وزیرخارجه آمریکا از رئیس جمهوری پیشین به شدت انتقاد کرد

ناخرسندی بلینکن از تبعات اقدام ترامپ علیه برجام

آنتونی وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با رسیدن مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ به مراحل حساس و سخت تصمیم گیری سیاسی غرب، اظهار داشت تصمیم دولت پیشین آمریکا برای خروج از برجام یکی از بدترین تصمیمات در سیاست خارجی اخیر واشنگتن بود.
وزیر خارجه آمریکا در گفت و گو با رادیو ملی آمریکا «ان.پی.آر» در تداوم هراس از پیشرفت‌های برنامه هسته ای صلح آمیز ایران در چارچوب برجام در پی نقض این توافق بین‌المللی، افزود: ما آنها را متوقف کرده بودیم. توافق هسته‌ای که چند سال پیش در دولت اوباما حاصل شد برنامه هسته‌ای ایران را محدود می‌کرد. یکی از بدترین تصمیمات در سیاست خارجی اخیر آمریکا خروج از آن توافق بود که در نتیجه آن ما اکنون در موقعیت چالش ‌انگیزی قرار داریم که به جای به دست آمدن توافقی جدید و به اصطلاح بهتر، ایران برنامه هسته‌ای خودش را به شکلی خطرناک پیش برده است.
وی همچنین در تداوم سیاست هراس افکنی از نفوذ منطقه ای ایران مدعی شد که فعالیت‌های بدخواهانه ایران نیز در سراسر منطقه در پی خروج آمریکا از برجام افزایش یافته است.پس باید با آن معامله کنیم و می‌کنیم. تارنمای آکسیوس پیش از این به نقل دو منبع آگاه از برنامه‌های کاخ سفید اعلام کرده بود که با رسیدن مذاکرات وین به نقطه حیاتی، کاخ سفید قصد دارد تمرکز پیام رسانی‌های عمومی خود در هفته‌های آتی را بر روی حمله به دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا بخاطر خروجش از توافق هسته‌ای بگذارد. این منابع آگاه اعلام کردند که دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا فکر می‌کند که در حال حاضر تنها چند هفته به نقطه تصمیم گیری حساس باقی مانده است: یا یک توافق به دست خواهد آمد و آمریکا به توافق هسته‌ای باز می‌گردد یا مذاکرات شکست می‌خورد و دولت به سمت فشار بیشتر بر ایران حرکت می‌کند. هر دو سناریو واکنش‌های سیاسی به‌ویژه از سوی جمهوری‌خواهان را به همراه خواهد داشت، اما کاخ سفید می‌خواهد تا حدی با تاکید بر اینکه این ترامپ بود که بحران را آغاز کرد و گزینه‌های بد را برای آنها باقی گذاشت، دموکرات‌ها را در کنار یکدیگر نگه دارد. یک مقام ارشد دولت آمریکا به تارنمای آکسیوس گفت که کاخ سفید به صورت واضح حقایق را بیان می‌کند و در این لحظه حیاتی برای دیپلماسی و نقطه مهم در تاریخ سو تفاهم‌ها را از بین می‌برد. بلینکن پیش از این نیز بارها، دولت جمهوریخواه و تندروی دونالد ترامپ را برای خروج از برجام سرزنش کرده بود. روز گذشته نیز جن ساکی سخنگوی کاخ سفید و ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همزمان با رسیدن مذاکرات وین به مراحل حساس تصمیم گیری از سوی غرب به ویژه آمریکا، به انتقاد دولت قبلی کشور خود برای خروج از این توافق بین‌المللی پرداختند. دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق کشور خود را برای خروج از برجام محکوم کرده است اما تاکنون اقدام علمی برای جبران اشتباه گذشته و نقض بدعهدی کشور خود انجام نداده‌اند.