مدیر صداوسیما کاهش مخاطب را پذیرفت

برای بهبود، آبی از شش مدیر جوان گرم می‌شود؟!

این روزها اخبار مربوط به صداوسیما حول محور انتصاب معاون سیما و تغییر مدیران ۶ شبکه‌ تلویزیون می‌گردد. هر هفت نفر بسیار جوان هستند و این اتفاقی است که پیش از این بسیار کم در تلویزیون رخ داده بود و تنها در دوره پیمان جبلی، مدیر فعلی سازمان صداوسیماست که به صورت جدی دنبال شده است. به گزارش خبرآنلاین پیمان جبلی که با رفتن عبدالعلی علی‌عسکری، بر مسند ریاست سازمان صداوسیما نشست، پنج سال قبل با حکم علی عسکری، معاون برون‌مرزی این سازمان شد. پس از گذشت حدود هفت ماه از انتصاب جبلی و پنج ماه از انتصاب جلیلی، در نهایت چهار روز پیش، جبلی در حکمی محسن برمهانی را به عنوان معاون سیما منصوب کرد.
پیش از برمهانی، حمید شاه‌آبادی معاون سیما بود. برمهانی پیش از معاونت سیما، مدیرکل تأمین برنامه‌های خارجی و رسانه بین‌الملل سیما بود. مدیر جوانی که ظاهرش با دیگر معاونان سیما از جمله شاه‌آبادی متفاوت است، سن‌وسال کم‌تری دارد و به نظر می‌رسد به واسطه جوان بودن و سابقه فعالیت در صداو سیما، رویکرد متفاوتی نسبت به دیگر مدیران داشته باشد. این نکته را می‌توان از انتخاب ۶ مدیر جوان برای شبکه‌های مختلف تلویزیون متوجه شد. برمهانی، میثم مرادی بیناباج متولد ۱۳۶۱ را به عنوان مدیر شبکه یک، حامد بامروت‌نژاد متولد ۱۳۶۵ را به عنوان مدیر شبکه دو، حسین شاه‌مرادی متولد ۱۳۶۷ را به عنوان مدیر شبکه چهار، علی عبدالعالی متولد ۱۳۵۳ را به عنوان مدیر شبکه آموزش، محمدحسین کشکولی متولد ۱۳۶۴ را به عنوان مدیر شبکه قرآن و معارف سیما و محمدصادق باطنی، متولد ۱۳۶۷ را به عنوان مدیر شبکه امید منصوب کرد. هر شش مدیر جدید شبکه‌ها، از نظر مدیریتی در جمهوری اسلامی ایران، جوان محسوب می‌شوند.
در این میان بامروت‌نژاد، شاه‌مرادی و عبدالعالی، تحصیلات مرتبطی با حوزه تلویزیون و فرهنگ ندارند و به ترتیب در حوزه مهندسی مکانیک، فلسفه غرب و مهندسی برق تحصیل کرده‌اند و باطنی تنها کسی است که در دانشگاه صداوسیما تحصیل‌ کرده است. از این ۶ مدیرِ تازه، سه نفر از آن‌ها، پیش از این نیز سابقه همکاری با وحید جلیلی را داشته‌اند. مرادی که مسئولیت شبکه یک سیما را بر عهده دارد، پیش از این قائم‌مقام جلیلی در معاونت فرهنگی شهرداری مشهد بود. بامروت‌نژاد که مسئولیت شبکه دو سیما و باطنی که مسئولیت شبکه امید را بر عهده دارند، پیش از این در جشنواره عمار همکار جلیلی بوده‌اند.
البته این اولین‌باری نیست که بحث جوان‌گرایی و میدان دادن به جوانان در سازمان صداوسیما مطرح می‌شود. پیش از این هم محمد سرافراز، این میدان را به علی فروغی داده بود، جوانی متولد سال ۶۷ که نتیجه مدیریتش در همان سال‌ها منجر به حذف عادل فردوسی‌پور و برنامه «نود» از تلویزیون شد. حال باید دید این ۶ نیروی جوان و برمهانی که روی کار آمده‌اند تا چه اندازه جبلی را به اهدافش نزدیک می‌کنند و آیا می‌توانند مخاطبان از دست رفته تلویزیون را بازگردانند یا از این افراد هم هیچ آبی گرم نمی‌شود.