رئیس کمیسیون لجستیک اتاق ایران مطرح کرد

تشکیل کریدور ایران، عراق و سوریه

رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: ایجاد یک کریدور بین ایران، سوریه و عراق می‌تواند به ایجاد یک توازن منطقی در زمینه حمل و نقل بین‌المللی ما خواهد بود تا بتوانیم از یک سری از بنادر سوریه هم برای ارسال کالاهای خود به جنوب اروپا استفاده کنیم.سید علی حسینی در گفت وگو با ایلنا در مورد سفر وزیر راه و شهرسازی به سوریه اظهار کرد: سوریه از نظر اقتصادی برای ایران اهمیت زیادی قائل بوده و علاقه‌مند است که ایران به عنوان یک شریک تجاری در اقتصاد سوریه فعال باشد اما مشکلی که وجود دارد این است که مسیر زمینی ایران به سوریه از طریق عراق به طور کامل بازگشایی نشده است.
این موضوع باید در این سفر به عنوان یکی از مسائل اساسی و راهبردی مطرح شود. باید یک تفاهم بین ایران، سوریه و عراق انجام شود.وی افزود: با توجه با اینکه سوریه، ایران و به تازگی عراق عضو کنوانسیون تیر شده‌اند و می‌توانند از مزیت‌های آن استفاده کنند، احتمالا بتوانند این موافقت‌نامه سه جانبه را از طریق عراق پیش ببرند چراکه عراق نقش بسیار مهمی‌در این موضوع دارد. در این صورت زمان و نرخ ارسال کالاهای ایرانی به سوریه و بالعکس از طریق زمینی کاهش یافته و صرفه اقتصادی بسیار خوبی خواهد داشت.حسینی ادامه داد: ایجاد یک کریدور بین سه کشور می‌تواند به ایجاد یک توازن منطقی در زمینه حمل و نقل بین‌المللی منجر شود تا بتوانیم از یک سری بنادر سوریه هم برای ارسال کالاهای خود به جنوب اروپا استفاده کنیم. اگر وزیر راه و شهرسازی بتواند در این ملاقات طرف سوری را برای ایجاد یک پیمان سه‌جانبه مجاب کند، بسیار تاثیر مثبتی خواهد داشت.وی تصریح کرد: بیشترین صادرات غیرنفتی ما به عراق داریم و در عین حال سوریه به نوعی عمق راهبردی ایران محسوب می‌شود. وقتی این میزان در سوریه حضور داشتیم حالا باید بتوانیم از نظر اقتصادی هم از سوریه استفاده کنیم، دولت سوریه هم در این مورد چراغ سبز نشان داده است اما راه ما به سوریه از طریق زمینی به شکلی مسدود است. باید از طریق عراق این مسیر به صورت ترانزیت باز شود.
رئیس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: اگر این اتفاق بیافتد کالاهای ما هم سریع‌تر به بازار سوریه می‌رسد و هم از نظر نرخ و قیمت حمل هم به شدت اقتصادی‌تر می‌شود. در سوریه هم تاکید زیادی وجود دارد که این اتفاق رخ دهد. این اتفاق مهم‌ترین هدفی است که باید در این سفر دنبال شود؛ کلیه جوانب آن هم باید بررسی شود تا بعد از مدتی دوباره این مسیر بسته نشود تا ما بتوانیم از آن به عنوان یک مسیر جایگزین برای تجارت با سوریه و همچنین استفاده از بنادر این کشور برای ارسال محصولات به جنوب اروپا استفاده کنیم.حسینی خاطرنشان کرد: ایجاد این کریدور یک برد دو سویه هم برای ایران و هم برای سوریه است. می‌تواند سوریه را از بن‌بست خارج کند و هم ایران را در زمینه تجارت با سوریه مقدار زیادی ارتقا می‌دهد. اگر این مسیر ایجاد شود، ایران می‌تواند در اقتصاد سوریه دست بالاتری داشته باشد.
