چانه‌زنی درباره موارد اختلافی در وین ادامه دارد

دست‌انداز فرانسوی‌ها برای مذاکرات احیای برجام

روز چهارشنبه علاوه بر نشست‌های رؤسای هیأت‌ها و کارشناسان، کارگروه سوم نیز با هدف ارزیابی و بررسی پیشرفت‌های حاصل‌شده در موضوع ترتیبات اجرایی تشکیل جلسه داد.
هیأت ایرانی در تمامی‌موضوعات باقی‌مانده، راهکارهای ابتکاری، ساز و کارهای عملیاتی و پیش‌نویس ارائه کرده است. اما در نقطه مقابل، خصوصا سه هیأت‌ اروپایی، عمدتا نقشی منفعل ایفا کرده و به جز اعلام نظر در مورد طرح‌های پیشنهادی ایران، هیچ ایده یا ساز و کار تازه‌ای برای کاهش و حل و فصل موضوعات باقی‌مانده ارائه نکرده‌اند.
علاوه بر این، برخی تلاش‌های طرف‌های غربی برای تجدید نظر در موضوعات تفاهم‌شده یا طرح خواسته‌های جدید در مذاکرات نیز به کاهش سرعت پیشرفت مذاکرات دامن زده است. تعطیلات پایان سال طرف‌های غربی، تغییر مذاکره‌کنندگان کشورهای اروپایی، محدودیت‌های کرونایی و بعضا غیبت‌های مذاکره‌کنندگان ارشد تروییکا نیز مزید بر علت شده است.
اما با این وجود، گفتگو درباره موضوعات اختلافی و جدی در وین همچنان ادامه دارد. علی باقری، رئیس تیم مذاکره کننده ایران، روز گذشته با انریکه مورا، هماهنگ کننده کمیسیون مشترک دیدار کرد. او سپس دیدار مشترکی را با روسای تیم‌های سه کشور اروپایی برگزار کرد که به جلسه‌ای دو ساعته تبدیل شد.
شنیده‌های خبرنگار ایرنا حاکی است که رئیس تیم ایرانی با مذاکره کنندگان ارشد اروپایی به صورت روزانه گفتگو می‌کند و non-paperها به صورت روزانه و غیرمستقیم بین تیم ایرانی و آمریکایی توسط مورا تبادل می‌شود.
در نهایت تیم ایرانی، به دنبال توافقی پایدار است که قابل راستی‌آزمایی باشد، اما رسیدن به این هدف نیازمند تعامل طرف‌های مقابل در این دور که عمدتا مربوط به رفع تحریم‌هاست، می‌شود.
حسین امیرعبداللهیان عصر سه شنبه در حاشیه دیدار با امیر و وزیر امور خارجه قطر به خبرنگاران گفت: ما دوستان منطقه‌ای خود را در جریان آخرین تحولات و مذاکرات وین قرار می‌دهیم. به عنوان همسایه محق هستند که در جریان مذاکرات ایران و ۴+۱ قرار گیرند.
وی با بیان اینکه دستاوردهای صلح آمیز هسته‌ای ایران می‌تواند در اختیار همه کشورهای همسایه و مسلمان قرار گیرد، گفت: طبیعی است برخی از طرف‌های مذاکره در وین تلاش می‌کنند با انتقال نادرست مطالب به همسایگان ما موجبات نگرانی آنها را فراهم کنند. لذا یکی از اهداف این سفر منطقه‌ای بیان روایت جمهوری اسلامی‌از مذاکرات وین به همسایگان است دوستان ما در منطقه هم مشورت‌هایی حول مذاکرات به ما می‌دهند.
بازی فرانسه برای ایجاد ناامیدی
در این میان ، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که طرف‌های برجام و ایران با وجود پیشرفت در پایان دسامبر هنوز تا احیای توافق فاصله دارند.
وی گفت: کاهش سرعت مذاکرات وین شکافی ایجاد می‌کند که یافتن راه حل را در یک جدول زمانی واقع بینانه تضعیف می‌کند.
لودریان مدعی شد: شرایط خطرناک است، زیرا ایران برنامه هسته‌ای خود را تا مرحله پیش از نهایی شدن پیش برده است.
وزیر خارجه فرانسه همچنین گفت: ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی‌همکاری می‌کند تا احتمال احیای توافق هسته‌ای به خطر نیفتد.
اظهارات وزیر خارجه فرانسه در حالی است که یکی از عوامل اصلی تاخیر در رسیدن به یک راه حل مناسب در وین، تعلل و کارشکنی طرف‌های اروپایی از جمله فرانسه است. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیش تر درباره روند مذاکرات گفته بود: موضوعات باقی‌ مانده حائز اهمیت هستند و ما به نقاطی رسیده‌ایم که به ما نشان می‌دهد که آیا طرف مقابل اراده لازم را برای پیشبرد مذاکرات دارد یا نه. در گفت‌وگوها سرعت برای ما مهم است. البته باید توجه داشت سرعت یک امر دو طرفه است و نمی‌شود که ما با سرعت نور حرکت کنیم و از ما چنین توقعی وجود داشته باشد ولی طرف مقابل سرعت لاک‌پشتی داشته باشد. باید سرعت دو طرف متناسب باشد و این موضوع باعث می‌شود که مذاکرات با سرعت بیشتری طی شود.
او تاکید کرد: ما باید به مذاکراتی ادامه دهیم که نتیجه آن یک توافق پایدار و قابل اتکا باشد و الزاما این موضوع با این مسئله که ما فقط سرعت‌مان را بیشتر کنیم و سرعت دو طرف متناسب نباشد امکان‌پذیر نیست. همان طور که گفتم ما به دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم.