نفتکش یونانی «دلتا بسودن» و «پردنت اند ریور» توقیف شدند

ایران 2 - یونان 1

گروه سیاسی- هدیه گل‌محمدی: ایران به تلافی ربایش نفتکش کشورمان توسط یونان و تحویل محموله آن به آمریکا ، اقدام به توقیف 2 نفتکش یونانی کرد. به گزارش ایسنا، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نیروی دریایی سپاه عصر جمعه ۲ فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس توقیف کرد.
المیادین هم گزارش کرده که گارد ساحلی ایران دو نفتکش یونانی «دلتا بسودن» و «پردنت اند ریور» را در سواحل بندرلنگه و عسلویه توقیف کرده است. در همین حال به گزارش آسوشیتدپرس، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است که در حال بررسی گزارش‌های مربوط به توقیف دو نفتکش یونان از سوی ایران است. شبکه ای بی سی نیوز هم به نقل از یک مقام دفاعی آمریکا - که نمی‌خواسته هویتش فاش شود - نوشت به نظر می‌رسد که دو کشتی به محدوده آب‌های ایران نزدیک شده بودند اما داخل آن نبودند. این شبکه همچنین به نقل از این مقام دفاعی نوشت که کشتی‌ها دستگاه‌های ردیابی خود را خاموش کرده بودند و هیچ‌گونه درخواستی برای دریافت کمکی از طرف آن‌ها فرستاده نشده بود.
از سوی دیگر، وزارت خارجه یونان اعلام کرد که این کشور اعتراض خود به ایران به دلیل توقیف دو نفتکش با پرچم یونان در خلیج فارس را اعلام کرده است. پیشتر نشریه لویدز لیست که در حوزه کشتیرانی فعالیت می‌کند هم در خبری مدعی شده بود که یک نفتکش یونانی در آب‌های بین المللی که در حال حرکت از خلیج فارس به سمت یونان بود توسط پرسنل نظامی ایرانی توقیف شد. این نشریه در گزارش جداگانه ای نیز به نقل از منابع خود نوشت که یک کشتی دیگر با پرچم یونان در منطقه خلیج فارس توسط نیروهای ایرانی توقیف گردید.
به گفته منابع آگاه، نفتکش
Delta Poseidon که تحت پرچم یونان حرکت می‌کرد، امروز توسط یک بالگرد ایرانی توقیف شد. این نفتکش ساخت سال ۲۰۱۱، اندکی بعد گفته شد که با اسکورت یک کشتی نیروی دریایی ایران به سمت سواحل ایران حرکت می‌کند. نفتکش محموله‎ای را در بصره عراق بارگیری کرده بود.بر اساس اطلاعات واصله، مقصد نفتکش آگیوی تئودوروی در نزدیکی کورینث بود و محموله برای پالایشگاه روغن موتور واقع در آنجا فرستاده میشد.
نفتکش دلتا پوزیدون بخشی از ناوگان تانکرهای دلتا در یونان است.دومین نفتکش یونانی توقیف شده یک کشتی پنج ساله کشتیرانی Prudent Warrior است که توسط نیروهای ایرانی توقیف شده است
پس از آنکه دولت یونان یک فروند کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران را در سواحل این کشور نگه داشته و بار آن را با حکم دادگاه و با هماهنگی دولت آمریکا توقیف کرد، چهارشنبه گذشته کاردار این کشور (در غیاب سفیر) به وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.