آمریکا 8/3 میلیارد دلار اسلحه از آغاز جنگ اوکراین ارسال کرده است

ولخرجی پنتاگون در حمایت از کی یف در جنگ با روسیه

آمریکا در حالیکه مقاماتش جنگ اوکراین را در ماه‌های آینده «غیرقابل پیش‌بینی‌تر و شدیدتر» می‌دانند از آغاز این جنگ در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) تاکنون، صرفا ۳.۸ میلیارد دلار تجهیزات نظامی به این کشور اروپایی ارسال کرده است.
ارسال تجهیزات نظامی واشنگتن به اوکراین در حالی است که وزارت کار آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که شاخص قیمت مصرف کننده در این کشور، معیاری گسترده برای قیمت کالاهای روزمره از جمله بنزین، مواد غذایی و اجاره بها، در ماه آوریل در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آن ۸.۳ درصد افزایش یافت.
جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در حالیکه قیمت‌ها در کشورش رکورد می‌زند و او در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره برای مهار تورم بالا در کشورش تحت فشار است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه را مقصر جنگ اوکراین و افزایش قیمت‌ها در کشورش می‌داند و می‌گوید همه گیری کرونا، همراه با مسائل زنجیره تامین و جنگ روسیه با اوکراین، مقصر افزایش تورم هستند.
نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که ۶۱ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند سیاست‌های بایدن باعث افزایش تورم شده است و ۸۳ درصد نیز تورم را مساله ای بسیار مهم در انتخابات نوامبر کنگره می‌دانند.
یک نظرسنجی جدید از موسسه «راسموسن» نشان می‌دهد که تقریباً از هر ۱۰ رای‌دهنده احتمالی آمریکایی، ۹ نفر نگران افزایش تورم هستند و چهار نفر از هر پنج رای‌دهنده نیز معتقدند که تورم موضوع مهمی در انتخابات میاندوره ای کنگره در نوامبر خواهد بود. این در حالی است که مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست نانسی پلوسی دموکرات، در آخرین اقدام برای جنگ اوکراین، بودجه ای ۴۰ میلیارد دلاری را با هدف تقویت ظرفیت نظامی ارتش این کشور در مقابله با روسیه، تصویب کرد.
به گزارش تارنمای نیوزویک، از آغاز جنگ اوکراین در ۲۴ فوریه، واشنگتن حدود ۵۳ میلیارد دلار به کی یف کمک کرده است که از این میان ۳.۸ میلیارد دلار مربوط به کمک‌های نظامی واشنگتن به اوکراین می‌شود.
ارسال تجهیزات نظامی و امنیتی دولت دموکرات جو بایدن به اوکراین و شعله ورتر کردن آتش این جنگ در حالی است که وزارت کار آمریکا در تازه ترین گزارش خود، تورم در این کشور در ماه آوریل (ماه گذشته میلادی) را ۸.۳ درصد اعلام کرد که همچنان در بالاترین سطح در ۴۰ سال گذشته است.
اگرچه برای اولین بار در ماه‌های گذشته تورم در آمریکا در ماه آوریل اندکی کاهش یافته اما مشکلات در زنجیره تامین، جنگ در اوکراین و تقاضای بسیار از سوی مصرف کنندگان قیمت کالاها را در این کشور در بالاترین سطح خود در ۴۰ سال گذشته نگاه داشت. از موشک‌های ضد تانک گرفته تا توپخانه سنگین در فهرست تجهیزات ارسالی نظامی آمریکاست که پنتاگون فهرستی از این تجهیزات را اعلام کرده است.
پهپادها
به گزارش نیوز ویک، آمریکا تاکنون بیش از ۷۰۰ فروند پهپاد انفجاری موسوم به «سویچ بلید» را در بسته‌های نظامی ارائه شده به نیروهای اوکراینی قرار داده است.
از سوی دیگر پنتاگون ۱۲۱ فروند پهپادهای «فونیکس گوست» را در اختیار اوکراین قرار داده است. این پهپاد‌ها قابلیت‌های مشابهی با نوع»سویچ بلید» دارند اما آمریکا آنها را با توجه به خواسته‌های اوکراین طراحی و تولید کرده است.
موشک‌ها، سیستم‌های ضد خودروهای زرهی و رادار
همچنین تاکنون، آمریکا بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ موشک جاولین در اختیار اوکراین قرار داده است. موشک‌های جاولین یک نوع موشک قابل حمل و هدایت شونده ضد تانک هستند که می‌تواند توسط سربازان حمل شده یا بر روی یک خودروی زرهی نصب شوند.
