تعیین اعضای جدید شورای‌عالی بورس توسط دولت در روزهای تلخ بازار سرمایه

قرار بود مشکل بورس سه روزه حل شود

گروه سیاسی – هدیه گل محمدی: «۹۰ درصد بازار دست دولت است و اگر کسی در راس دولت باشد که با مجلس و قوه قضائیه همراه باشد، ۳ روزه این موضوع پیگیری می‌شود و یک سال است که مجلس و قوه قضائیه به دنبال آن است، اما دولت مانع اقدامات ما می‌شود»؛ این سخن امیرحسین قاضی زاده در دورانی بود که به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در مناظره ها شرکت می‌کرد. البته همان زمان مشخص بود که وی از یاران سید ابراهیم رئیسی است و بر همین اساس هم بعد از تشکیل دولت تازه، از مجلس به دولت منتقل شدو اکنون به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید در دولت حضور دارد. اما شاید بهتر بود رئیسی وی را به عنوان رئیس سازمان بورس انتخاب کند تا همان طور که گفته بود، مشکل بورس را سه روزه حل کند. مشکل بورس بعد از دو ماه از تشکیل دولت نه تنها حل نشده ، که تشدید هم شده است!
در این مدت کشف «ماینر» از زیر زمین بورس تهران باعث آبرو ریزی بزرگی شد که پس از آن مدیر عامل شرکت بورس تهران استعفا داد؛ اما مشکل سرمایه گذاران خرد در بورس فراتر از این حرفها است. زیاندهی سرمایه گذاران حقیقی در بورس علی رغم وعده‌های داده شده، موضوعی است که تمام شدنی نیست. گهگاه امیدواری‌هایی ایجاد می‌شود و شاخص کل بورس حرکت مثبتی دارد اما عموم سرمایه گذاران خرد تغییری در سبد سهام خود نمی‌بینند و بعد هم یکباره وضعیت چنان منفی نمی‌شود که عموم این سرمایه گذاران از ترس، دارایی خود را با زیان از بورس خارج می‌کنند.
روز چهارشنبه دولت بعد از مدتها حرف و حدیث، بالاخره اعضای جدید شورای عالی بورس را انتخاب کردند. بنا به گزارش دولت، در این جلسه هیات وزیران، با توجه به صلاحیت تخصصی، سلامت مالی و تجربه پیشین، آقایان سید موسی فیض فلاح شمس، علی سعیدی و احمد شعبانی به عنوان سه خبره مالی شورای عالی بورس انتخاب شدند. دراین جلسه همچنین رسول سعیدی به عنوان خبره بورس کالا و علی امامی‌میبدی به عنوان خبره بورس انرژی تعیین شدند. این افراد پس از انتخاب به دیدار محسن رضایی دیگر کاندیدای ریاست جمهوری که اکنون معاون اقتصادی دولت است رفتند تا رضایی به آنها بگوید که بازار سرمایه برای دولت و شخص رئیس جمهور اهمیت زیادی دارد و دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می‌کند و از سرمایه‌گذاران خرد حمایت خواهد کرد. باید از تجارب قبلی درس بگیریم و اجازه ندهیم رویدادهای تلخ گذشته دوباره تکرار شوند.
این حرفهای رضایی در حالی گفته شد که در همین هفته رویدادهای تلخ وجود داشت و نیازی به رجوع به گذشته نبود! محسن رضایی البته در این دیدار حرفهای کلی درباره بورس زد، حرفهایی که معمولا باید آنها را برای یک فرد تازه وارد به بورس گفت و نه اعضای جدید شورای‌عالی بورس! محسن رضایی به این اعضای جدید با بیان اینکه بازار و صنعت بورس یکی از بهترین ابزار و منابع تامین سرمایه است، گفت: حضور مردم در بازار بورس یکی از صحیح‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری به ویژه برای سرمایه‌های خرد است.
وی بیان اینکه هدف گذاری اعضای جدید شورای‌عالی بورس باید افزایش سهم بازار سرمایه در تامین مالی پروژه‌های بزرگ باشد،گفت: اولین شرط تحقق این هدف ترمیم و تقویت اعتماد مردم به بازار سرمایه است. تقویت بازار سرمایه از سیاست‌ها و اولویت‌های جدی رئیس جمهور و دولت است تا از این طریق اعتماد مردم به این بازار و ابزار مناسب سرمایه‌گذاری، ترمیم شود.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه مردم براساس اعتماد، سرمایه‌های خود را به بازار سرمایه وارد می‌کنند و ما باید با دلسوزی از سرمایه‌های آنها مراقبت کنیم، گفت: ضرورت دارد همه راهکارهای مختلف برای کاهش خطر سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه بررسی و طرح‌های عملی موثر از جمله ایجاد بیمه‌های سرمایه‌گذاری ارائه و اجرا شود.
رضایی خطاب به اعضای جدید شورای‌عالی بورس،گفت: نسبت به صیانت از سرمایه سرمایه‌گذاران خرد حساسیت بیشتری داشته باشید زیرا لازم است سرمایه‌گذاران خرد با شما ارتباط نزدیک و مستقیم داشته باشند.
وی گفت: گاهی لازم است سرمایه‌گذاران خرد نیز در هیات مدیره‌ها نماینده داشته باشند، چرا که شاید از منافع آنان در برابر سرمایه‌گذاران کلان دفاع مناسبی انجام نشود.
محسن رضایی هم در انتخابات ریاست جمهوری به مردم وعده داده بود«شاخص بورس را تا پایان سال به یک میلیون ۵۰۰ هزار واحد می‌رسانم» اما حالا حرفی از این وعده اش نمی‌زند ، همچنان که دیگر حاضر به تکرار این سخن خود در انتخابات نیست که «به ۴۰ میلیون نفر یارانه ۴۵۰ هزار تومانی پرداخت می‌کنم.»
یکی ازاعضای شورای‌عالی بورس هم در این دیدار با اشاره به اینکه ارزش سهام عدالت بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است، اما آثار این سرمایه در زندگی مردم ملموس و مشهود نیست، تاکید کردند که باید از ظرفیت‌های سهام عدالت برای توانمندسازی مردم بیش از پیش بهره گرفته شود.
معلوم است که با این سخنان کلی گره ای از کار بورس باز نخواهد شد. قاضی زاده که قرار بود مشکل بورس را سه روزه حل کند ، الان در بنیاد شهید است و حتما تا حالا در آنجا اگر مشکلی بوده حل کرده است و می‌توان سه روز او را از بنیاد شهید قرض گرفت و به بورس آورد تا مشکل حل شود؛ وگرنه با این حرفهای کلی شاید سه قرن طول بکشد که مسئولان جدید از تجارب قبلی درس بگیریم و اجازه ندهیم رویدادهای تلخ گذشته دوباره تکرار شوند!