مسکو رسما واشنگتن را تهدید کرد

تهدید بازگشت موشک‌های ارتش سرخ به آمریکای لاتین

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه، امکان استقرار موشک‌های روسی در ونزوئلا و کوبا را برای پاسخ به اقدام‌های برتری جویانه نظامی آمریکا بعید ندانست.
به گزارش ایرنا، ریابکوف مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی روسیه که سرپرستی هیات روسیه در مذاکرات با آمریکا در مورد امنیت راهبردی در ژنو را برعهده داشت، روز جمعه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی اینترنتی روسی ار. آی. ت.و در مورد امکان استقرار موشک‌های روسی در کوبا و ونزوئلا، چنین احتمالی را رد نکرد.
وی گفت: در این مورد نمی‌خواهم امکان صد درصدی استقرار موشک‌های روسیه (در کوبا و ونزوئلا) را تایید کنم و در همین حال چنین احتمالی را رد نمی‌کنم.
معاون وزیر خارجه روسیه با بیان این که طرف روسی از درست بودن پیش بینی‌ها (در مورد مقاصد نظامی آمریکا و ناتو) خرسند نیست، افزود: هیچ مورد غیرمنتظره ای در این زمینه وجود ندارد.
ریابکوف توضیح داد: مساله اصلی این است که آمریکا و همپیمانان این کشور در ناتو به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی در مسائل کلیدی ازجمله عدم گسترش ناتو و استقرار زیرساخت‌های ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه، حاضر به سازش و مصالحه نیستند.
وی افزود: در مورد امکان اینکه روسیه و ناتو حاضر به سازش با مسکو شوند، من طرفدار گفت و گو هستم و معتقدم که همواره گفتمان بهتر از رویارویی و سکوت و تظاهر و افتادن به دام است.
ریابکوف با بیان اینکه تا لحظه آخر امید وجود دارد، ادامه داد: اما در این مورد (اختلافات امنیتی روسیه و غرب) به احتمال زیاد چنین نیست و اطمینان خاطر که این گونه امیدی تحقق بیابد وجود ندارد.
وی به پاسخ‌های احتمالی روسیه به اقدام‌های آمریکا و غرب ازجمله استقرار ناوهای حامل موشک‌های روسی در سواحل کوبا و ونزوئلا اشاره کرد.
به عقیده کارشناسان، در صورت استقرار تسلیحات موشکی روسیه در ونزوئلا و کوبا، وضعیتی شبیه بحران کارائیب که با استقرار موشک‌های شوروی در کوبا در دوره حکومت جان کندی رییس جمهوری وقت آمریکا و در بحبوحه جنگ سرد رخ داد، بین مسکو و واشنگتن تکرار خواهد شد.
بحران کارائیب یا بحران موشکی ‌کوبا که با عناوین بحران اکتبر ۱۹۶۲ یا هراس موشکی شناخته می‌شود، تقابل ۱۳ روزه میان ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی بود که در پی استقرار موشک‌های بالستیک میان‌برد شوروی در خاک کوبا آغاز شد. از این بحران اغلب به عنوان واقعه‌ای یاد می‌شود که به طور بالقوه‌ای می‌توانست جنگ سرد را به یک جنگ هسته‌ای تمام عیار تبدیل کند.
خشم کرملین از تحریم‌های احتمالی
به موازات خط و نشان ریابکوف ، دمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در یک نشست خبری تاکید کرد: معرفی تحریم علیه رئیس دولت یا رئیس کشور روسیه یک اقدام افراطی است که قابل قیاس با شکست کامل در روابط به شمار می‌رود. وی افزود: روسیه همواره آماده انجام هر کاری است که مطابق با منافع کشور ما است.
سناتورهای آمریکا روز چهارشنبه با حمایت کاخ سفید آمریکا بسته ای از تحریمهای شدید را با هدف ادعایی «ویران کردن اقتصاد روسیه در صورت اقدام مسکو برای اشغال اوکراین» مطرح کردند.
تحریم‌هایی علیه شخص رئیس جمهور و تنی چند از دیگر مقامات ارشد شامل نخست وزیر و وزیر امور خارجه روسیه، از جمله تدابیر پیش بینی شده در این بسته مطرح شده از سوی سناتورهای آمریکایی است.
مطابق با طرح پیشنهادی در مجلس سنای آمریکا همچنین دولت آمریکا موظف خواهد شد که گزارشی درباره ثروت شخصی پوتین و افراد خانواده و نزدیکان او منتشر نماید.
بر اساس این گزارش، مذاکرات بین مسکو، واشنگتن و «ناتو» در این هفته تا کنون موفق به نزدیک کردن طرفها نشده است و روسیه از باقی بودن «اختلافات بزرگ و اساسی» صحبت کرده است. مسکو خواستار تضمین‌های حقوقی است مبنی بر اینکه ائتلاف نظامی ناتو هرگز اوکراین را به عضویت نخواهد پذیرفت و همچنین خواسته که نیروهای ناتو به مواضع سال ۱۹۹۷ پیش از گسترش ناتو در شرق اروپا بازگردند.
سخنگوی کرملین همچنین درخواستهای ناتو برای عقب کشیدن حدود ۱۰۰ هزار نیروی روسی از نزدیکی مرزهای اوکراین را رد کرد و گفت: امکان پذیر نیست که ناتو به روسیه دیکته نماید نیروهایش را در قلمرو خودش در کجا مستقر کند.
در همین حال بنا به گزارش دیلی میل، روسیه هشدار داده است که چنانچه کشورهای غربی به خواستهای مسکو در اوکراین تن در ندهند روسیه به ابزارهای نظامی متوسل خواهد شد.
کاخ کرملین پیش از این در اوایل دی ماه نیز در بیانیه‌ای به گفت وگوی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و جو بایدن همتای آمریکایی او اشاره کرد و نوشت: پوتین در این مکالمه تلفنی به بایدن در مورد پیامدهای جدی تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه در مساله اوکراین حتی تا قطع روابط دو کشور هشدار داد.
گفت و گوهای امنیتی راهبردی روسیه و آمریکا در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۰ دی)، نشست شورای ناتو و روسیه در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) از جمله اقدامات برای کاستن از تنش‌های دوجانبه برگزار شد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مذاکرات با آمریکا و سازمان پیمان آتلانیتکی شمالی (ناتو) نشانگر جدی بودن رویارویی کشورها در سطح جهانی است.
لاوروف روز پنجشنبه در گفت و گو با شبکه اول تلویزیون سراسری روسیه یادآورشد که مذاکرات با آمریکا و پیمان ناتو در مورد ارائه ضمانت‌های امنیتی، جدی بودن رویارویی‌ها و تلاش غرب برای تثبیت برتری در سطح جهانی را نشان داد.
مقام‌های روسیه و ناتو روز چهارشنبه در بروکسل برای گفت‌وگو در مورد پیشنهادهای امنیتی مطرح شده توسط وزارت خارجه روسیه در دسامبر با هدف کاهش تنش بین مسکو و بلوک غرب با یکدیگر دیدار کردند.
لاوروف همچنین گفت که طرف آمریکایی و دبیر کل ناتو وعده دادند که هفته آینده به صورت کتبی به پیشنهادهای مسکو برای ارائه ضمانت‌های امنیتی پاسخ دهند.