شرق و غرب درباره سرنوشت اوکراین چانه‌زنی می‌کنند

ملاقات روسیه و ناتو پیش از برخورد

مقامات ارشد ناتو و روسیه دیروز (چهارشنبه، ۲۲ دی) برای کاستن از اختلافات در مورد وضعیت اوکراین دیدار کردند.
به گزارش آسوشیتدپرس، دیدار عصر دیروز همزمان با یک هفته تلاش‌های دیپلماتیک حساس و اقدامات دیگر برای جلوگیری از آنچه واشنگتن احتمال حمله روسیه به اوکراین می‌داند، صورت می‌گیرد. مسکو برنامه ریزی برای حمله را رد کرده است.
الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه و الکساندر فومین معاون وزیر دفاع روسیه رهبری هیات مسکو را در نشست امروز شورای ناتو -روسیه برعهده دارند. این اولین بار در دو سال گذشته است که نشست این شورا برگزار می‌شود. وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا نیز در مقر ناتو در بروکسل حاضر خواهد بود.
بر اساس این خبر، انتظار می‌رود دیدار دو طرف سه ساعت طول بکشد. شورای ناتو-روسیه، نشست اصلی برای مذاکرات دو طرف، دو دهه قبل تاسیس شد اما نشست‌های همه‌جانبه با حضور تمام اعضا به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ متوقف شد و فقط نشست‌های جداگانه ای از آن زمان به بعد برگزار شده که آخرین نشست در سال ۲۰۱۹ بود.
وزارت امور خارجه روسیه ماه گذشته فهرستی از خواسته‌های خود برای آمریکا و ناتو را پیش از مذاکرات جاری میان مقامات واشنگتن و مسکو ارائه کرد. روسیه از آمریکا و ناتو خواسته است که اوکراین را به عضویت ناتو درنیاورند و میزان نیروهای نظامی‌در شرق اروپا را کاهش دهند.
مسکو همچنین از آمریکا خواسته است که هیچ پایگاه نظامی‌در کشورهایی که اعضای سابق اتحاد جماهیر شوروی بوده و بخشی از ناتو نیستند، احداث نکند.
آمریکا با هیچ کدام از این درخواست‌ها موافقت نکرده است. با وجود این، مقامات آمریکایی می‌گویند دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا مایل است در مورد برخی از نگرانی‌های مطرح شده از سوی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه گفت‌وگو کند. در این میان ، یک منبع دیپلماتیک روس در یک بیانیه گفت: هیئت آمریکایی در پایان مذاکرات ژنو قول داده هفته آینده به پیشنهادات روسیه درباره تضمین‌های امنیتی در مورد عدم گسترش ناتو در شرق اروپا پاسخ بدهد.
وی با اشاره به اینکه مسکو برای رفع نگرانی‌های خود در مورد عدم گسترش ناتو در شرق اروپا نیاز به پاسخی روشنی دارد، گفت: طفره رفتن و عدم تعیین تکلیف این موضوعات، برای ما مهم نیست.
این منبع افزود:‌ هیئت روسی این پیشنهاد مسکو (ضمانت‌های امنیتی) را با جزئیات کامل بررسی کرده تا هر گونه سوء تفاهم را رفع کند. با این وجود، این منبع معتقد است که دستیابی به توافق به نفع روسیه و آمریکاست و در غیر این صورت، تهدیدات علیه امنیت در جهان افزایش خواهد یافت.
مذاکرات مقامات روسیه و آمریکا سه شنبه (۲۰ دی) با محوریت مسئله تضمین‌های امنیتی پیشنهاد شده از سوی مسکو در ژنو آغاز شد. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در پیامی‌توییتری نوشت: نشست امروز شورای ناتو – روسیه در حال برگزاری است.
وی تاکید کرده است: این یک فرصت به موقع برای گفت‌وگو در یک لحظه حساس برای امنیت اروپاست. وقتی تنش‌ها بالاست، مهم‌تر این است که دور یک میز بنشینیم و به نگرانی‌هایمان بپردازیم. گزارش رسانه‌های مخلتف حاکی است این مذاکرات تاکنون نتیجه قابل توجهی به دنبال نداشته و قرار است در روزهای آینده در بروکسل و وین نیز ادامه یابد.
ماه‌هاست کی‌یف به متحدانش در آمریکا و اروپا هشدار می‌دهد که ده‌ها هزار نظامی‌روس در امتداد مرز شرقی‌اش تجمع کرده‌اند. این تقویت قوا شبهه تکرار اقدام ۲۰۱۴ روسیه در شبه‌جزیره کریمه واقع در دریای سیاه را ایجاد کرده که موجب شد جامعه بین‌المللی به آن اعتراض کرده و یک سری‌ تحریم‌ها علیه مسکو وضع شود.
کرملین اما بارها چنین اتهاماتی را انکار کرده، و تدارک برای حمله را ‌بی‌اساس می‌داند.
این هفته وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در ژنو مذاکراتی را با همتای روس خود آغاز کرد. شرمن دوشنبه گفت که در جریان گفت‌وگو با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه که حدود هشت ساعت به طول انجامید، او نسبت به تبعات اقتصادی شدیدی که دولت بایدن آماده اعمال علیه مسکو است، هشدار داد.
شرمن به دنبال رایزنی با ریابکوف در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: ما بسیار آماده‌ایم و با متحدان و شرکایمان هم‌سو هستیم تا آن هزینه‌های هنگفت را اعمال کنیم. این تحریم‌ها، نهادهای مالی مهم و صادرات روسیه را هدف‌ می‌گیرد و مواضع ناتو در اراضی متحد را تقویت کرده و کمک امنیتی به اوکراین را هم افزایش می‌دهد. ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی هم در کنفرانس مطبوعاتی روز سه‌شنبه مواضع مشابهی را تکرار کرد.
در همین حال، ریابکوف در کنفرانس مطبوعاتی جداگانه‌ای گفت «هیچ پیشرفتی» به دنبال رایزنی با شرمن در ژنو حاصل نشد. او تاکید کرد: اطمینان یافتن از اینکه اوکراین هرگز و هرگز عضوی از ناتو نمی‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.
گفت و گوهای امنیتی راهبردی روسیه و آمریکا در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۰ دی)، نشست شورای ناتو و روسیه در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) و نشست شورای دائمی‌سازمان امنیت و همکاری اروپا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) از جمله اقدامات برای کاستن از تنش‌هاست.