اخبار کوتاه

همایون شجریان برای «جیران» خواند

همایون شجریان عنوان‌بندی پایانی سریال «جیران» ساخته حسن فتحی را خواند. به گزارش ایسنا، همایون شجریان عنوان‌بندی پایانی سریال عاشقانه حسن فتحی را خوانده و فردین خلعتبری آهنگسازی آن را به عهده داشته است. صفحه شخصی سریال «جیران» با انتشار صدای همایون شجریان از تداوم همکاری این هنرمند تا پایان کار خبر داده و اعلام کرده است: «این قطعه، همه داستان نیست و قصه همکاری شنیدنی ادامه خواهد داشت...» «جیران» شانزدهمین سریال حسن فتحی پس از مجموعه‌هایی همچون شب دهم، مدار صفر درجه و میوه ممنوعه و دومین سریال او در شبکه نمایش خانگی پس از سریال «شهرزاد» است و روایتگر زندگی جیران ـ یکی از همسران ناصرالدین شاه ـ است. فیلمنامه «جیران» را احسان جوانمرد و حسن فتحی نوشته‌اند و اسماعیل عفیفه تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد. بهرام رادان، پریناز ایزدیار، امیرحسین فتحی، امیر جعفری، رویا تیموریان، مهدی پاکدل، رعنا آزادی‌ور، ستاره پسیانی، غزل شاکری، سمیرا حسن‌پور، کتانه افشاری‌نژاد، مرتضی اسماعیل‌کاشی، هومن برق‌نورد، مهدی کوشکی، فاطمه مسعودی‌فر، بهناز نازی، غلامرضا نیکخواه، سیاوش چراغی‌پور، محمد شیری، حمیدرضا نعیمی، رضا جهانی، الهام نامی، نهال دشتی، سینا رازانی، ستایش دهقان، بهنام شرفی، پاشا جمالی، حسن موذنی، نسرین نکیسا، محمد مژدهی، عباس توفیقی، فرشید صمدی‌پور، راستین عزیزپور، علی اشمند، پرویز بزرگی، رضا داودوندی و با حضور مریلا زارعی (در نقش مهدعلیا) بازیگران این سریال عاشقانه هستند.

تازه‌ترین کتاب استیون کینگ ترجمه شد

زهرا چفلکی از برگردان کتاب «بیلی سامرز» جدیدترین کتاب استیون کینگ خبر داد. به گزارش هنرآنلاین، زهرا چفلکی مترجم، با این توضیح که رمان «بیلی سامرز» به هیچ عنوان ارتباطی با ژانر محبوب کینگ، (وحشت) ندارد، به هنرآنلاین گفت: این کتاب نوآر و جنایی است. تابستان سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شده و ترجمه آن از سوی نشر روزگار منتشر می‌شود. در ترجمه‌ آن اصل امانت‌داری به قلم نویسنده نیز رعایت شده است. او با بیان این که کتاب از سه زبان روایت می‌شود و هر کدام نثر ویژه خود را دارد، ادامه‌داد: داستان سرباز جنگ عراق را می‌خوانیم که پس از جنگ به وطن برگشته و مشغول کشتن آدم‌های بد در ازای پول می‌شود. او دو قانون دارد آدم‌های بد را بکش و ناپدید شو. اما زمانی که قصد بازنشستگی دارد، پیشنهادی وسوسه‌انگیز به سراغش می‌آید. دو میلیون دلار پول در ازای یک شلیک. کاری که قرار است کل جهان بیلی را به چالش بکشاند و او را درگیری ماجرایی فراتر از تصورش بکند. در نیمه‌ ابتدایی کتاب، با بیلی مواجه می‌شویم و شخصیت او را دنبال می‌کنیم، در نیمه‌ دوم شخصیتی به نام آلیس همراهمان می‌شود و این دو همراه هم تا آخر کتاب حوادثی را رقم می‌زنند که زیاد دور از وضع جامعه‌ حاضر نیست و چه بسا بسیاری از مسایلش را به چشم ببینیم و حس کنیم. چفلکی با این توضیح که مسایل سیاسی، اجتماعی و موضوعات قانونی در این کتاب مشروح هستند، افزود: یکی از ویژگی‌های بارز کتاب، نثر ساده و دلپذیری است که در توصیف صحنه‌ها به‌کار می‌رود. لحظات جنگی به حد کافی واضح زنده‌اند. از طرفی احساسات به‌خوبی به‌تصویر کشیده می‌شوند. جزییات و داستان‌ها نیز پی‌نوشت شده تا خواننده کاملا با داستان همراه باشد. «درخشش»، «بیگانه»، «مسیر سبز»، «قبرستان حیوانات خانگی»، «سواری مرگ»، «امیدهای جاودان بهاری»، «بلیز»، «تلفن همراه»، «هر آنچه دوست داری از دست خواهی داد» و «خواهران کوچک ایلوریا و مرد کت‌شلوارمشکی» از جمله کتاب‌های کینگ است. بسیاری از فیلم‌های هیجان‌انگیز سینما مطرح شدن خود را مدیون این نویسنده هستند.

