اخبار کوتاه

ثبت‌نام بیش از ۲۱۰ هزار اصفهانی
در طرح نهضت ملی مسکن

گروه شهرستانها - عصمت صادقیان: معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در ۴۳ شهر استان به پایان رسیده است اما در ۱۲ شهر این استان که در دور جدید ثبت نام‌ها در دستور کار قرار گرفت، همچنان ادامه دارد.امیر زاغیان معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار داشت: امکان ثبت‌نام برای شهرهای دولت‌آباد، کمشچه، حبیب‌آباد، نایین، خالدآباد، بادرود، نیک‌آباد، محمدآباد، دهاقان، سمیرم، بیده و حنا فراهم است و متقاضیان می‌توانند از زمان بازگشایی سامانه برای این ۱۲ شهر تا ۲ ماه با مراجعه به سامانه «ثمن» به آدرس saman.mrud.ir برای نام نویسی در طرح نهضت ملی مسکن در این شهرها اقدام کنند.
وی ادامه داد: امکان ثبت نام افراد مجرد بالای ۲۳ سال هم از ۲۰ دیماه آغاز شده است. و متقاضیان مجرد می‌توانند در طرح‌ حمایتی مسکن ثبت‌نام کنند که تحویل واحد به آنان پس از اتمام ساخت و ایفای تعهدات متقاضی منوط به ارائه عقدنامه رسمی‌ازدواج است. معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان اذعان داشت: تاکنون بیش از ۲۱۰ هزار متقاضی در استان اصفهان برای خانه‌دار شدن، در سامانه طرح جهش تولید مسکن ثبت نام کرده‌اند که پالایش و احراز شرایط این افراد شروع شده است. وی با اشاره به اینکه برنامه این استان در طرح نهضت ملی مسکن معادل ۵.۸ درصد نسبت به کشور است خاطرنشان کرد: بر این اساس برای یک سال نیاز به ساخت ۵۰ هزار و ۹۹۲ واحد در استان اصفهان است که این تعداد برای چهار سال به بیش از ۲۰۳ هزار و ۹۶۷ واحد می‌رسد.

90 میلیارد ریال برای اجرای خطوط انتقال
و شبکه فاضلاب فومن هزینه شد

گروه شهرستانها: به منظور اجرای بخشي از خطوط انتقال و شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر فومن 90 میلیارد ریال از محل اعتبارات سال 99 هزینه شد. مدیر امور آبفای فومن در جریان بازدید كارشناسان سازمان برنامه و بودجه گيلان از روند اجرای پروژه‌هاي فاضلاب این شهر گفت: با این اعتبار بخشی از خطوط انتقال و شبکه جمع آوری فاضلاب فومن به سمت تصفيه خانه فاضلاب این شهر اجرا شد.وحید مهجور با تاکید بر جذب اعتبارات لازم جهت ايجاد و تکمیل تاسيسات فاضلاب شهر فومن افزود: در حال حاضر این شهر دارای 70 كيلومتر شبكه فاضلاب سنتي و حدود 10 كيلومتر شبكه فاضلاب بهداشتي است.
وی ابراز امیدواری کرد؛ با توجه به شرايط زيست محيطي منطقه و پيگيري‌هاي محيط زيست و نهادهاي نظارتي در خصوص راه اندازي تصفيه خانه فاضلاب، با اختصاص بودجه مورد نياز از سوي سازمان برنامه و بودجه در سال 1400 بخش ديگري از خطوط انتقال و شبکه جمع آوری فاضلاب شهر فومن اجرا شود.

