رئیس‌جمهور باز هم از فعل دستوری استفاده کرد!

رئیسی: فقر مطلق باید در هرمزگان ریشه‌کن شود

رئیس جمهور با اشاره به اینکه محرومیت و فقر زیبنده نظامی‌اسلامی‌و استان هرمزگان نیست، گفت: باید فقر مطلق در گام‌های ابتدایی در این استان ریشه کن شود ودر گام‌های بعدی نیز باید اقداماتی در این راستا انجام شود.
سید ابراهیم رئیسی عصر پنجشنبه در نشست با نخبگان، علما، خانواده شهدا، ایثارگران و جمعی از اقشار مختلف مردم هرمزگان افزود: از آنجایی که فقر و نداری و بیکاری همه ما را رنج می‌دهد لذا نیاز است که همه نمایندگان اقشار مختلف هرمزگان، علما و بانوان فعال اجتماعی با کمک دولت برای آباد کردن کشور و این استان ایفای نقش کنند.
وی گفت: در بازدیدی که از مناطق سیل زده و زلزله زده هرمزگان داشتیم تلاش‌ها و کارهای بسیار خوبی در جهت رفع مشکلات موقت در این مناطق صورت گرفته که در واقع مقطعی است و نیاز به کارهای ریشه داری همچون ایجاد شغل دارد. رئیس جمهور اظهارداشت: نخبگان، علمان و اقشار مختلف نمایندگان استان هرمزگان به همراه استاندار باید گروه‌های فکری و فعالی را تشکیل دهند تا ما بتوانیم از فکر در جهت فعال شدن هرچه بیشتر دولت در جهت رفع محرومیت از چهره زیبای استان هرمزگان تلاش کنیم. رئیسی با اشاره به اینکه هرمزگان ذخایر بسیاری را در خود دارد، گفت: این استان از نعمت دریا، معادن و صنایع بهره مند است و هم زمینه رشد و پیشرفت بسیار دارد و از همه مهمتر نیروی انسانی کارآمد و تحصیل کرده، آماده کار و تلاش دارد که این‌ها ذخایر ارزشمندی برای این استان است.
رئیسی ادامه داد: در حقیقت هرمزگان دارای ظرفیت‌های بسیاری است اما جای این سوال مطرح است که با وجود صنایع بزرگ در این استان و میزان سرمایه گذاری کلان، چرا باید شاهد فقر باشیم! از پژوهشگران، دانشگاهیان و اتاق‌های فکر که روی این موضوعات کار کردند ما استقبال می‌کنیم و استاندار و مدیران ما باید از این دیدگاه‌ها بهره ببرند.
رئیس جمهور همچنین در این نشست از بکارگیری نیروهای بومی‌و کارآمد هرمزگان در صنایع و دیگر شرکت‌ها اشاره کرد و ادامه داد: به طور حتم مدیران بومی‌مقدم بر مدیران غیربومی‌هستند و نیروهای کارآمد تحصیل‌کرده جوان بومی‌در صنایع و در بخش‌های مختلف استان باید بکارگیری شوند که این یک مساله قطعی است. رئیس جمهور همچنین به موضوع بسیار مهم سواحل مکران اشاره کرد و گفت: در نشست هیات دولت موضع سواحل مکران را مطرح کرده و یک سازوکار قوی برای آن تصویب کردیم که در بالاترین سطح همه وزارتخانه‌ها بتواند از امکانات آن‌ها بهره گیرد.
وی تاکید کرد: سواحل مکران سرمایه ای است که می‌تواند هم اقتصاد گردشگری و هم اقتصاد دریا را فعال کند و بهره بسیاری کاملی می‌تواند نه برای ایران اسلامی‌بلکه برای استان هرمزگان داشته باشد؛ یک منطقه توسعه یافته که بتواند به جهات مختلفی فعال شود و نقش داشته باشد.
وی یادآورشد: نکته بعدی که می‌تواند سهمی‌در عمران و آبادانی هرمزگان داشته باشد، مساله صنایع است که باید درصدی از درآمد و سهم خود را که مربوط به توسعه استان بوده برای آبادانی و رفع مشکلات آلایندگی در این استان پرداخت کنند.
