ادامه روند افزایش سطح آب اقیانوس‌ها

محققان روز سه شنبه هشدار دادند حتی با وجود مهار گرمایش جهانی، سطح آب دریاها در سده‌های پیشرو افزایش می‌یابد و شهرهایی را که در حال حاضر محل زندگی نیم میلیارد نفر هستند، غرق می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، محققان تاکید کردند ۲۰۰ میلیون نفر در مناطق شهری امروزه خود را تا زانو در آب دریاها می‌بینند و در برابر موج طوفان‌های مخرب آسیب پذیرتر هستند.
بیشترین آسیب متوجه آسیاست که ۹ شهر از ۱۰ کلانشهر این قاره در معرض خطر بالایی قرار دارد.
این خطر در بنگلادش و ویتنام به وضوح احساس می‌شود و مناطقی در چین، هند و اندونزی با ویرانی مواجهند.
بیشتر پیش بینی‌ها برای افزایش سطح آب دریاها و تهدیدی که متوجه شهرهای ساحلی است، تا پایان این قرن ادامه دارد و بسته به اینکه با چه سرعتی آلودگی کربن کاهش یابد، از نیم متر تا کمتر از دو برابر آن متغیر است.
این یافته‌ها نشان می‌دهد اقیانوس‌ها صدها سال بعد از سال ۲۱۰۰ به واسطه ذوب شدن صفحات یخی، گرمای اقیانوس و نیروی گرم شدن آب، همچنان طوفانی و متلاطم خواهند ماند که البته این مساله ربطی به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ندارد. بن استراوس مدیرعامل سازمان آمریکایی «آب و هوای مرکزی» که علوم اقلیمی‌را تحلیل و گزارش می‌کند، گفت: تقریبا ۵ درصد از جمعیت جهان امروز در مناطقی زندگی می‌کنند که انتظار می‌رود سطح جزر و مد بالا در آن به دلیل دی اکسید کربن ناشی از فعالیت‌های انسانی، افزایش یابد.
امروزه غلظت دی اکسید کربن ۵۰ درصد بیش از سال ۱۸۰۰ است و متوسط دمای سطح زمین ۱.۱ درجه سانتیگراد افزایش یافته است. به گفته استراوس، این میزان برای بالا بردن سطح آب دریاها به حدود ۲ متر کافی است، چه دو قرن طول بکشد یا بیشتر. محدودیت گرمایی ۱.۵ درجه سانتیگراد که در توافق آب و هوایی پاریس قید شده و شرکت کنندگان در بیست و ششمین اجلاس آب و هوایی سازمان ملل در گلاسکو سعی می‌کنند به آن پایبند باشند، در درازمدت به مثابه افزایش ۳ متری آب دریاهاست.
بنا بر این مطالعه، مگر اینکه مهندسان دریابند که چطور می‌توان به سرعت مقادیر زیادی از دی اکسید کربن را از جو حذف کرد، در غیر اینصورت این مقدار افزایش سطح آب دریاها، موضوع اما و اگر نیست، بلکه یک مساله زمانی است.