مدیر عامل شرکت سهامی ‌برق منطقه‌ای گیلان خبر داد
آغاز عملیات اجرایی پروژه جابجایی دكل‌های خطوط انتقال برق

گروه شهرستانها: پروژه جابجایی دکل شماره 53 خط نیروگاه گیلان- سد سپیدرود و دکل شماره 64 خط نیروگاه گیلان – نیروگاه لوشان آغاز شد.بهمن داراب زاده مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: به علت برداشت بی رویه خاک معدن و زمین‌های مستعد رانش منطقه روستای شمام رستم آباد استان گیلان(جنب معدن سنگ لاشه شمال) و بررسی‌های کارشناسی شده، احتمال سقوط پایه شماره 53 خط تک مداره نیروگاه گیلان – سد سپیدرود و پایه شماره 64 خط نیروگاه گیلان – نیروگاه لوشان وجود دارد و باید قبل از آغاز هرگونه چالشی برای این خطوط حیاتی، اقدام لازم را انجام داد.
وی افزود: با توجه به حیاتی بودن این خطوط برای صنعت برق کشور و نقش مهم آن در انتقال انرژی به استان‌های مجاور، عملیات اجرایی پروژه جابجایی بخشی از مسیر خط با احداث 6 دستگاه برج برای جلوگیری از حوادث قریب‌الوقوع تعریف و کلید خورد.
داراب زاده گفت: از دستگاه‌هایی که متولی دادن جواز به معادن یا احداث هر گونه سازه در حریم می‌باشند انتظار می‌رود با هماهنگی نسبت به دادن اینگونه مجوزات اقدام کنند تا آسیبی به سرمایه‌های ملی و بیت‌المال وارد نشود.شایان ذکر است که پیمانکار این پروژه شرکت مترا نیرو و مشاور پروژه شرکت مهندسین مشاور مشانیر بوده و اعتبار پروژه 14 میلیارد تومان می‌باشد که بهره بردار معدن به علت برداشت بی رویه خاک معدن، ملزم به پرداخت خسارت و هزینه می‌باشد. گفتنی است که خط نیروگاه گیلان – سد سپیدرود به طول 58/5 کیلومتر با 132 پایه در سال 1360 و خط نیروگاه گیلان – نیروگاه لوشان به طول 73/71 کیلومتر با 189 پایه در سال 1350 به بهره برداری رسیده است.

اجرای عملیات بیولوژیک در سطح بیش از 1000هکتار از مراتع استان مازندران با مشارکت مرتع‌داران

گروه شهرستانها: دکتر اسماعیل مختارپور معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، گفت: اجرای عملیات بیولوژیک در سطح بیش از 1000هکتار از مراتع استان با مشارکت مرتع‌داران انجام شد.
وی افزود: عملیات بیولوژیک شامل پروژه‌های بذرپاشی و کپه کاری می‌باشد که در سطح بیش از 1000 هکتار از مراتع ییلاقی استان در حال اجرا است. این عملیات باهدف تقویت پوشش گیاهی، اصلاح و احیای مراتع تخریب‌شده، جلوگیری از فرسایش خاک، افزایش ذخیره آبی خاک، افزایش ظرفیت و تولید علوفه در مراتع شهرستان‌های نور، آمل، سوادکوه و ساری با استفاده از بذرهای مرتعی سازگار با مراتع استان ازجمله علف گندمی، سکاله، علف پشمکی، باریجه، فستوکا، گاوزبان و … که به صورت رایگان از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ساری در اختیار مرتع‌داران قرار گرفت اجرا شده است.
مختارپور تصریح کرد: حدود 450 هکتار از این سطح با استفاده از گونه‌های داروئی و به‌منظور احیاء رویشگاه‌های گیاهان داروئی اجرا شده است. لازم بذکر است اجرای این با توجه به شرایط آب و هوائی و با مشارکت بهره‌برداران ادامه دارد و قطعاً سطح اجرای آن افزایش خواهد یافت.معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری، عنوان کرد: قبل از اجرای این عملیات، آموزش‌های لازم در خصوص نحوه صحیح اجرای پروژه‌ها، میزان بذور مورداستفاده و نکات فنی پیش از اجرای پروژه توسط کارشناسان ناظر جهت توجیه بهره‌برداران ارائه شد.محدوده‌های اجرای این عملیات با مشارکت و همکاری مجریان طرح‌های مرتع‌داری، دهیاران و شوراها به مدت یک تا ۲ سال قرق شده و از ورود هرگونه دام جلوگیری می‌شود.