چالش‌های چهار زن محبوس در یک زیرزمین

«می‌خواستم اسب باشم» نوشته محمد چرم‌شیر و کار عباس غفاری به تهیه‌کنندگی مریم نراقی از 19 دی ساعت 20:30 در عمارت نوفل‌لوشاتو روی صحنه است و مریم ‌معینی، مژده ‌دایی، دریا ‌یاسری و ریحانه ‌گنجی در آن بازی می‌کنند.
عباس غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره جذابیت‌های انتخاب نمایشنامه «می‌خواستم اسب باشم» و اجرای آن گفت: محمد چرم‌شیر این نمایشنامه را سال 1383 براساس کتاب «خاطرات یک دختر جوان» نوشته است. این کتاب خاطرات و یاداشت‌هایی است از آن‌فرانک. او زنی بود که در جنگ جهانی دوم به دست آلمانی‌ها کشته شد. «خاطرات یک دختر جوان» ترجمه‌های بسیار خوبی دارد و آقای چرم‌شیر بازخوانی از این کتاب داشته است. او در ادامه افزود: این اثر روایت چهار زن یهودی است که چهار سال است از ترس کشته شدن توسط سربازان آلمانی در زیرزمینی حبس شده‌اند. برخی از آن‌ها به دلیل اتفاقاتی که برایشان رخ داده، دچار بی‌ایمانی شده‌اند و آندر گفت‌وگوها و چالش‌هایی که میان خود دارند به دنبال ایمان از دست رفته‌شان می‌گردند و می‌خواهند که آن را دوباره بیابند. در طول این نمایش بیشتر از آنکه بخواهیم به اتفاقات جنگ جهانی دوم بپردازیم با این چالش و موضوع روبرو هستیم. غفاری ضمن بیان اینکه نمایش «می‌خواستم اسب باشم» را سال 1383 در بخش مهمان جشنواره تئاتر بانوان روی صحنه آورده‌ام، عنوان کرد: از آن زمان علاقمند بودم تا این نمایش را روزی به صحنه آورم تا اینکه امسال شرایط اجرای آن مهیا شد. داستان این اثر و چالش میان شخصیت‌های آن برایم جذابیت‌ دارد و به اعتقاد بسیاری این نمایشنامه یکی از بهترین آثار چاپ‌شده آقای چرم‌شیر است. اتفاقات میان این چهار زن در زیرزمین که در آن محبوس شده‌اند به امروز ما بسیار مرتبط است. نزدیک به دو سال که با بیماری کرونا روبرو هستیم بسیاری از تعاریف از جمله ایمان، عشق و ... در جوامع بشری تغییر کرده است.
به اعتقاد من نمایشنامه «می‌خواستم اسب باشم» بسیار نزدیک به زندگی جوامع بشری است. همواره علاقمند به رویکرد اجتماعی در کارهایی که تاکنون به صحنه آورده‌ام، بوده‌ام و این اثر دور از دیگر کارهایم نیست. این کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه اتفاقات نمایش «می‌خواهم اسب باشم» در کشور هلند و در جنگ جهانی دوم می‌گذرد، اظهار کرد: این نمایش ضدجنگ است و این موضوع یکی دیگر از جذابیت‌های این نمایش برای من است. او درباره میزان وفاداری‌اش در اجرا به نمایشنامه تصریح کرد: من هیچ تغییری در متن نداده‌ام و حتی کلمه‌ای از آن جابه‌جا نشده است.