رئیس جمهور ادامه داد: تمام صنایع فعال در هرمزگان باید مسوولیت اجتماعی خود را نسبت به این استان داشته باشند و این نقش خودشان را به طور حتم ایفا کنند و کمبودهایی که در این رابطه وجود دارد از طریق صنایع فعال در استان باید انجام شود. رئیس جمهور همچنین با اشاره به مطرح کردن ایجاد صندوق در هرمزگان گفت: یکی از نوآوری‌ها در بودجه ۱۴۰۱، مساله تاسیس صندوق پیشرفت در همه استان‌های کشور از جمله هرمزگان است.
وی با اشاره به اینکه دولت تنخواهی را برای این صندوق درنظرگرفته است، ادامه داد: در هرمزگان با پیشنهاد دولت و از طریق استاندار و شورای برنامه ریزی استان این صندوق راه اندازی می‌شود و جدای از تنخواه دولت درآمدهای استانی از جمله مازاد دریافت مالیات‌ها، حق مالکانه مربوط به معادن و امور مازاد دولت که در این استان به فروش می‌رسد، نیز می‌تواند بخشی از آن در این صندوق واریز و مورد استفاده در حوزه اشتغال، پروژه‌های نیمه تمام و دیگر مسائل قرار گیرد.
رئیسی همچنین به محصولات کشاورزی هرمزگان و ارتباط با کشورهای همسایه اشاره کرد واظهارداشت: ما موافق هستیم که استان‌های مرزی ما گفت وگو و تبادلات مرزی داشته باشند و این تبادلات به نحو سازمان یافته دقیق تحت نظارت خود دولت، انجام می‌شود این می‌تواند هم در جهت رونق اقتصادی و تولیدی به کشور کمک کند و هم اینکه تجارت به جایی اینکه بخواهد در حوزه دلالی بیافتد بتواند یک شکل مستقیم تری را پیدا کند. وی گفت: در بازدیدی که امروز از بندرشهید رجایی داشتیم شاهد بودیم بعضی از محصولات به صورت خام از این بندر به خارج از کشور صادر می‌شود که ما با خام فروشی موافق نیستیم.
رئیس جمهور اظهارداشت: البته شاید عده ای بگویند ما یک قدم در این راستا برداشته ایم اما این کافی نیست و می‌تواند قدم‌هایی برداشته شود که ما بتوانیم محصولی را با ارزش افزوده بیشتر صادر کنیم و این استان به نظر این ظرفیت را دارد که بتواند با صنایع تبدیلی و صنایع پایین دستی ارزش افزوده ایجاد کند که ما از خام فروشی جلوگیری کنیم.
رئیس جمهور همچنین با اشاره به کمبود پزشک و کادر درمانی یا کمبود مراکز درمانی در هرمزگان گفت: اگر به هر نحوی برای یک فرد بیمار و یا خانواده اش به دلیل دور بودن از طبیب حاذق و دور بودن از یک مرکز درمانی مشکلی پیش آید و در این راه جان خود را از دست هند، به هیچ عنوان برای هیچ کدام از ما قابل قبول نیست. واقعا این رنج آور است که بخواهد امروز در استان هرمزگان چنین مشکلی پیش آید.
وی یادآورشد: تاکید رهبرمعظم انقلاب و دولت نیز براین است که توزیع عادلانه در پزشک و کادر درمان صورت گیرد که بنا داریم از نیروی موجود متخصص بهره ببریم که این توزیع عادلانه به طور حتم صورت بگیرد. رئیس جمهور همچنین به مساله آمایش سرزمینی اشاره کرد و گفت: تقسیم ظرفیت و امکانات را در بودجه ۱۴۰۱ براساس محور عدالت صورت می‌گیرد که عدالت براساس یک نقشه ای باید انجام شود که آن آمایش سرزمینی است.
وی گفت: آمایش سرزمینی درسازمان برنامه و بودجه و در استانداری وجود دارد و نقطه نظرات، پیشنهادات و نقدهای سازنده نخبگان و اساتید دانشگاهی را در خصوص اصلاح این برنامه پذیرا هستیم. رئیس جمهوری گفت: تاسیس مهدهای کودک در ادارات و سازمان‌ها حرف حقی است که در قانون جمعیت نیز به آن اشاره شده است و باید به طور حتم این موضوع مورد پیگیری قرار گیرد تا بانوان شاغل بتوانند با آسوده خاطر فرزندانشان را در یک مکان مناسبی نگهداری کنند. وی همچنین به توزیع بسته‌های معیشتی در بین خانواده‌های بی سرپرست یا بدسرپرست و زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: البته این یک کار موقت است که باید انجام شود، چرا که مساله فقر و نداری با این‌ها حل نمی‌شود. رئیسی ادامه داد: بخشی از خانواده‌های نیازمند زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی بوده اما خانواده‌های هستند که دارای مناعت طبع بوده و حاضر نیستند که مشکلات مالی خود را مطرح کنند که باید این خانواده‌ها را شناسایی و به آن‌ها نیز کمک شود.
