اخبار کوتاه

روند بررسی جزئیات بودجه ۱۴۰۱ در مجلس

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ‌روند بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ در صحن علنی مجلس را تشریح کرد. سید نظام‌الدین موسوی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس، ابتدا کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق بررسی و تصویب شد و سپس کلیات به رای نمایندگان در جلسه علنی گذاشته شد و نمایندگان آن را تصویب کردند، با تصویب کلیات نوبت به ارائه پیشنهادات نمایندگان رسید. وی توضیح داد: طبق آیین‌نامه قبلی نمایندگان حداکثر ۱۰ روز فرصت ارائه پیشنهادات به کمیسیون‌های تخصصی را داشتند سپس کمیسیون‌های تخصصی از زمان چاپ و توزیع لایحه، ۱۰ روز فرصت بررسی پیشنهادات نمایندگان و ارائه آن به کمیسیون تلفیق را داشتند. موسوی افزود: اکنون بیش از ۱۰ هزار پیشنهاد از سوی نمایندگان ارائه شده و کمیسیون‌های تخصصی هم آن را بررسی کردند اما به دلیل تغییر آیین‌نامه، هیات رئیسه دو روز فرصت در اختیار نمایندگان قرار داد و کمیسیون‌های تخصصی هم باز یک هفته زمان بررسی پیشنهادات را داشتند که فرصت نمایندگان برای ارائه پیشنهادات تمام شد و کمیسیون‌های تخصصی تا روز گذشته برای ارائه گزارش به کمیسیون تلفیق فرصت داشتند. سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه جلسات کمیسیون تلفیق برای بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۱ از روز شنبه ۲۵ دی آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: طبق آیین نامه کمیسیون تلفیق به مدت ۱۵ روز فرصت بررسی جزئیات لایحه بودجه را دارد که می‌تواند این فرصت را ۱۵ روز دیگر هم تمدید کند؛ این فرصت در شرایطی تمدید می‌شود که به تصویب هیات رئیسه مجلس برسد. بعد از اتمام این فرصت، کمیسیون تلفیق گزارش مصوبات خود درباره لایحه بودجه ۱۴۰۱ را به هیات رئیسه برای چاپ و توزیع بین نمایندگان می‌دهد و بعد از آن جلسات علنی مجلس برای بررسی لایحه بودجه در دو شیفت کاری آغاز خواهد شد.

جانشین نیروی دریایی ارتش:
اعزام ناوگروه رزمی ‌اطلاعاتی ۷۵ به اقیانوس اطلس اقتدار ایران را به رخ کشید

جانشین نیروی دریایی ارتش با تأکید بر اینکه حضور نیروی دریایی ارتش در آب‌های بین‌المللی در راستای حفظ منافع ملی همواره اقتدارآفرین است، گفت: این نیرو، با اعزام ناوگروه رزمی‌اطلاعاتی ۷۵ به اقیانوس اطلس، اقتدار ایران اسلامی‌را به رخ قدرت‌های دریایی دنیا کشید. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، دریادار حمزه علی کاویانی با حضور در جمع تکاوران کلاه سبز تیپ عملیات ویژه دریایی مسلم بن عقیل گفت: اقتدار یک کشور در گرو حضور مستمر نیروهای نظامی‌بویژه نیروی دریایی، فراتر از مرزها، برای تامین امنیت منافع آن ملت است. کاویانی عنوان کرد: حضور مداوم ناوگروه‌های نیروی دریایی راهبردی ارتش در آب‌های بین‌المللی، که در راستای حفظ منافع ملی و تامین امنیت خطوط مواصلاتی کشتیرانی جمهوری اسلامی‌انجام می‌شود، همواره ضامن اقتدار ایران اسلامی‌است. وی افزود: نیروی دریایی ارتش با اعزام ناوگروه رزمی‌اطلاعاتی ۷۵ به اقیانوس اطلس، اقتدار ایران اسلامی‌را به رخ قدرت‌های دریایی دنیا کشید و موجب خوشنودی همپیمانان جمهوری اسلامی‌شد. جانشین نیروی دریایی ارتش به تکاوران کلاه سبز نداجا تاکید کرد: توان نیروهای عملیات ویژه، با جدیت در امر آموزش، خودباوری، ایثارگری همراه با رویکرد عملی و میدانی و انجام مستمر تمرینات به صورت دوره‌ای، دوچندان می‌شود.

