اخبار کوتاه

صدور ۸۰۰ هزار میلیارد ریال ضمانتنامه صادراتی

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: در سال ۹۹ بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد ریال بیمه‌نامه و ضمانتنامه از سوی این صندوق صادر شده است.به گزارش صندوق ضمانت صادرات ایران، «عبدالله سجادی» در مجمع عمومی‌این صندوق با ارائه گزارشی از عملکرد سال ۱۳۹۹ و نقش صندوق در کاهش ریسک‌های موجود در تجارت بین‌المللی برای صادرکنندگان به ویژه در شرایط فعلی کشور و همه‌گیری کرونا، اظهار داشت: صندوق در سال گذشته رشد ۱۱۶ درصدی عملکرد ریالی و ۳۳ درصدی ارزی داشته است.وی افزود: میزان کل بیمه‌نامه‌ها و ضمانتنامه‌های صادره طی سال ۱۳۹۹ به ۳.۵۲۰ میلیارد دلار معادل ۸۰ هزار و ۹۹۱ میلیارد تومان رسید که با این میزان پوشش ریسک، صندوق ضمانت صادرات ایران در سال ۱۳۹۹ برخلاف تحریم‌های ظالمانه آمریکا، رکورد جدیدی ثبت شده است.سجادی با اشاره به کسب رتبه اول صندوق در میان کشورهای اسلامی‌از لحاظ شاخص ضریب پوشش صادرات در سال ۲۰۲۰، تصریح کرد: میزان تعهدات جاری و سررسید نشده صندوق در سال مالی مورد نظر را بالغ بر ۵۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و از پرداخت ۱۶۰ میلیارد تومان خسارت به سیستم بانکی و صادرکنندگان ایرانی و همچنین وصول ۱۸۰ میلیارد تومانی مطالبات صندوق (با رشد ۲۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل) در سال ۹۹ انجام شده است.

قیمت سکه به ١١ میلیون و ۴٢٠ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز چهارشنبه ٢١ مهر ١۴٠٠ در بازار آزاد تهران به ١١ میلیون و ۴٢٠ هزار تومان رسید.به گزارش خبرنگار مهر، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ١١ میلیون و ٢٠٠ هزار تومان بود. قیمت هر قطعه نیم سکه نیز ۵ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان، ربع سکه ٣ میلیون و ۴۵٠ هزار تومان و سکه یک گرمی‌٢ میلیون و ١۵٠ هزار تومان بود.هر اونس طلا در بازارهای جهانی نیز ١٧٧٣ دلار و ٣٢ سنت و هر گرم طلای ١٨ عیار در بازار تهران یک میلیون و ١٣٣ هزار و ٩٣۴ تومان قیمت داشت.

هشدار افزایش مصرف بنزین

در حالی که میانگین مصرف بنزین در ۶ ماهه نخست امسال برابر با ۸۵ میلیون لیتر در روز بوده، این رقم در تعطیلات هفته گذشته با پنج میلیون لیتر افزایش به ۹۰ میلیون لیتر در روز رسید که می‌تواند هشداری برای افزایش مصرف بنزین باشد.به گزارش ایرنا، با افزایش تعداد افراد واکسینه شده در کشور، شرایط زندگی به حالت عادی نزدیک می‌شود.کم‌کم زمزمه حذف دورکاری‌ها و بازگشت ۱۰۰ درصدی کارکنان به مشاغل به گوش می‌رسد و در ایام تعطیل نیز جاده‌ها خودروهای بیشتری به خود می‌بینند.همین موضوع افزایش مصرف بنزین را به دنبال خواهد داشت. افزایش مصرفی که به نظر می‌رسد آغاز شده و ایرانی‌ها در حالی در ۶ ماهه نخست امسال و هم‌زمان با شرایط قرمز کرونایی، روزانه ۸۵ میلیون لیتر بنزین مصرف کرده‌اند که این عدد برای ۶ ماهه نخست سال ۹۹، حدود ۷۴.۵ میلیون لیتر بوده است و حکایت از رشدی ۱۴ درصدی دارد.

