سرمربی تیم ملی هندبال:

فدراسیون نقشی در انتخاب ملی‌پوشان نداشت

سرمربی اسپانیایی تیم ملی هندبال اظهار داشت: مطمئن باشید فدراسیون هیچ نقشی در اعلام لیست تیم نداشته و اگر اینگونه بود من به نشست نمی‌آمدم.
به گزارش ایرنا، «مانوئل مونتایا فرناندز» روز چهارشنبه در نشست خبری تیم ملی هندبال اظهار داشت: از صمیم قلب برای تیم ملی بانوان در پیکارهای جهانی آرزوی موفقیت کنیم. مسابقات جهانی در کشور من انجام می‌شود و این دختران را برای تلاش بسیار زیادشان تحسین می‌کنم. آنها در اردن کار بسیار سختی داشتند. گروه آنها بسیار سخت است و باید تاکید کنیم موفقیت اصلی آنها کسب سهمیه برای مسابقات جهانی است. این مطلب نباید فراموش شود چرا که کار بزرگی صورت گرفته است.
وی افزود: هدف این نشست اعلام رسمی ۳۵ بازیکن اعزامی تیم ملی مردان به مسابقات قهرمانی آسیا است. این لیست در نهایت به ۱۸ نفر می‌رسد. برای تهیه این لیست ۲ هفته اول لیگ را دیدم و از هر تیم ۴ بازی دیدم و امکان برگزاری سه اردو داشتیم به علاوه حضور در تورنمنت قطر که توانستم بازیکنان را محک بزنم.
سرمربی تیم ملی هندبال تصریح کرد: در مورد لژیونرها، همه بازی‌های آن‌ها در لیگ‌های مختلف که ۵۲ بازی بود را دیدم. اصلا نمی‌خواهم امکان اشتباهم را حذف کنم اما این شیوه آنالیز می‌تواند نظرم را قدرتمند کند و کاملا می‌توانم آمادگی آن‌ها را از نظر فنی و جسمانی شرح دهم.
فرناندز افزود: برای تک تک بازیکنان شاغل در ایران و خارج از کشور سه شرط گذاشتم. یک اینکه قلبا بخواهد برای تیم ملی بازی کنند. دوم اینکه با تمام توان برای تیم کشورشان به میدان بروند و شرط سوم اینکه شرایط حضور در تیم ملی را داشته باشد.
سرمربی تیم ملی هندبال بیان کرد: وقتی لیست اعلام می‌شود یک سری ناراضی هستند. «وودی آلن» می‌گوید رمز موفقیت را نمیدانم اما رمز شکست را می‌دانم. وقتی تمام آدمها راضی باشند به شکست محکوم هستیم. بازیکنان از نظر فنی سخت است که با سیستم‌های جدید سرمربی، خود را تطبیق دهند اما آنها به خوبی این کار را انجام دهند. می‌خواهیم طوری عمل کنیم که برای بازی کردن در تیم ملی ایران، احساس غرور کنند.
فرناندز اظهار داشت: همیشه این تعهد را دارم که به بازیکن واقعیت را بگویم و سخت و دردناک است به بازیکنی که سخت کار کرده بگویم کنار گذاشته شدی. اما تمام خواهش من این است که تمرکزمان را روی بازیکنان دعوت شده بگذاریم. احساس ترس از شکست ما را از مسیر اصلی خارج می‌کند. هدف اصلی صعود به مسابقات جهانی است و با ایمانی که نسبت به بازیکنان دارم مطمئن هستم که آنها هدف خود را گم نمی‌کنند. از صمیم قلب برای سلمان بربط که مصدوم است و علاوه بر عملی که دارد مادر خود را از دست داده است، از طرف تک تک افراد تیم ملی برایش آرزوی سلامتی دارم و دوست داریم هر چه زودتر به جمع ما برگردد. وی بیان کرد:راجع به ۲ بازیکن به نام محمدرضا نورایی که در ریکاوری قرار دارد اما او را تحت نظر داریم و سجاد استکی که در ۲ بازی قبل مصدوم شده، باید ببینیم شرایط او چگونه است.
فرناندز در خصوص اعلام لیست تیم ملی هندبال گفت: خیلی با واژه لژیونر موافق نیستم. در این لیست برخی هستند که می‌توانند در اردو شرکت کنند به جز پویا نوروزی‌نژاد که تا ۲۷ دسامبر در لیگ آلمان حضور دارد.
وی ادامه داد: هیچ بازیکنی مستقیم به من نگفت نمی‌خواهم برای ایران بازی کنم اما سه بازیکن گفتند که نمی‌توانیم در ایران بازی کنیم. ۲ بازیکن هم بودند که اصلا با آنها صحبتی نکردم. سعید برخورداری که ۶ سپتامبر اولین کنفرانس را با او گذاشتم. من او را به خوبی می‌شناسم چرا که با پسرم همبازی بوده و چون تا ۱۴ سپتامبر جوابی از او نشنیدم دوباره با او تماس گرفتم. او به من گفت که تیم ملی برای من تمام شده و چون در زمان انتخابی المپیک از تیم ملی کنار گذاشته شده بود، فکر می‌کند به این تیم تعلقی ندارد و باید برای تیم باشگاهی خود بازی کند. سرمربی تیم ملی هندبال خاطرنشان کرد: سیدعلیرضا موسوی و سعید حیدری‌زاد بازیکنان دیناموکیف، که از همان ابتدا هر ۲ نفر دعوت ما را رد کردند. هر بار در گفت و گو با من گفتند که به دلیل مشکلات شخصی نمی‌توانند بیایند. هر ۲ نفر بازیکنان مهمی هستند و همیشه در ادوار مختلف حضور داشتند اما همیشه به نظرات آنها احترام می‌گذارم.
وی اضافه کرد: امین یوسف‌نژاد هم عمل جراحی داشت اما اکنون ایران است اما توانایی حضور در تیم ملی را ندارند و به تدیدارهای تیم ملی نمی‌رسد. الله‌کرم استکی بازیکن بزرگی است اما مشکل او این است که از آخرین بازی از اوایل اکتبر از تیم خود جدا شده و از نظر بدنی فرم خوبی ندارد. هم از نظر فردی و حرفه‌ای بسیار قابل احترام است و به او گفتم هر چه سریعتر خود را به تیم برساند و در یک باشگاه فعالیت خودش را آغاز کند تا زمانی که از نظر بدنی آماده شد البته نه کمتر و نه بیشتر، در رابطه با تصمیم گرفته شود. سرمربی تیم ملی هندبال گفت: همانطور که می‌دانید استکی تمرینات بدنی خود را شروع کرده و وقتی این تلاش را می‌بینیم، می‌فهمیم که او دوست دارد برای ایران بازی کند.
وی افزود: برای تبدیل فهرست ۳۵ نفره به ۱۸ نفره شرط ما این است که بازیکنی مصدوم شود یا ملاحظات فنی اعمال شود. شایسته‌ترین بازیکنان را انتخاب خواهم کرد. کار سختی برای این انتخاب در پیش داریم.
فرناندز در پاسخ به این پرسش که آیا فدراسیون در انتخاب بازیکنان نقش داشته یا خیر؟ گفت: شما روی خوب من را دیدید و در این مورد خوش شانس هستید. هیچ فردی درخصوص این افراد به من حرفی نزده و اگر اینگونه بود در این نشست صحبت نمی‌کردم. به جز کادر فنی که فدراسیون برخی از مربیان ایرانی را به تیم ملی
اضافه کرده است.