صادرات چمدانی ۱۰۰۰۰۰ دلار محصولات صنایع‌دستی گلستان

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از صادرات چمدانی ۱۰۱ هزار و ۶۷۴ دلاری تولیدات هنرمندان صنایع‌دستی این استان از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون خبر داد. رحمان فرمانی در گفت و گو با ایسا با اشاره به اینکه به دلیل نبود پایانه تخصصی صادراتی، بسیاری از صنایع‌دستی گلستان از گمرک سایر استان‌ها صادر می‌شود که آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، اظهار کرد: آمار صادرات محصولات صنایع‌دستی استان بر دو اساس رسمی از طریق گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) تهران و یا به‌صورت چمدانی گردآوری می‌شود.

«زندان زاهر» منتشر شد

کتاب «زندان زاهر» شامل هشت داستان کوتاه بر اساس زندگی امام هفتم به قلم محمدرضا عابدی شاهرودی توسط انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شد. براساس اعلام ناشر، کتاب زندان زاهر بر اساس منابعی از جمله «مدینه المعاجز»، «عیون‌ الاخبار الرضا(ع)»، «الکامل فی التاریخ»، «ارشاد مفید» شامل هشت داستان کوتاه بر اساس زندگی امام هفتم به قلم محمدرضا عابدی شاهرودی منتشر شد. این اثر روایتی از شرایط اجتماعی و سیاسی دوران زندگی امام موسی‌ کاظم(ع) و مشتمل بر هشت داستان کوتاه با عناوین پابرهنه، وضو، شتر، مزرعه، مباحثه، دزدی، پنجاه نفر و جانشین است. زندان زاهر در قالب هشت داستان روایت روشنی از شرایط اجتماعی و سیاسی دوران حکومت هارون الرشید خلیفه عباسی است که همه تلاش خود را به کار گرفت تا نور خدا را خاموش کند. در این اثر همچنین گوشه‌ای از معجزات و کرامات امام هفتم(ع) که برای سال‌ها در زندان و سیاه چال‌های زندان عباسی ماند، اما نور تابان او از اعماق تاریکی‌ها و ظلمات زندان تا به امروز روشنایی بخش مسیر رسیدن به خداست؛ نور تابانی که اگر بر چهره هر کسی بنشیند برایش از زاهر خواهد گفت و این روایت زندان زاهر است. گفت‌وگوی امام موسی کاظم(ع) با هارون عباسی برای نشان دادن نسب خود به پیامبر، کمک مالی امام کاظم(ع) به بکّار قمی که بعد از برگشتن از سفر حج مغازه‌اش مورد سرقت قرار گرفته بود، لطف و عنایت امام هفتم شیعیان به مسیب‌ زندان بان زندان سندی بن شاهک همگی روایت‌های از علم، بخشش، فروتنی امام در برابر یاران و اصحاب خویش حتی دشمنانشان است و اینکه برای کمک به شیعیان همواره پیشتاز بودند که در داستان‌های این کتاب می‌خوانیم.

خلاقیتی با الهام از طبیعت

پاویون لهستان با عنوان «خلاقیت با الهام از طبیعت» در منطقه تحرک میزبان بازدیدکنندگان در اکسپو ۲۰۲۰ دوبی است. به گزارش هنرانلاین، پاویون لهستان برای نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دوبی توسط شرکت معماری مستقر در ورشو WXCA و استودیو سوئیسی Bellprat Partner با الهام از حیات وحش غنی این کشور طراحی شده است. موضوع اصلی پاویون سه طبقه لهستان «خلاقیت با الهام از طبیعت» اشاره‌ به مناظر طبیعی این کشور دارد که بخش مهمی از هویت لهستان را نشان می‌دهد. این غرفه هم یک ساختمان است هم یک اثر هنری که با یک ساختار مدولار باز و شبیه به درخت طراحی شده است. در نما مجسمه‌های کوچک متحرک به شکل پرندگانی از ساختمان بیرون می‌آیند تا بازدیدکنندگان حرکت پرندگان را در طول مهاجرت‌شان بین لهستان و امارات تصور کنند و در عین حال به عنوان یک سایبان برای آن عمل می‌کند. طراحان این غرفه گفته‌اند: «دعوت از بازدیدکنندگان برای همراهی در این سفر و مشاهده فراوانی پرندگان لهستانی فرصتی برای توسعه یک داستان جذاب و چند لایه در مورد زیبایی طبیعت لهستان، تبادلات بین‌المللی، تحرک، صادرات ایده‌ها و فناوری‌ها است.»