پولیتیک

سفیر قزاقستان در تهران:
آرامش به شهرهای قزاقستان بازگشته است

سفیر قزاقستان در تهران با بیان اینکه آرامش به شهرهای این کشور بازگشته است، گفت: نیروهای حافظ صلح،این نیروها باید بعد از ۱۰ روز قزاقستان را ترک کنند چراکه خطر رفع و امنیت برقرار شده است.
به گزارش ایرنا، اسخت اورازبای سفیر قزاستان در تهران، در نشست خبری با خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت تحولات قزاقستان گفت: در ابتدا این تظاهرات در کشور ما صلح آمیز بود و مردم به افزایش قیمت گاز مایع اعتراض داشتند که به دستور رئیس‌جمهور، قیمت به حالت سابق برگشت و کمیسیون دولتی قول داد تا به خواسته‌های مردم قزاقستان رسیدگی شود.
وی با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور قزاقستان در روز گذشته اضافه کرد: در جریان تنش‌ها در قزاقستان، بیش از ۹ هزار نفر دستگیر شده‌اند که اطلاعات این افراد در حال بررسی است تا مشخص شود چه تعداد از آن‌ها تروریست بوده و از کدام کشورها به قزاقستان آمده‌اند.
سفیر قزاقستان در تهران افزود: متاسفانه گروه‌های افراطی تروریستی و جنایتکار از این وضعیت سواستفاده کرده و با اطلاع قبلی از این حوادث، در مدت زمان کوتاه، اقداماتی را در شهرها و استان‌های مختلف آغاز کردند.
وی تصریح کرد: این گروه‌های تروریستی موسسات مهم مانند شهرداری استانداری، تلویزیون، ایستگاه پلیس فرودگاه و ... را اشغال کردند که همه با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته بوده است. شهر آلماتی بیشترین آسیب را در این مدت داشته است و هدف تصرف کامل آلماتی بود.
اورازبای با بیان اینکه نیروهای امنیتی به خوبی وظیفه خود را انجام ندادند و رئیس کمیته امنیت قزاقستان دستگیر شده و در حبس است، گفت: این تحولات نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی قزاقستان نه تنها اقدامات لازم را برای مقابله با تروریست‌ها انجام ندادند، بلکه به نظر می‌رسد که با آنها همکاری کرده است و نقش آنها در این حوادث نیز در حال بررسی است.
وی اضافه کرد: جمع بندی نهایی است که تجاوزات مسلحانه توسط نیروهای تروریستی آموزش دیده در بیرون از خاک قزاقستان صورت گرفته است و بسیاری از آن‌ها به طور فعالانه در باندهای افراطی در دنیا حضور دارند که هدف اصلی این گروه‌ها تجاوز مسلحانه به منظور سرنگونی نظام موجود قانون اساسی در قزاقستان بود.
وی از برقراری امنیت در قزاقستان و بازگشت آرامش به شهرها خبر داد و گفت: بانک‌ها و سیستم‌های مالی برقرار هستند و ارگانهای حکومتی همه اوضاع را تحت کنترل گرفتند و مشکل خاصی وجود ندارد. به جز آلماتی که نیاز به تعمیرات دارد، باقی فرودگاه‌ها فعال هستند و ثبات برقرار است.
اورازبای با اشاره به اینکه این یک کوشش هماهنگ شده برای سرنگونی مسلحانه و اجباری نظام قانونی در قزاقستان بود، اضافه کرد: ۶ روز قبل رئیس جمهور عملیات ضد تروریستی را آغاز کرده و هنوز در جریان است.
سفیر قزاقستان در ایران به حضور صلحبانان در این کشور اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور قزاقستان مجبور شد که از نیروهای صاحبان سازمان پیمان امنیت دعوت دسته جمعی کند که در حال حاضر، حدود ۲ هزار نفر از ۶ کشور روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس، تاجیکستان و قرقیزستان در این گروه‌ها حضور دارند و این نیروها باید بعد از ۱۰ روز قزاقستان را ترک کنند چراکه خطر رفع و امنیت برقرار شده است.
اورازبای تصریح کرد: پیرو برکناری نخست وزیر قزاقستان، کابینه در حال تغییر است و دولت موظف است برنامه ای را در زمینه‌های مختلف آموزش، معیشت، اقتصاد و ... برای امسال ارائه و آماده کند.
وی همچنین اضافه کرد که به دستور رئیس جمهور به کسانی که کسب و کارشان دچار آسیب شده است، کمک‌هایی خواهد شد؛ البته آسیب‌های چندانی وجود نداشته است و هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد و سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند برای سرمایه‌گذاری در قزاقستان اقدام کنند.