اخبار کوتاه

دستگیری عامل آتش زدن تندیس سردار سلیمانی
در شهرکرد

عامل آتش زدن تندیس سردار حاج قاسم سلیمانی توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در شهرکرد شناسایی و دستگیر شد. متن اطلاعیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اطلاعات به شرح زیر است: با اقدامات اداره‌کل اطلاعات استان چهارمحال و بختیاری، عامل هتک حرمت به سردار بزرگ اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی در شهرکرد که موجب جریحه دار شدن عواطف مردم ایران اسلامی به‌ویژه هموطنان غیور این استان ولایت‌مدار گردید؛ با همکاری مردم شناسایی و در محل اختفاء خود دستگیر شد. تحقیقات اولیه حاکی است متهم بازداشت شده، بنا به دستور دشمنان عنود ایران سرافراز و سردار بزرگ جریان جهانی مقاومت اسلامی، در اقدامی ضدملّی، تندیس شهید سلیمانی را آتش زده است.

نامه۱۸۰ نماینده مجلس
دولت و قوه قضائیه به وضعیت لجام گسیخته
فضای مجازی رسیدگی کنند

در پایان جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بیانیه ای با امضای ۱۸۰ نماینده مجلس خطاب به دولت و قوه قضائیه قرائت شد که طی آن نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی دولت و قوه قضائیه به وضعیت لجام گسیخته فضای مجازی شدند.در این بیانیه آمده است: از دولت و قوه قضائیه انتظارداریم رسیدگی به یورش بی امانی را که با سو استفاده از امکانات فضای مجازی و اشاعه انواع هتاکی و افترا و اکاذیب علیه مقدسات و اعتقادات و فرهنگ و ثبات اجتماعی انجام می گیرد را موکول به تصویب قانون حمایت از کاربران در فضای مجازی نکنند و با اتکای به وظایف ذاتی خود در جلوگیری از این تجاوز به حقوق عمومی اقدام نمایند. شایان ذکر است در جلسه غیر علنی صبح دیروز مجلس شورای اسلامی، با حضور مسوولان وزارت اطلاعات چالش های امنیتی فضای مجازی بررسی شد.

جانشین فرمانده پدافند هوایی ارتش:
برای دفاع از مرزهایمان با کسی تعارف نداریم

جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه برای دفاع از مرزهایمان با کسی تعارف نداریم، گفت: هرگونه تعرض به حریم هوایی کشور با پاسخی قاطع و منهدم‌کننده مواجه خواهد شد.
به گزارش دفاع‌پرس، سرتیپ علیرضا الهامی با اشاره به آمادگی این نیرو برای پاسخگویی به هر سطحی از تهدیدات، گفت: ما بارها در عمل ثابت کرده‌ایم که برای دفاع از مرزهای هوایی و حریم هوایی کشورمان با هیچ احدی در دنیا تعارف نداریم و هرگونه تعرض به مرزهای ایران اسلامی با پاسخی منهدم‌کننده مواجه خواهد شد. پدافند هوایی هر نگاه ناپاکی به مرزها، منافع ملی و زیرساخت‌های کشور را به شکلی قاطع و کوبنده پاسخ خواهد داد. الهامی عنوان کرد: این نیرو امروز در آماده‌ترین شرایط خود قرار دارد و با بهره‌گیری از نفرات مجرب و کارآمد، استفاده از سلاح‌ها و تجهیزات به‌روز و با توکل بر خدا و بهره‌گیری از رهنمودهای فرمانده معظم کل قوا(مدظله العالی) و سلسله مراتب فرماندهی آماده است تا با اقتدار کامل از مرزهای ایران اسلامی دفاع کند.
وی درخصوص برخی ادعاها در ارتباط با نفوذ دشمن به آسمان کشور و فضای مراکز حساس خاطرنشان کرد: به هیچ وجه مشکلی تاکنون برای مراکز حساس و حیاتی ما به وجود نیامده و اینها همه ادعاهای پوچ از سوی دشمنان است؛ دنیا هم جنس این ادعاهای پوشالی را می‌شناسد و ما در میدان عمل ثابت کرده‌ایم که تاکنون مطلقاً خدشه‌ای بر آسمان کشورمان وارد نشده است.

