بی‌اعتنایی اسرائیل به دغدغه‌های آمریکا درباره تجارت با چین

میدل ایست آی در مطلبی به قلم شیر هِور نوشت که هفته گذشته منابعی در دولت اسرائیل این خبر را به بیرون درز دادند که اسرائیل به وزارت خارجه آمریکا اطلاع داده است که از این پس، تمام معاملات تجاری بزرگ بین اسرائیل و چین ابتدا به اطلاع واشنگتن می‌رسد. به گزارش‌هاآرتص، این یک ابتکار از سوی اسرائیل به جای تسلیم شدن در برابر درخواست مستقیم آمریکا بود.
این اعلامیه پس از آن صورت می‌گیرد که دولت اسرائیل در ماه‌های اخیر مرزهای حسن نیت ایالات متحده را نسبت به این دولت جابجا کرده است. در ماه سپتامبر، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل از کنگره آمریکا خواست تا برای تصویب بودجه سیستم گنبد آهنین اسرائیل رای گیری جداگانه ای انجام دهد.
در ماه اکتبر، اسرائیل آشکارا مخالفت شدید ایالات متحده با گسترش سریع شهرک سازی‌های غیرقانونی را نادیده گرفت. در همین حال، در ماه‌های اخیر، نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، بارها جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا را تحت فشار قرار داده است تا در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران رویکردی سخت‌گیرانه اتخاذ کند. در همین شرایط باید اشاره کرد که تجارت اسرائیل با چین پس از تجارت با آمریکا در رتبه دوم قرار دارد. تا سال 2020، اسرائیل 7.7 میلیارد دلار کالا از چین وارد کرده و 4.2 میلیارد دلار صادرات داشته است، در حالی که وارداتش از آمریکا 8 میلیارد دلار و صادراتش به آن 13.1 میلیارد دلار بوده است. این نشان می‌دهد که اسرائیل با چین کسری تجاری و با آمریکا مازاد تجاری دارد. با این حال، این تردید وجود دارد که آیا دولت اسرائیل به طور کامل هزینه راضی کردن واشنگتن در مورد تجارت با چین را متوجه شده است یا خیر.
تلاش نومیدانه
بخشی از تجارت فزاینده اسرائیل با چین و سایر کشورهای غیرغربی را می‌توان به اثرات جنبش بایکوت، عدم سرمایه گذاری و تحریم اسرائیل ربط داد. در سال 2013، بنت، وزیر اقتصاد اسرائیل در آن زمان، هشدار داد که کمپین رو به رشد این جنبش تجارت خارجی کشور را تهدید می‌کند.
از آنجایی که او معتقد بود حمایت از جنبش مورد بحث یک پدیده غربی است، در همان سال بنت به هند و چین سفر کرد تا بازارهای جدیدی را به دور از ممانعت‌های جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل جستجو کند. عمر برغوتی، یکی از بنیانگذاران جنبش مورد بحث برای حقوق فلسطینیان، به میدل ایست آی گفت: اسرائیل به صورت پیشگیرانه و ناامیدانه تلاش کرده است به طور استراتژیک به سمت چین، هند و سایر کشورهای غیر غربی حرکت کند تا خسارت نهایی خود را بر اثر از دست دادن حامیان مالی اش در غرب و سپر سیاسی و دیپلماتیک آن در برابر تحریم‌های سازمان ملل متحد جبران کند. با توجه به اینکه در این کشورها، بر خلاف ایالات متحده و اروپا، اسرائیل کاملاً فاقد اهرم استراتژیک چه از طریق بار مسئولیت یک تاریخ پر دردسر یا استفاده از گروه‌های لابی مؤثر است، این تلاش شانس کمی برای موفقیت دارد. تل آویو در واشنگتن و کشورهای اروپایی می‌تواند بی وقفه سیاستمداران را بترساند، قلدری کند یا به آنها رشوه بدهد تا تسلیم شوند. این اتفاقی است که در ایالات متحده، بریتانیا و جاهای دیگر می‌افتد.
بحران زیرساخت
در بحبوحه ظن فزاینده ایالات متحده به افزایش قدرت چین، واشنگتن در سال‌های اخیر از نفوذ خود بر اسرائیل برای جلوگیری از معاملات احتمالی تسلیحاتی تل آویو با پکن استفاده کرده است. در سال 2000، ایالات متحده معامله ای را متوقف کرد که در آن اسرائیل قصد داشت هواپیمای جاسوسی فالکون خود را به چین بفروشد. در سال 2005 نیز واشنگتن از فروش هواپیماهای بدون سرنشین اسرائیلی‌هارپی به پکن جلوگیری کرد. سال گذشته، سرویس مخفی اسرائیل یک حلقه صادرات تسلیحات را که ظاهراً قصد فروش هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری به چین را داشت، منهدم کرد. این تلاش‌های صادراتی لغو شده نشان داد که صادرات تسلیحات اسرائیل به عنوان معروف‌ترین بخش تجاری صنعت اسرائیل، از نزدیک توسط ایالات متحده کنترل می‌شود و چین در میان خریداران ممنوعه برای تسلیحات اسرائیلی است. با این حال، با توجه به بحران در زیرساخت‌های رو به زوال، واردات از چین برای اسرائیل بسیار مهم‌تر از معاملات صادراتی از دست رفته بود. معروف ترین مورد مربوط به خصوصی سازی بندر حیفا است. در سال 2014، پنج شرکت اروپایی به دلیل ترس از تحریم فعالیت در اسرائیل، از پیشنهادات خود برای این قرارداد صرف نظر کردند.