حمله سایبری گسترده به دولت اوکراین

یک حمله گسترده سایبری به اوکراینی‌ها هشدار داد که بترسند و انتظار بدترین اتفاقات را داشته باشند. این حمله پنجشنبه شب وبسایت‌های دولتی این کشور را هدف قرار داد و صبح دیروز (جمعه) برخی از وب‌سایت‌ها را غیرقابل دسترس کرد و اوکراین را واداشت تا تحقیقاتی را آغاز کند.
به گزارش رویترز، یکی از سخنگوهای وزارت امور خارجه اوکراین گفته که هنوز زود است که بفهمیم چه کسی در این حمله دست داشته اما روسیه در گذشته در چنین حملاتی دست داشته است.
حمله سایبری که وبسایت وزارت خارجه، کابینه وزرا و شورای دفاع و امنیت اوکراین را هدف قرار داده درست زمانی رخ داد که کی‌یف و متحدانش نسبت به یک تهاجم احتمالی نظامی علیه اوکراین هشدار داده‌اند. روسیه پیشتر دست داشتن در حمله سایبری علیه اوکراین را رد کرده بود. در پیامی که پس از هک شدن سایت‌های دولتی اوکراین به زبان‌های اوکراینی، روسی و لهستانی منتشر شد، آمده است: اوکراینی‌ها! همه داده‌های شخصی شما در شبکه عمومی آپلود شده است. تمامی داده‌های کامپیوتری شما نابود شده و احیای آنها امکان پذیر نیست. تمامی اطلاعات شما اکنون در دسترس همگان است، از این بترسید و بدانید که بدترین از اینها منتظر شماست. این بخاطر گذشته، حال و آینده شماست.
ایالات متحده روز پنجشنبه هشدار داده بود که خطر حمله نظامی روسیه زیاد است. روسیه اعلام کرده که گفتگوها ادامه دارد اما به بن‌بست رسیده چون تلاش می‌کند غرب را متقاعد کند که اوکراین را از پیوستن به ناتو منع کند و به پیشروی‌های ناتو در اروپا پایان دهد؛ خواسته‌هایی که واشنگتن آنها را ناامید کننده خوانده است.