جنگ پالم اندونزی

اندونزی در پی متوقف کردن صادرات روغن پالم، هم زمان با کمبود و گرانی فزاینده مواد غذایی در سراسر جهان، به علت جنگ اوکراین، زیر فشار فزاینده بین المللی قرار گرفته است.
به گزارش الجزیره؛ ممنوعیت صدور روغن پالم در بزرگ ترین کشور صادرکننده این محصول در جهان، موجب فشار بر بهای روغن خوراکی در هنگامی شده که عرضه به علت کاهش تولید محصولات کشاورزی، جنگ اوکراین و کمبود کارگر ناشی از همه گیری کووید – ۱۹، زیر فشار قرار دارد.
جوکو جوکوی ویدودو رئیس جمهوری اندونزی روز ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت ماه) در پی افزایش بیش از ۵۰ درصدی بهای داخلی روغن پخت و پز و خوراکی که روغن پالم ماده اصلی آن به شمار می رود، صادرات این کالا را در کوتاه مدت ممنوع اعلان کرد.
با اینکه هنوز شریکان تجاری اندونزی، به صورت رسمی به این تصمیم اعتراض نکرده اند، اما نشانه های نارضایتی در کشورهای مصرف کننده به ویژه هند و پاکستان به چشم می‌خورد.
تصمیم اخیر جاکارتا در پی یک رشته تدابیر و اقدامات پیش از آن به منظور نظارت بر عرضه و بهای روغن پالم گرفته شد که شامل تعیین سقف برای بهای روغن خوراکی و محدود شدن مقدار فروش به ۲ لیتر بود و منجر به هجوم مشتریان و مصرف کنندگان نگران به فروشگاه ها شد.
بهای انواع روغن پالم در ماه گذشته (آوریل) با افزایش بیش از ۶ درصدی در بورس مالزی، به میزان بی سابقه ماه مارس نزدیک شد. هند چند روز پیش در باره موانع بازرگانی که بخشی ناشی از ممنوعیت روغن پالم بوده، در سازمان تجارت جهانی ابراز نگرانی کرد.اندونزی در اواخر آوریل از ارسال محموله روغن پالم خوراکی به وزن نزدیک به ۳۰۰ هزار تن به هند، در پی اعلام این ممنوعیت، جلوگیری کرد.
اندونزی به عنوان دومین عرضه کننده روغن پالم به هند پس از مالزی همسایه خود، در سال ۲۰۲۱ بیش از سه میلیون تن از این محصول را به این کشور جنوب آسیا صادر کرده است. وزارت صنایع و تولید پاکستان که ۸۰ درصد روغن پالم خود را از اندونزی و تنها ۲۰ درصد آن را از مالزی تامین می‌کند، در پی نگرانی از به پایان رسیدن ذخایر این کالا در ماه مه، این مساله را به جاکارتا انتقال داد.
به گفته»ایگا کورنیا یزید» تحلیل گر اقتصادی در مرکز بررسی های راهبردی و بین المللی جاکارتا؛ آشکارشدن نشانه های تاثیر این ممنوعیت، در بهای جهانی روغن پالم خام که اخیرا تا سطح بی سابقه ای بالارفته، آغاز شده است. تاکنون به نظر می‌رسید که مالزی می‌تواند برای جبران کمبود عرضه اندونزی، تقاضای های جهانی را برآورده کند، اما وابستگی صرف به مالزی، شاید برای برآورده کرده همه نیازهای جهانی کافی نباشد. انجمن روغن پالم اندونزی اعلام کرده که این کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۴ میلیون تن روغن پالم صادر کرده و از آن ۱۵ میلیارد دلار درآمده داشته است.