سازوکار جدید برای رسیدگی به شکایت داوطلبان
در انتخابات شوراها

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازوکار جدیدی برای رسیدگی به شکایت داوطلبان انتخابات شوراهای شهر و روستا و شهرداران در محاکم ذیصلاح تعیین کردند. به گزارش ایرنا، در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها در مورد طرح دوفوریتی الحاق یک تبصره به ماده (۶۳) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران(اعاده شده از شورای نگهبان۲) در دستور کار قرار گرفت. ۱۵۸ نماینده برای تامین نظر شورای نگهبان به این طرح رای موافق دادند. بر اساس ماده واحده، یک تبصره به عنوان تبصره (۶) به ماده (۶۳) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب اول خردادماه ۱۳۷۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی به این شرح الحاق می‌شود. طبق تبصره ۶ الحاقی، آرا و تصمیمات هیات مرکزی نظارت منحصراً از حیث نقض قوانین و مقررات حداکثر ظرف دو روز کاری پس از ابلاغ به داوطلب یا انتشار عمومی درخصوص ابطال یک یا چند صندوق و یا حوزه انتخابیه قابل شکایت در دیوان عدالت اداری است. دیوان نیز موظف است به موضوع خارج از نوبت رسیدگی کند و چنانچه رأی یا تصمیم را واجد ایراد موثر تشخیص دهد، شعبه رسیدگی کننده باید با ذکر همه موارد به صورت مستند و مستدل با تعیین مصادیق موضوع را جهت اتخاذ تصمیم نهایی به هیات مرکزی نظارت اعاده کند. هیات مرکزی نظارت پس از رسیدگی به ایرادات شعبه رسیدگی کننده اقدام به صدور رأی یا تصمیم نهایی می نماید و این نظر قطعی و غیرقابل شکایت در دیوان عدالت اداری است.

«طرح الزام دولت به پاسخگویی به تذکرات نمایندگان» به مجمع تشخیص ارسال شد

با اصرار مجلس به مصوبه «طرح الزام دستگاه‌های اجرائی جهت پاسخگویی به تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان» این طرح علی رغم ایرادات شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.
به گزارش ایرنا، در نشست علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس در مورد ایرادات شورای نگهبان به طرح دو فوریتی اصلاح ماده (۲۰۶) قانون آئین نامه داخلی مجلس(طرح الزام دستگاههای اجرائی جهت پاسخگویی به تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان) در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
کمیسیون آیین نامه و نمایندگان مجلس بر مصوبه قبلی خود اصرار کرده و نمایندگان با ۱۷۳رای موافق این طرح را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند. در صورت تایید این طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام، «سامانه قانون گذاری و نظارت» برای ثبت تذکرات کتبی و شفاهی نمایندگان به مسوولان اجرایی ایجاد شده و پاسخ وزرا به تذکرات نمایندگان نیز در این سامانه ثبت شده و برای عموم مردم منتشر می شود.
ماده واحده این طرح بدین شرح است:
ماده ۲۰۶- در کلیه مواردی که نماینده یا نمایندگان مطابق اصل هشتاد و هشتم (۸۸) قانون اساسی، از رئیس‌جمهور یا وزیر درباره یکی از وظایف آنان حق سؤال دارند، می‏توانند درخصوص موضوع مورد نظر به رئیس‌جمهور و وزیر مسئول از طریق سامانه قانون گذاری و نظارت تذکر دهند.
هیأت رئیسه خلاصه تذکر را در جلسه علنی مجلس قرائت و متن کامل تذکر را به رئیس‌جمهور یا وزیر مربوط ابلاغ می‏ نماید. مخاطب تذکر موظف است پاسخ تذکر را حداکثر تا یک ماه و در مورد تذکراتی که به تشخیص هیأت رئیسه مجلس مهم و فوری است، فوراً در سامانه مذکور ثبت نماید.هیأت رئیسه مجلس تذکرات مهم و فوری به همراه پاسخ آن را بارعایت طبقه بندی مکاتبات، در سامانه رسمی مجلس شورای اسلامی برای عموم منتشر می کند.
تبصره- قبل از پایان هر جلسه علنی حداکثر پنج نفر از نمایندگان می‌توانند هر کدام به مدت دو دقیقه تذکر شفاهی‌ دهند و در صورتی که متقاضیان بیش از پنج ‌نفر باشند به قید قرعه تعیین ‌می‌شوند. نمایندگان نمی‌توانند در مدت یک ‌ماه بیش از یک ‌بار تذکر شفاهی دو دقیقه‌ای فوق را بدهند و حق واگذاری به نماینده دیگر را ندارند.

دولت مکلف به انتقال آب
از دریای عمان به سیستان و بلوچستان شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف کردند نسبت به انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان و شیرین کردن آن با اولویت شهرهای زاهدان و زابل اقدام نماید. به گزارش ایرنا، در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی، ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت. جزئیات این طرح با ۱۷۰ رای موافق، ۳۱ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از ۲۲۷ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.