشته دو دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه کاهش پیدا کرده است.

مخازن سدهای تهران وضعیت خوبی ندارند

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد: مخازن سدهای تهران وضعیت خوبی ندارند.به گزارش ایسنا، محمدرضا بختیاری در پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی‌شهر تهران به عنوان میهمان در صحبت‌های خود آماری از وضعیت آبی استان تهران مطرح کرد و گفت: بیش از ۱۵۰ میلیارد مترمکعب بیش از میزان مجاز از منابع آب زیرزمینی تهران برداشت می‌کنیم.‌
سال آبی گذشته بدترین سال در ۵۰ سال اخیر بود و در تهران ۳۷ درصد کاهش بارندگی و ۳۰۰ میلیون مترمکعب کمبود در مخازن داشتیم.وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری نیز تنها ۴میلی‌متر بارندگی داشتیم و در حال حاضر مخازن شهر تهران ۴۵۲ میلیون مترمکعب آب دارد که در سال گذشته این رقم ۷۵۱ میلیون مترمکعب بوده و ۳۰۰ میلیون کسری مخازن را داریم. مخازن سدهای تهران وضعیت خوبی ندارند.وی ادامه داد: به رقم کاهش نزولات و افزایش دما اما برای اولین بار در تاریخ آب شهر تهران به دلیل فرهنگ‌سازی شاهد کاهش ۳ دهم درصدی مصرف آب شرب شهروندان تهرانی. بودیم که بی‌سابقه است چرا که هر ساله این رقم افزایش می‌یافت.مدیر عامل آب و فاضلاب استان تهران گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۹۰ میلیون متر مکعب مصرف آب سال جاری بوده که در سال گذشته این رقم ۶۹۲ میلیون مترمکعب بوده است.
امسال حتی یک ساعت هم قطعی آب ناشی از نبود آب نداشتیم و به رقم افزایش دما با کوچکترین مشکلی در زمینه کم آبی روبرو نشدیم.بختیاری تاکید کرد: برنامه‌ریزی‌ها را به گونه‌ای پیش می‌بریم که تا پایان سال تهران با مشکل کمبود آب روبرو نشود.بختیاری به وضعیت مخازن سدهای تامین کننده آب شرب شهر تهران اشاره کرد و افزود: ۴۵۲ میلیون متر مکعب حجم این سدهاست که سال گذشته در چنین روزی حجم آنها به ۷۵۱ میلیون متر مکعب می‌رسید.

کشف ۱۲ میلیون لیتر سوخت قاچاق
در مرزهای دریایی

فرمانده مرزبانی ناجا از کشف و توقیف ۱۲ میلیون لیتر سوخت قاچاق در آب‌ها و مرزهای دریایی کشور در نیمه نخست امسال خبر داد.به گزارش کشتیرانی جمهوری اسلامی‌ایران، سردار احمدرضا گودرزی افزود: بیشتر سوخت قاچاق در آب‌ها و سواحل استان هرمزگان کشف و ضبط شده است.وی همچنین از توقیف ۱۵۰ فروند لنج و شناور حامل کالای قاچاق در نیمه نخست امسال خبر داد و افزود: بیشتر شناورها حامل لوازم خانگی، خودرو سنگین و ماشین آلات راه سازی بوده‌اند.
وی ارزش کالاهای مکشوفه قاچاق در سال جاری را بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال بیان و بر تداوم مبارزه قاطع با قاچاق کالا و سوخت تاکید کرد.فرمانده مرزبانی ناجا از راه اندازی سامانه سجاد با هدف نظم دهی به شناورهای مرزبانی کشور خبر داد.سردار گودرزی افزود: این سامانه علاوه بر هوشمند سازی مرزهای آبی جمهوری اسلامی‌ایران و شناسایی و ساماندهی شناورهای فعال در مرز، در مواقع اضطراری از جمله ایجاد حوادث دریایی فعال می‌شود تا روند خدمات رسانی در اسرع وقت انجام شود.وی با اشاره به اجرای رزمایش اقتدار ۴ افزود: هدف از اجرای این رزمایش ارتقای توان عملیاتی و امداد و نجات در دریا و مبارزه با انواع قاچاق کالا است.