واشنگتن همچنین بیش از یک هزار و ۴۰۰ موشک استینگر که یک سامانه موشکی ضدهوایی است را به اوکراین تحویل داده است. علاوه بر این موشک‌ها، پنتاگون تعداد نامشخصی سامانه موشکی هدایت شونده لیزری و سامانه‌های هوایی کنترل از راه دور پوما ۱۷ هزار رادار ضد توپخانه، ۴ رادار ضد خمپاره و دو رادار نظارت هوایی را به اوکراین ارسال کرده است.
توپخانه سنگین
به گفته پنتاگون، آمریکا تاکنون۹۰ عراده توپخانه هویتزر ۱۵۵ میلی‌متری را در اختیار کیف قرار داده است. امریکا همچنین مشغول آموزش نیروهای اوکراینی برای نحوه استفاده از این توپخانه‌ها است. علاوه بر هویتزرها، واشنگتن بیش از ۲۰۰ هزار گلوله توپ ۱۵۵ میلی متری به اوکراین ارسال کرده است.
برای یدک کشی توپ‌های هویتزر، آمریکا ۷۲ دستگاه خودروی تاکتیکی به همراه ۱۰۰ دستگاه خودروی زرهی چند منظوره و ۲۰۰ نفربر زرهی ام ۱۱۳ به اوکراین ارسال کرده است. واشنگتن همچنین با ارسال ۱۶ بالگرد ترابری می ۱۶ به کی یف موافقت کرده است. این بالگردها قابلیت نصب تجهیزاتی مانند موشک اندازها و توپ‌ها را دارند.
ارسال بیش از ۷ هزار قبضه سلاح سبک شامل هزاران تفنگ و تپانچه و صدها مسلسل و تفنگ ساچمه ای به اوکراین از دیگر تجهیزات نظامی است که به اوکراین ارسال شده است.
اوکراین همچنین بیش از ۵۰ میلیون گلوله و همچنین مواد انفجاری سی-۴ و مهمات ضد نفر ام ۱۸ ای ۱ دریافت کرده است.
«آوریل‌هاینز» مدیر اطلاعات ملی آمریکا به تازگی تاکید کرده است که جامعه اطلاعاتی آمریکا معتقد نیست ولادیمیر پوتین از سلاح هسته ای استفاده خواهد کرد مگر اینکه با یک تهدید وجودی مواجه شود.
وی در عین حال ادعا کرده جامعه اطلاعاتی بر این باور است که پوتین در حال آماده شدن برای یک درگیری طولانی بوده و اهداف او بسیار فراتر از منطقه شرقی دونباس است.
انتقاد ترامپ از ولخرجی آمریکا در جنگ اوکراین
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در ادامه انتقادها از عملکرد دولت جو بایدن در قبال جنگ اوکراین و تصویب بسته کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین گفت: واشنگتن مجبور نیست در قبال اوکراین سخاوتمندتر از اروپا باشد.
مجلس نمایندگان آمریکا در ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) بسته کمکی ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد که ۷ میلیارد دلار بیشتر از مبلغی است که «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا در اواخر آوریل گذشته (اردیبهشت) درخواست کرده بود. این بسته کمک‌های اقتصاد و نظامی به اوکراین با اکثریت قابل توجه ۳۶۸ رای موافق در برابر ۵۷ رای مخالف تصویب شد
ترامپ در شبکه اجتماعی «تروث» که خود راه‌اندازی کرده است، نوشت: چرا ما بیش از ۴۰ میلیارد دلار به اوکراین می‌دهیم در مقایسه با اروپا که بسیار کم می‌دهد، در حالی که آن‌ها آشکارا بیشتر از آمریکا تحت تأثیر حمله روسیه هستند؟
ترامپ تاکید کرد: اروپا و دیگران در نهایت باید سهم خود را بپردازند.
دونالد ترامپ جونیور پسر ترامپ نیز پیش از تصویب لایحه کمک دولت بایدن توییت کرد: همین الآن شیرخشک در آمریکا پیدا نمی‌شود ولی کنگره در مورد ارسال ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین رای‌گیری می‌کند.
ترامپ پیشتر نیز در انتقاد از عملکرد دولت این کشور در قبال روسیه گفت میلیون‌ها نفر ممکن است بمیرند چرا که واشنگتن نمی‌داند چگونه با مسکو برخورد کند.
رئیس‌جمهور سابق آمریکا بارها تاکید کرده است که روسیه در صورت حضور ترامپ در سمت خود هرگز تصمیم به آغاز جنگ در اوکراین را نمی‌گرفت و مقامات آمریکایی نباید اجازه دهند این عملیات ادامه یابد.
ترامپ پیشتر تصریح کرد حمله روسیه به اوکراین به دلیل «ضعف» و «ناتوانی» آمریکا در دوران ریاست جمهوری جو بایدن اتفاق افتاده است. جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها همچنان ادامه دارد. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.