اخبار کوتاه

درگیری نیروی دریایی ارتش با دزدان دریایی

تفنگداران نیروی دریایی ارتش صبح دیروز (جمعه) مانع ربوده‌ شدن یک کشتی تجاری ایرانی از سوی دزدان دریایی شدند. به گزارش ایرنا، ناوگروه ۸۰ نیروی دریایی ارتش بامداد دیروز با دریافت پیام مبنی بر حمله دزدان دریایی ناشناس به کشتی تجاری ایرانی در خلیج عدن با دزدان دریایی درگیر شد. با ورود تیم اسکورت نیروی دریایی ارتش به منطقه و تبادل آتش بین دوطرف دزدان دریایی متواری و کشتی تجاری ایرانی با سلامت کامل در حال عزیمت به سوی مقصد است. با توجه به شیوع پدیده دزدان دریایی از سال ۸۷ تاکنون ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش به طور دائم در منطقه خلیج عدن دریایی سرخ، اقیانوس هند در حال گشت‌زنی و اسکورت ناوگان تجاری ایران و کشورهای دیگر بوده‌اند. اکنون ناوگروه ۸۰ نیروی دریایی ارتش در قالب ناوشکن البرز و ناو پشتیبانی بوشهر در منطقه خلیج عدن و اقیانوس هند در حال انجام ماموریت است.

دبيركل حزب مردم سالاري
با اشاره به سفر امير قطر و آنريكه مورا به تهران:
آقاي رئيسي؛ آيا برجام احيا مي شود يا همچنان بايد شاهد كاهش ارزش پول ملي باشيم!؟

مصطفی کواکبیان در توئیتی با اشاره به سفر انریکه مورا و امير قطر به تهران نوشت: آقای رئیسی آيا سفر امير قطر و انريكه مورا به تهران منجر به احیای برجام خواهد شد!؟ يا با شكست مذاکرات زمينه براي اتحاد اروپا آمریکا جهت افزایش تحریم بر ملت ايران بيشتر می‌شود!؟ تا چه زمانی به بهانه اينكه معيشت مردم را نبايد با مذاكرات گره بزنيم باید شاهد کاهش روزانه ارزش پول ملي باشیم؟!

واکنش دبیر ستاد حقوق بشر
به کشف ده‌ها گور دسته‌جمعی در آمریکا

دبیر ستاد حقوق بشر در واکنش به کشف ده‌ها گور دسته جمعی در محل مدارس بومیان آمریکا، گفت: با وجود نقض گسترده حقوق بشر، ایالات متحده آمریکا به خودش همچنان اجازه می‌دهد دیگران را درباره حقوق بشر نصحیت کند. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، «کاظم غریب آبادی»، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران، در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:
«کودکان بومی آمریکایی بی‌نوا از خانواده‌های خود جدا شدند، نگذاشتند به زبان مادری‌شان حرف بزنند، مورد سوء استفاده قرار گرفتند، به آن‌ها تجاوز شد و در نهایت در گورهای دسته‌جمعی مدفون شدند. اما ایالات متحده آمریکا به خودش همچنان اجازه می‌دهد دیگران را درباره حقوق بشر نصحیت کند!» وزیر کشور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که تحقیقات دولتی در مورد گذشته مدارس شبانه روزی بومیان منجر به کشف گورهای دسته جمعی علامت گذاری شده یا فاقد علامت در محل ۵۳ مورد از این مدارس شده است. این گزارش یادآور می‌شود که «سوءاستفاده‌های شدید جسمی، جنسی و عاطفی» در این مدارس صورت گرفته و به خوبی مستند شده است و تاکنون بیش از ۵۰۰ کودک که در این مدارس جان خود را از دست داده‌اند، ثبت شده اند.

ترقی:
رئیس جمهور توانست افکار عمومی را آرام کند!

یک فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه اقناع مردم می‌تواند آنها را در اجرای سیاست اصلاح نظام یارانه ای همراه کند، گفت: رئیس جمهور با تبیین برنامه دولت توانست افکار عمومی را آرام کند. حمید رضا ترقی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اظهارات رئیس درباره اصلاح نظام یارانه ای کشور بیان کرد: توضیحات رئیس جمهور اگرچه قدری دیر انجام شد، اما توانست افکار عمومی را آرام کند و التهابات جامعه که به خاطر بی اطلاعی نسبت به ابعاد این طرح ایجاد شده بود را از بین ببرد. وی ادامه داد: طبیعی است که با توضیحاتی که وزرای مربوطه ارائه داده و اطلاع بیشتری به مردم می‌دهند، می‌توان افکار عمومی را به سمت واقع نگری و فاصله گیری از هیجانات و التهابات سوق داد. تبیین سیاست‌های مهمی مثل اصلاح نظام یارانه ای و سخن گفتن با مردم در این زمینه هم مهارت می‌خواهد و هم ورزیدگی. نوع بیان مطلب برای اقناع افکار عمومی بسیار اهمیت دارد. به هر حال اجرای این سیات سخت خواهد بود.
این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همچنین افزود: رهبری هم بارها فرموده اند در چنین اقداماتی، اقناع قبل اقدام اهمیت زیادی دارد و می‌تواند مردم را در اجرا همراه کند، بنابراین دولت باید به مساله اقناع مردم اهمیت کافی بدهد. در عمل هم باید به وعده‌ها و قول‌هایی که داده است عمل کند و سریعتر زیرساخت‌های ارائه کالابرگ الکترونیکی را فراهم کند تا مردم اطمینان داشته باشند که بابت حذف ارز ترجیحی فشاری به آنها وارد نمی‌شود.
ترقی در پایان درباره واریز یارانه جدید به حساب مردم پس از سخنان رئیس جمهور گفت: این اقدام تاثیر زیادی بر افکار عمومی گذاشت و حرف‌های رئیس جمهور را تصدیق کرد و نشان داد تصمیم دولت حساب شده و با برنامه بوده و دولت کاملا صادق بود و براساس منافع و مصالح ملی اقدام می‌کند. این اقدام موجب افزایش اعتماد مردم به دولت شد.

مخبر در مرکز تماس طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها

معاون اول رئیس جمهور بعدازظهر دیروز(جمعه) با حضور در موسسه نیکوکاری رعد الغدیر از بخش‌های مختلف سامانه تلفنی ۶۳۶۹ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در این مرکز به منظور رسیدگی به شکایات و سوالات مردمی در اجرای طرح «مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» مستقر است، بازدید کرد.
محمد مخبر در این بازدید که با همراهی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شد، از نزدیک در جریان روند پاسخگویی به درخواست‌ها، شکایات و سوالات مردم در خصوص جاماندگان دریافت یارانه در طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و همچنین سوالات پیرامون این طرح قرار گرفت. معاون اول رئیس جمهور در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خبرنگاران، عدالت در توزیع یارانه‌ها را از مهمترین هدف‌های اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها برشمرد و تاکید کرد: تاکنون بخش‌هایی از این یارانه‌ها استفاده می‌کردند که دور ریز سفره آنها به اندازه چند هفته یک خانواده نیازمند است که باید این مسأله را حل می‌کردیم.