بازار انرژی

تقلای نفت برای حفظ رشد قیمت

قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ و ابهامات در خصوص تقاضا در کوتاه مدت، کاهش یافت و بخشی از رشد قیمت چشمگیری که در دو روز معامله گذشته کسب کرده بود، از دست داد.بهای معاملات نفت برنت با ۱۹ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۸۴ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته ۱.۳ درصد صعود کرده بود.
بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۰ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۸۲ دلار و ۴۴ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز چهارشنبه ۱.۷ درصد افزایش یافته بود.به گزارش ایسنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت خام آمریکا به پایین‌ترین حد از اکتبر سال ۲۰۱۸ نزول کرده اما ذخایر بنزین به دلیل تقاضای ضعیف، افزایش پیدا کرده است. ذخایر نفت در هفته منتهی به هفتم ژانویه، به میزان ۴.۶ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۱۳.۳ میلیون بشکه رسید در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۱.۹ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند.
ذخایر نفت آمریکا به مدت هفت هفته متوالی کاهش داشته و در مجموع ذخایر نفت در سطح جهانی به دلیل محدود شدن توانایی تولیدکنندگان بزرگ برای افزایش عرضه در برابر رشد تقاضا، کمتر شده است.ذخایر بنزین آمریکا در همین مدت، هشت میلیون بشکه رشد کرد و به ۲۴۰.۸ میلیون بشکه رسید که بسیار بالاتر از پیش بینی تحلیلگران برای رشد ذخایر به میزان ۲.۴ میلیون بشکه بود.
ذخایر سوختهای دیگر شامل دیزل و نفت کوره ۲.۵ میلیون بشکه رشد کرد. همچنین واردات نفت به آمریکا هفته گذشته به میزان ۷۸۴ هزار بشکه افزایش یافت.ادوارد مویا، تحلیلگر شرکت OANDA در این باره گفت: تقاضا برای بنزین ضعیف‌تر از حد انتظار بوده و همچنان پایین‌تر از سطح پیش از دوران شیوع پاندمی‌ویروس کروناست و اگر این وضعیت به روند متداول تبدیل شود، نفت قادر نخواهد بود به سطح بالاتری صعود کند. با این حال انتظار می‌رود تاثیر شیوع واریانت اُمیکرون موقتی باشد.
بر اساس گزارش رویترز، وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد چهارمین سواپ نفت از ذخایر استراتژیک به میزان۸۷۰ هزار بشکه به شرکت شل تردینگ را تصویب کرده است. مجموعا حدود هشت میلیون بشکه نفت ذخایر استراتژیک در قالب چهار سواپ از سوی وزارت انرژی آمریکا برای تامین سوخت کشور فراهم شده است.

پیش‌بینی رشد صادرات ال.پی.جی ایران
در سال ۲۰۲۲

منابع بازرگانی پیش بینی می‌کنند صادرات LPG ایران از ۵.۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۵.۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید.به گزارش ایسنا، پیش بینی می‌شود صادرات LPG تولیدکنندگان خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ همزمان با تشدید رقابت برای بازارهای آسیایی رو به رشد و افزایش عرضه رقیبان دیگر نظیر آمریکا، به میزان ۶.۶ درصد در مقایسه با سال ۲۰۲۱ رشد کند.
منابع آگاه به پلاتس گفتند: برآورد می‌شود مجموع صادرات قطر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت و ایران از ۳۶.۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۳۸.۹ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رشد کرده است. عمده این صادرات بر مبنای قراردادهای بلندمدت بوده است با این حال قطر در مواقعی LPG برای تحویل فوری عرضه کرده است.از میان این تولیدکنندگان، انتظار می‌رود صادرات قطر در سال میلادی جاری ثابت بماند و حدود ۱۰ میلیون تن باشد در حالی که صادرات امارات متحده عربی از ۹.۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۹.۹ میلیون تن رشد می‌کند و صادرات عربستان سعودی از هفت میلیون تن به ۸.۶ میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد.
«اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس» برآورد کرد که تقاضای هند برای LPG در سال میلادی جاری ۱.۹۳ درصد رشد کرده و به بیش از ۲۸ میلیون تن می‌رسد.منابع بازرگانی پیش بینی می‌کنند صادرات LPG ایران از ۵.۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۱ به ۵.۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۲ رشد خواهد کرد. تحلیلگران می‌گویند انتظار می‌رود ایران صادراتش را امسال به میزان ۱.۹ میلیون تن افزایش دهد.ایران که از سال ۲۰۱۸ از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا هدف تحریم قرار گرفت، قصد دارد ۱۳۰ میلیون متر مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز در سال ۲۰۲۲ اضافه کند.
در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ایران ۳.۲ میلیون تن به ظرفیت تولید LPG اضافه کرد که عمدتا از میدان گازی پارس جنوبی بود و پیش بینی شد که ۲.۲ میلیون تن دیگر تا سپتامبر سال ۲۰۲۱ اضافه می‌کند.طبق آمار صنعتی، چین بزرگترین خریدار LPG ایران بوده و ۴.۹۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۹، حدود ۳.۸۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ و ۱.۹۶۵ میلیون تن در فاصله ژانویه تا مه سال ۲۰۲۱ وارد کرد.بعضی از منابع بازرگانی می‌گویند محموله‌های ایران با تخفیفهای چشمگیر بیش از ۱۰۰ دلار در هر تن در مقایسه با قیمت قرارداد عربستان، برای خریداران چینی جذاب بوده‌اند.
طبق آمار گمرکی چین، این کشور ۷.۱۹۵ میلیون تن LPG از امارات متحده عربی، عمان، قطر، کویت و عربستان سعودی در فاصله ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۱ وارد کرد که کمتر از ۹.۰۹۴ میلیون تن در سال پیش از آن بود.اگرچه واردات LPG از عربستان سعودی ۳۲ درصد در مدت ۱۱ ماهه کاهش یافت و به ۶۳۱ هزار و ۱۱۹ تن رسید اما صادرات عربستان سعودی به چین در نوامبر ۲۴۳.۳ درصد بر مبنای ماهانه بهبود یافت و به ۱۶۵ هزار و ۳۵۶ تن رسید.