سرمایه‌گذاری در انرژی پاک ۳ برابر شود

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد: اگر جهان امیدوار است با تغییرات اقلیمی‌به شکل موثرتری مقابله کند و بازارهای انرژی پرنوسان را تحت کنترل دربیاورد، سرمایه‌گذاری در انرژی پاک باید تا پایان دهه جاری سه برابر شود.به گزارش ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد جهان به حد کافی برای تامین نیازهای انرژی آتی خود سرمایه‌گذاری نمی‌کند. هزینه مربوط به گذار انرژی به تدریج افزایش پیدا می‌کند اما همچنان بسیار پایین تر از میزان ضروری برای تامین تقاضای رو به رشد برای خدمات انرژی به شکل پایدار مانده است. سیگنال‌ها و دستورالعمل‌های واضح از سوی سیاستگذاران ضروری هستند. اگر مسیر پیش رو با نیات خوب هموار شود، در این صورت حرکت در این مسیر پردست انداز خواهد بود. قیمت‌های انرژی در هفته‌های اخیر به رکورد بالایی افزایش پیدا کرده و قیمت نفت و گاز طبیعی به بالاترین رکورد چند سال اخیر صعود کرده است و کمبود گسترده انرژی آسیا، اروپا و آمریکا را فراگرفته است.

کمبود ۱۰ تا ۱۵ میلیونی جوجه یک‌روزه

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: قیمت جوجه یکروزه در بازار به دو برابر نرخ مصوب رسیده است. اگر قرار است مرغداران جوجه را با نرخ آزاد و با چندین برابر قیمت خریداری کنند بایستی قیمت مرغ هم براساس هزینه‌های تولید اصلاح شود. اگرچه معتقدیم قیمت مصوب جوجه یکروزه یعنی ۴۲۰۰ تومان هم منطقی نیست و نیازمند اصلاح است.حبیب اسدالله نژاد در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا قیمت جوجه یکروزه ثابت و آرامش براین بازار حاکم شده است یا خیر، گفت:قیمت جوجه یکروزه بعد از یک کاهش نسبی و رسیدن آن به حدود ۶۰۰۰ تومان با توجه به کمبود و افزایش تقاضای جوجه ریزی در سطح کشور افزایش یافت و به دو برابر قیمت مصوب رسید.وی ادامه داد: دولت هم تاکنون هیچ تدابیری اتخاذ نکرده تا واحدهای مرغ مادر مکلف به فروش جوجه با نرخ مصوب ۴۲۰۰ تومان شوند. البته معتقدیم قیمت مصوب جوجه یکروزه هم منطقی نیست و باید اصلاح شود.به گفته وی جوجه در بازار کم و ماهیانه حدود ۱۱۵ میلیون قطعه تولید می‌شود. در حالی که اگر بخواهیم عطش بازار را کم کنیم بایستی ماهیانه ۱۲۵ تا ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه وارد بازار شود.

توسعه آبزی پروری برای حفاظت از ذخایر دریایی

رئیس سازمان شیلات ایران از رتبه بیست و ششم کشور در صنعت صیادی در جهان خبر داد و گفت: از نظر ناوگان صید و صیادی در غرب اقیانوس هند، رتبه نخست را داریم.به گزارش صدا و سیما، نبی اله خون میرزایی در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی، افزود: در صید و صیادی جهان، ایران رتبه بیست و ششم را دارد و در اقیانوس هند رتبه دوم و در غرب اقیانوس هند از نظر ناوگان و صید در رتبه نخست هستیم.معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۱۴۰ هزار صیاد ایرانی در عرصه تولید فعال هستند تصریح کرد: بر اساس برنامه تدوین شده، میزان تولیدات سازمان شیلات در سال گذشته باید یک میلیون و ۳۷۳ هزار تن بود که به دلیل مشکلات مختلف یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن آن را محقق سازیم.رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه در موضوع پرورش ماهی در قفس باید فعالیت‌های خود را توسعه دهیم، گفت: با بومی‌سازی دانش پرورش ماهی در قفس، به خودکفایی ۹۵ درصدی در تأمین تجهیزات قفس دست پیدا کرده‌ایم.