مجوز ویژه آمریکا به کره جنوبی برای پرداخت خسارت شرکت ایرانی

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد: دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور یک مجوز ویژه برای دولت سئول، به آن اجازه داده است خسارت یک شرکت ماشین‌سازی ایرانی را بپردازد.
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه کره هرالد، وزارت امور خارجه کره جنوبی امروز اعلام کرد آمریکا به دولت کره اجازه داده است خسارت معوقه‌اش را تحت معاهده حل و فصل اختلافات سرمایه گذار و دولت(ISDS) به شرکت ایرانی ماشین‌سازی بزرگ دیانی پرداخت کند. طبق بیانیه وزارت امور خارجه کره جنوبی، دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا(OFAC) روز ۶ ژانویه یک «مجوز ویژه» صادر کرده است که به دولت سئول اجازه می‌دهد خسارت این شرکت سرمایه‌گذار ایرانی را بابت خریداری ناموفق سهام شرکت «دِوو الکترونیکس» در سال ۲۰۱۰ بپردازد. پیش‌تر در ژوئن ۲۰۱۸، نهاد بین‌المللی حل و فصل اختلافات سرمایه گذار و دولت به دولت سئول گفته بود خسارت حدود ۷۳ میلیارد وونی(۶۳ میلیون دلاری) شرکت دیانی را پردازد اما پرداخت این مبلع به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تا کنون انجام نشده است.
بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه کره، این مجوز ویژه که به طور موردی صادر شده است، دولت کره را قادر خواهد ساخت از نظام مالی آمریکا برای انتقال این پول به شرکت دیانی استفاده کند.