آغاز فصل جدید روابط اقتصادی تهران-دمشق
به گزارش وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی‌از توافق برای ایجاد منطقه آزاد مشترک بین ایران و سوریه خبر داد.وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اراده تهران و دمشق برای دستیابی به مشارکت‌های واقعی اقتصادی دو کشور، گفت: پایان جنگ در سوریه سرآغاز دوره جدید روابط اقتصادی تهران و دمشق است.وی در تشریح آخرین نتایج رایزنی‌ها و گفت‌وگوها در سوریه، گفت:در ملاقات با رئیس جمهور سوریه به موضوعات اقتصادی این کشور و همچنین موانع و مشکلات کنونی در روابط اقتصادی ایران و سوریه پرداخته شد.قاسمی‌با اظهار اینکه در جلسات برگزار شده، تصمیمات خوبی گرفته شده است، افزود:‌ قرار شد کمیته مشترکی بین ایران و سوریه تشکیل شود؛ تفاهم‌نامه‌های زیادی با سوریه داریم اما بخشی از آنها عملیاتی نشده‌اند؛ بنابراین قرار شد در کمیته‌ای مشترک این موضوعات بررسی و سپس اجرایی شوند.
تاسیس بانک مشترک بین
ایران و سوریه
وی با اشاره به بزگراری جلسه با وزیر امور خارجه سوریه و بررسی موضوعات دیپلماتیک بین دو کشور نیز اظهار داشت: به توافقات خوبی رسیدیم؛ قرار شد بانک مشترک در سوریه ایجاد شود؛ در این راستا بناست بانک‌های ایرانی و سوری در کشورهای یکدیگر شعبه داشته باشند.وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به برگزاری جلسه با وزیر راه سوریه، گفت: حمل ونقل در بخش‌های مختلف یکی از زیرساخت‌های مهم توسعه اقتصادی کشور است؛ در این زمینه تصمیم گرفته شد رئیس سازمان هواپیمایی کشور موضوعات اجرایی را با همکاران خود بررسی کند.
قاسمی‌با اشاره به یکی از تصمیمات گرفته شده در جلسه با وزیر اقتصاد سوریه به عنوان طرف سوری کمیسیون مشترک اقتصادی، اظهار داشت: درباره موضوعات مختلفی به ویژه ایجاد مناطق آزاد مشترک دو کشور تصمیماتی گرفته شد؛ بناست رئیس منطقه آزاد کشور در سفری به سوریه مساله منطقه آزاد مشترک را بررسی و قرارداد را امضا کند.به گفته وی افزایش تولیدات ایران در سوریه از جمله تولید تراکتور و ابزار آلات کشاورزی، حذف تعرفه‌ها و افزایش صادرات بین دو کشور و موضوعات گمرکی از دیگر موارد مطرح شده در این سفر است که در جلسات آینده به جمع‌بندی می‌رسند.وزیر راه و شهرسازی همچنین درباره سفر به سوریه، اظهار کرد: پایان جنگ در سوریه سرآغازی برای دوره جدید روابط اقتصادی دو کشور است، به ویژه اینکه ایران و سوریه طی سال‌های جنگ تروریسم بین‌الملل در کنار یکدیگر بوده‌اند.وی تاکید کرد: گفت‌وگوها در حوزه‌های متعدد از جمله صنعتی، ساختمان و تاسیسات زیر ساختی خواهد بود.سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه نیز با اشاره به پیوندهای ناگسستنی دو ملت و جانفشانی جوانان غیور ایرانی در خاک کشورش گفت: ما در سوریه خواهان همکاری گسترده‌ای با ایران هستیم.وی ابراز امیدواری کرد که دیدارهای وزیر راه و شهرسازی ایران و هیات همراه با مقامات سوری منجر به توافقاتی برای رسیدن به شراکت‌های اقتصادی و تجاری میان دو طرف شود