علم‌الهدی:
نقد آزاد است، اما آب در آسیاب دشمن ریخته نشود

امام جمعه مشهد گفت: انجام نقد در کشور ما آزاد است و باید هم صورت گیرد. این درست نیست که هر فرد و نهادی کار خود را انجام دهد و اجازه انتقاد را به کسی ندهد. مخصوصا دستگاه‌های نظارتی مانند مجلس باید نقد کند، اما کسانی که انقلابی و دلسوز نظام اند باید در هنگام نقد کردن حواس خود را جمع کنند طوری نقد نکنند که آب به آسیاب دشمن بریزند و بهانه و مدرک به دست او بدهند و دشمن به استناد نقدی که یکی از مسئولین بیان کرده است، تهاجم خود علیه ما را گسترش دهد. سید احمد علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد گفت: اگر غیرت دینی در مردم ما زنده شود، این انقلاب تا بیش از ۴۰۰ سال عمر خواهد کرد و پرچم خود را به دست حضرت ولی عصر(عج) خواهد رساند، اما اگر خدایی نکرده ما این قدرت دینی را از دست دادیم، همه چیز را از دست می‌دهیم و دیگر آن روز پر از سعادت را نخواهیم دید. علم‌الهدی بیان کرد: رهبری در این دیدار مجازی‌ای که با مردم قم داشتند، بر روی دو مسئله غیرت دینی و هدف جنگ نرم تاکید فوق‌العاده‌ای داشتند. غیرت دینی این است که ما سه چیز را در زندگی تحمل نکنیم؛ اول ضعف و ناتوانی اسلام، دوم دشمنی خدا و سوم سقوط ارزش‌ها. وی افزود: آدمی‌که غیرت دینی دارد، نمی‌تواند ناتوان شدن اسلام را ببیند و فقط تماشا کند. فردی که غیرت دینی دارد نمی‌تواند گناه و معصیت خدا را به صورت تجاهر به فسق ببیند و آرام بگیرد. یکی از بزرگان می‌گفت هر موقع سوار هواپیما می‌شود و چشمش به زنان بی‌حجاب می‌افتد، در خودش احساس حقارت می‌کند و می‌گوید من زنده‌ام و این‌ها دارند به دین خدا دهن‌کجی می‌کنند؟ غیرت دینی اجازه نمی‌دهد آدم گناه و جنگ با خدا را تحمل کند. همچنین آدمی‌که غیرت دینی دارد نمی‌تواند ببیند ارزش‌های دینی در بین مردم عوض شده و ارزش‌های غربی جای آن‌ها را گرفته است و در برابر این‌ مسئله بی‌تفاوت باشد. وی بیان کرد: این همه توهینی که در فضای مجازی به اشخاص و مسئولین می‌شود و شرایط را برای مردم سیاهنمایی می‌کنند، همه کار دشمن است. مسئولین می‌گویند ۸۵ درصد مطالب فضای مجازی، از خارج کشور منتشر می‌شود و فقط ۱۵ درصد مطالب مربوط به داخل کشور است. مطالب توهین‌آمیز به مسئولین را که مردم در فضای مجازی می‌بینند، همه جنگ دشمن با ما است. این‌ها درد دل مردم نیست، بلکه حمله‌های دشمن است. بخشی از آن ۱۵ درصدی هم که در داخل تولید می‌شود، بازنشر همان مطالب دشمن است که توسط جوانان کم‌تجربه انجام می‌شود. بخش کمی‌از آن ۱۵ درصد هم افرادی هستند که واقعا نقد دارند و با نقد علیه مسئولین نظام فضای مجازی را آلوده می‌کنند.

خطیب جمعه تهران:
دشمن بیشتر از ما به توافق نیازمند است

خطیب جمعه تهران گفت: دشمن به توافق (هسته‌ای) بیشتر از ما نیازمند است از این رو باید حساب شده پیش برویم البته که نباید بگذاریم مذاکرات فرسایشی شود. محمد جواد علی اکبری در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: تا رسیدن به قله تمدن نوین اسلامی‌که پیش روی ماست، غیرت ایمانی و دینی سرمایه ملت ایران است. به همین خاطر است که دشمن در یک جنگ پیچیده ترکیبی غیرت و ایمان ما را هدف قرار گرفته است. سعی دارد از جامعه ما قداست زدایی کند و ارزش‌های خانوادگی و ناموسی ما را هدف قرار داده است و حیا و عفت بانوان و مردان ما را هدف قرار گرفته است و ترویج بی بند و باری و تسامح و سهل‌گیری در برابر طراحی‌های دشمن خط خطرناکی است که باید مراقب باشیم و مردم و مسئولان باید دست به دست هم دهند و از گوهر دینی مان حفاظت کنند. در تربیت نسل غیور و وفادار به آرمان‌ها، خانواده‌ها غیرت کنند و همچنین در قطع فساد پیش قدم شوند. در جنگ دیپلماسی عزیزان ما باید غیرت‌مندانه بایستند و با تدبیر و حکمت و عقلانیت طراحی‌های دشمن را زمین بزنند، به نحوی که موفق شوند تحریم‌های ظالمانه را از سر راه ملت ما بردارند، البته دشمن به این توافق بیشتر از ما نیازمند است و باید ما حساب شده پیش برویم البته که نباید بگذاریم مذاکرات فرسایشی شود. امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: در عرصه اقتصادی و معیشت به حمد‌الله طراحی‌های خوبی در دولت و مجلس انقلابی در حال انجام است و کارهای خوبی هم انجام شده است اما نیازمند یک برنامه هدفمند با تحرک انقلابی هستیم. ساختار بودجه در رابطه با فضای کسب و کار، کنترل تورم، اصلاح نظام بانکی و مسکن کار دقیق و جدی لازم دارد.
وی ادامه داد: مساله ای رنج زیادی را به مردم وارد کرده است و آن خبر زشت مساله حقوق‌های نجومی‌است که هر از گاهی اسمش برده می‌شود و خبرهایی هم منتشر می‌شود. خوشبختانه این مساله از سوی دولت و مجلس با دقت در حال پیگیری است و مطالعات نشان می‌دهد این مساله رنج‌آور و آزار دهنده مربوط به شرکت‌های دو زیست یعنی خصولتی‌ها می‌شود که از یک طرف می‌گویند خصوصی هستند اما از طرفی دست‌شان در جیب دولت است و به شکل قانونی به خودشان حق می‌دهند، برداشت‌های ناصواب داشته باشند. چطور غیرت‌تان اجازه می‌دهد شما ۱۵ برابر بیشتر حقوق برداشت کنید؛ این مساله نیاز به اصلاح دارد، مخصوصا دستگاه‌هایی که ویژه خوارند و امیدواریم این مساله هم اصلاح شود. حاج‌علی اکبری هم‌چنین در سخنانی اظهار کرد: با خواهران و برادران در مناطق سیل‌زده ابراز همدردی می‌کنیم. ان‌شاءالله مشکلات با سرعت برطرف شود.