کاظم سامی؛ اولین وزیر بهداشت بعد از انقلاب

کاظم سامی کرمانی در سال ۱۳۱۴ در شهر مشهد به دنیا آمد. پدر و مادرش اهل کرمان بودند و جاذبه مذهبی مشهد آنها را به سوی خود کشیده‌بود. در دوران دبیرستان با مبارزات ملی شدن صنعت نفت آشنا شد و در این راه شروع به مبارزه کرد.
او تحصیلات خود را در رشته پزشکی دانشگاه مشهد شروع کرده و بنا به دلایلی تقاضای انتقال به دانشگاه تهران را کرد و سر انجام موفق به اخذ مدرک تخصص روانپزشکی شد.
با پیروزی انقلاب، سامی به عنوان وزیر بهداری در کابینه مهندس بازرگان منصوب شد. دکتر سامی اولین وزیر بهداشت بعد از انقلاب بود که ضمن قبول این پست، مسئولیت حدود ۳۰ واحد درمانی دیگر را به عهده گرفت و ضمن ادغام واحدهای مشابه و کاهش بوروکراسی و حذف مخارج زائد، منشأ خدمات دیگری شد. بیست و سوم تیر ماه سال ۱۳۵۸ (پنج ماه پس از انقلاب) دکتر سامی وزیر بهداری دولت موقت مهدی بازرگان، طرح «طب ملی» را در اجتماع مدیران بهداری‌های سراسر کشور که در شهر مشهد برگزار شده بود اعلام داشت که به موجب آن هزینه دکتر، دارو و درمان همه ایرانیان از سوی دولت تأمین و تأسیس بیمارستان غیردولتی غیرقانونی می‌شد. این طرح، مراجعه داوطلبانه مردم به مطب خصوصی پزشکان را در ساعات غیر اداری منع نمی‌کرد. در مقدمه طرح آمده بود که «تندرستی و درمان رایگان حق مردم است». قبل از استعفای دولت موقت در ۱۴ آبان ۱۳۵۸ چندین بار استعفای خود را، تقدیم بازرگان کرده بود، اما نهایتاً چند روز زودتر از ۱۴ آبان استعفا داد ومورد پذیرش دولت بازرگان قرار گرفت.
کاظم سامی در ۵ بهمن ۱۳۵۸ در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نامزد شد و با کسب ۸۹۲۷۰ رأی از مجموع ۱۴٬۱۴۶٬۶۲۰ رأی ریخته شده به صندوق‌ها با دستیابی به نتیجه‌ای ضعیف در رتبه ششم قرار گرفت.
پس از آن در ۲۴ اسفند سال ۱۳۵۸ وارد کارزار انتخابات اولین دوره مجلس شورای ملی شد و با کسب آرای مورد نیاز توانست به عنوان نماینده مردم تهران وارد مجلس شود. پس از اتمام دوره دوره نخست مجلس شورای اسلامی او تا پایان عمر هیچ مسئولیت سیاسی نداشت.
سرانجام ۲ آذر ماه ۱۳۶۷ شخصی، به او در مطب شخصی اش با چاقو سوء قصد کرد و در نهایت سامی دو روز بعد با وجود تلاش تمامی تیم جراحی و پزشکان در 4 آذر ماه ۱۳۶۷ درگذشت. علی‌اکبر محتشمی، وزیر کشور وقت سه هفته پس از قتل کاظم سامی اعلام کرد قاتل وی در حمامی در اهواز خودکشی کرده‌است.

ژابی آلونسو؛ اسطوره فوتبال اسپانیا

ژابی آلونسو اولانو متولد ۲۵ نوامبر ۱۹۸۱ بازیکن پیشین و مربی کنونی فوتبال اهل اسپانیا است. او هم اکنون هدایت تیم «رئال سوسیداد ب» را در سطح سوم فوتبال اسپانیا بر عهده دارد.
آلونسو فوتبال را از رئال سوسیداد، تیم اصلی منطقه خانه‌اش Gipuzkoa آغاز کرد. او پس از یک فصل بازی در باشگاه ایبار (Eibar) به صورت قرضی، به رئال سوسیداد بازگشت که پس از آن مدیر جان توشاک، ژابی آلونسو را به عناون کاپیتان تیم منصوب کرد. آلونسو در نقش کاپیتانی موفق ظاهر شد و در رئال سوسیداد در فصل ۲۰۰۳–۲۰۰۲ به مقام دوم لالیگا نائل آمد. آلونسو در ماه اوت سال ۲۰۰۴، با پیشنهاد ۱۰٫۵ میلیون پوند به باشگاه لیورپول پیوست.
او در فصل اولش با لیورپول، لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد و در فینال این جام، یک گل به ثمر رسانید. فصل بعد نیز با لیورپول فاتح جام FA و انجمن سپر FA شد. سرانجام آلونسو با پیشنهاد ۳۰ میلیون پوند به باشگاه رئال مادرید پیوست. وی در جام‌های بین‌المللی معتبری مانند یورو ۲۰۰۴، جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، یورو ۲۰۰۸، جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و یورو ۲۰۱۲ برای تیم ملی اسپانیا بازی کرد. آلونسو اولین بازی ملی را در آوریل ۲۰۰۳ در پیروزی ۰–۴ اسپانیا در برابر اکوادور انجام داد و تا به حال با اسپانیا، قهرمان یورو ۲۰۰۸، جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی و یورو ۲۰۱۲ است.
در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۲، آلونسو در یورو ۲۰۱۲ در مرحلهٔ یک چهارم نهایی، صدمین بازی ملی اش را انجام داد و دو گل به فرانسه زد و بهترین بازیکن میدان شناخته شد و صدمین بازی ملی اش را جشن گرفت. به او لقب مهندس را دادند و در رئال مادرید میانه دار زمین بود. وی در ۲۰ مهٔ ۲۰۱۷ در بازی مقابل فرایبورگ از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.او اکنون سرمربیگری تیم زیر ۱۴ ساله‌های رئال مادرید را به عهده گرفته است. از باشگاه‌هایی که ژابی آلونسو در آنها بازی کرده می‌توان به باشگاه فوتبال رئال سوسیداد بی، باشگاه فوتبال رئال سوسیداد، باشگاه فوتبال ایبار، باشگاه فوتبال لیورپول، باشگاه فوتبال رئال مادرید و باشگاه فوتبال بایرن مونیخ اشاره کرد.
ژابی آلونسو در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ در بازی بایرن مونیخ و فرایبورگ در دقیقه ۸۷ همراه با فیلیپ لام توسط آنچلوتی تعویض شد و پس از سال‌ها حضور در فوتبال کفش‌هایش را آویخت و از فوتبال خداحافظی کرد.