اخبارکوتاه

رکوردشکنی «آواتار ۲» در فضای مجازی

اولین تریلر از قسمت جدید فیلم سینمایی «آواتار» با بیش از ۱۴۸ میلیون بازدید در ۲۴ ساعت نخست انتشار همراه شد.
به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام دیزنی و قرن بیستم، نخستین تریلر از فیلم جدید علمی-تخیلی «آواتار: راه آب» ساخته «جیمز کامرون» در روز اول انتشار ۱۴۸.۶ میلیون بازدید در فضای مجازی شامل وبسایت یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی بوده و ۲۳ میلیون بازدید تنها از سوی کاربران چینی صورت گرفته است.
تماشای تریلر «آواتار ۲» در یوتیوب و رسانه‌های اجتماعی شامل میلیون‌ها نفری نمی‌شود که این تیزر را قبل از نمایش فیلم جدید «دکتر استرنج» تماشا می‌کردند، فیلمی که با فروش آغازین ۱۸۷ میلیون دلاری در آمریکا و ۴۵۰ میلیون دلار در گیشه بین‌المللی اکران خود را آغاز کرده است.
در فیلم «آواتار ۲» که قرار است از تاریخ ۱۶ دسامبر اکران شود، «زوئی سالدانا»، «سم ورثینگتون» و «سیگورنی ویور» در کنار «کیت وینسلت» و«میشل یئون» نقش‌های اصلی را ایفا می‌کنند.
ساخت همزمان چهار دنباله سینمایی برای فیلم «آواتار» که گفته می‌شود یک میلیارد دلار هزینه در پی خواهد داشت چند سالی است که در جریان است و قرار بود در انتهای سال ۲۰۲۰ این فیلم‌ها آماده شوند. هم‌اکنون تاریخ اکران ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ برای «آواتار ۲» و دنباله‌های بعدی نیز قرار است در سال‌های ۲۰۲۳، ۲۰۲۵ و ۲۰۲۷ عرضه شوند.
قسمت اول فیلم «آواتار» در سال ۲۰۰۹ به سینما آمد و در نهایت با ۲.۸۴ میلیارد دلار، عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را بدون احتساب تورم از آن خود کرد و به همراه «انتقام جویان:آخر بازی»، «تایتانیک»، «جنگ ستارگان: نیرو بی‌می‌خیزد» و «انتقام جویان: جنگ ابدیت» تنها فیلم‌هایی هستند که تاکنون فروشی بیش از ۲ میلیارد دلار داشته‌اند.

مستند فیلمساز کُشته شده در کن رونمایی می‌شود


جشنواره فیلم کن یک فیلم دیگر را به منتخب رسمی خود اضافه کرد و مستند «ماریپولیس ۲»، ساخته کارگردان جان باخته در جنگ اوکراین را به نمایش خواهد گذاشت.
به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، «مانتاس کودراجویوس» فیلمساز اهل کشور لیتوانی بود که اوایل ماه آوریل سال جاری و در حین ساخت مستند «ماریوپولیس ۲» در اوکراین کشته شد. این فیلم دنباله‌ای بر مستند «ماریوپولیس» در سال ۲۰۱۶ است که زندگی روزمره شهروندان شهر ماریوپول اوکراین را با افزایش تهدید جنگ با روسیه دنبال می‌کرد. «کودراجویوس» امسال به ماریوپل بازگشت تا تهاجم روسیه به این کشور را مستند کند اما دردوم آوریل در ۴۵ سالگی در آنجا کشته شد. شهر ماریوپل تقریباً توسط ارتش روسیه به طور کامل ویران شده است. «هانا بیلوبرووا» همسر «کودراجویوس» که با او در ماریوپل همراه بود و به عنوان یکی از کارگردانان فیلم جدید شناخته می‌شود، توانست تصاویر فیلم‌برداری شده در آنجا را بازگرداند و ساخت مستند «ماریوپولیس ۲» را به پایان ببرد که قرار است روز ۱۹ می در سالن نمایش بونوئل در کن و روز بعد از آن نیز در سالن آنیس واردا در جشنواره کن نمایش داده شود.
هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن از ۱۷ تا ۲۸ می (۲۷ اردیبهشت تا ۷ خردادماه) به صورت حضوری بر پا خواهد شد.