وی گفت: سازمان‌های مردم نهاد و موسسه‌های خیریه و همچنین کانون‌های مساجد در محلات باید این خانواده‌های دارای مشکل مالی را شناسایی کرده و مورد توجه قرار دهند و البته دولت نیز نسبت به این‌ها وظیفه دارد. رئیسی به مساله قاچاق کالا در هرمزگان اشاره کرد و گفت: امسال سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌هاست و امروز یکی از موانع مهم تولید، قاچاق کالا و سوخت است. وی بیان کرد: اگر بحث از تولید می‌کنیم وضرورت رونق تولید مانع قاچاق کالا شود یعنی امروز در هرمزگان قاچاق کالا هیچ تناسبی با تولید و رونق تولید ندارد اگر از دری قاچاق رونق پیدا کرد از دری دیگر تولید کم سو یا بی سو خواهد شد و نباید اجازه داد چنین چیزی اتفاق بیافتد. رئیس جمهور تصریح کرد: موضوع ته لنجی یا کالایی که ملوانان می‌آورند نیزباید ساماندهی شود که هم مرزنشینان و هم کشور سود ببرند و از این کالا استفاده کنند.
وی همچنین در مساله قاچاق سوخت نیز گفت: اگر کشورهای همجوار نیازمند به این سوخت هستند، باید از طریق دولت ساماندهی شوند تا به نحوی مرزنشینان وآن‌هایی که در این مناطق هم هستند، بتوانند از آن استفاده کنند.
رئیسی تاکید کرد: باید بی انضباطی و بی نظمی‌را نپذیریم ولی آنچه که مورد پذیرش همه ماست مساله انظباط اقتصادی و مالی در صادرات و واردات است و این چارچوب‌های قابل قبولی است که ما باید نسبت به این قضیه توجه کنیم.
خیال مردم از امنیت کشور، راحت است
رئیس جمهور در ادامه سفر خود به استان هرمزگان در بازدید از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌در منطقه یکم دریایی، ضمن تقدیر و تشکر از فرماندهان و پرسنل این یگان، تصریح کرد: این نمایشگاه اثبات کرد که تحریم و تهدید مانع پیشرفت نیست.
سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در دومین روز از سفر به هرمزگان درجریان بازدید از این نمایشگاه افزود: اقدامات شما به بهترین شکل جلوه «ما می‌توانیم» است. آنچه در این نمایشگاه دیده شد نماد توانایی و اقتدار برای سپاه پاسداران و کشور است. وی با تاکید بر اینکه حجم محدودیت و تحریم‌های نظامی‌ و هسته ای در هیچ صنعت دیگری وجود ندارد، اظهار داشت: اما با وجود این تحریم‌ها بیشترین پیشرفت را در این حوزه داشته‌ایم. رئیس‌جمهور با اشاره به اراده قوی و توانمندی در نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهار داشت: تا وقتی این روحیه انقلابی و بسیجی باشد، دشمن هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد. آنچه امروز به کشور قدرت داده اراده پولادین است.
رئیسی تصریح کرد: امروز مردم خیالشان از امنیت کشور در بخش‌های مختلف آسوده است زیرا هیچ حرکتی از چشم دلاوران نیروهای مسلح پوشیده نیست. این احساس امنیت بدلیل اقتدار سپاه، ارتش و بسیج است. ارتش و سپاه در دل مردم جای دارند و ارتباط مردم با نیروهای مسلح بسیار نزدیک است.
رئیس‌جمهور در این بازدید از آخرین دستاوردها و توانمندی‌های نیروی دریایی سپاه در یک سال و نیم اخیر شامل یگان پهپادی، سامانه‌های موشکی، سامانه‌های جنگال، شناورهای راکت انداز، موشک انداز و اژدرافکن، تجهیزات زیرسطحی، ناوچه‌های موشک انداز، شناورهای رزمی‌تندرو و قایق‌های پرنده اطلاع یافته و از نزدیک در جریان پیشرفت‌های نیروی دریایی سپاه که به طورتمام به دست متخصصان داخلی انجام شده، قرار گرفت.