وزیرخارجه روسیه به ایران آمد

سفر لاوروف به تهران با سوژه‌های اقتصادی و امنیتی

خبرگزاری دولتی روسیه در گزارشی با اشاره به سفر سرگئی لاوروف به تهران، نوشت: رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با هدف رایزنی در مورد همکاری‌های بلندمدت دوجانبه و توسعه روابط اقتصادی به ایران سفر می‌کند. طبق برنامه، امروز(پنج‌شنبه) «حسین امیرعبداللهیان» وزیرامورخارجه ایران و «سرگئی لاوروف» وزیرخارجه روسیه در باغ ملی تهران بایکدیگر ملاقات و مذاکره خواهند کرد.
روزنامه العربی الجدید در گزارشی نوشت: در شرایطی که تنش‌های میان ایران از یک طرف و آژانس بین المللی انرژی اتمی و آمریکا و تروئیکای اروپا(فرانسه، انگلیس، آلمان) افزایش یافته است ؛ وزیرخارجه روسیه به تهران می‌رود.
«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین در صفحه توییتر خود اعلام کرد که لاوروف امروز به ایران می‌رود، البته وی چیزی در مورد جزئیات این سفر منتشر نکرد.
تلاش برای منافع مشترک
گفته شده که بررسی روابط راهبردی ایران و روسیه، همکاری‌های مشترک دو کشور در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی و اقتصادی دستور کار سفر لاوروف وزیرخارجه روسیه به تهران است. «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه دیروز گفت، وزیر امور خارجه روسیه از ۲۲ تا ۲۳ ژوئن[۱ تا ۲ تیر] سفری به تهران دارد تا درباره وضعیت اوکراین، سوریه، یمن و افغانستان، همچنین همکاری اقتصادی میان دو کشور گفت‌وگو کند.
برخی منابع گفته‌اند که پرونده مهم دیگری که در این سفر مورد مناقشه قرار می‌گیرد افزایش همکاری ایران و روسیه در مقابله با تحریم‌های آمریکا است و در ماه‌های اخیر مسئولان روسی سفرهای علنی و غیرعلنی به ایران داشته اند تا از تجربه ایران در مقابله با تحریم‌ها استفاده کنند. مسئولان ایرانی نیز سفرهایی به روسیه داشتند زیرا در مرحله اخیر همکاری دو کشور در راستای مقابله مشترک با تحریم‌های آمریکایی و غربی افزایش یافته است. این درحالی است که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان، روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران از سفر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به تهران در آخر هفته خبر داد و تاکید که امیدواریم بتوانیم همکاری‌ها را با منطقه اوراسیا و قفقاز گسترش دهیم.
همچنین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان در تماس تلفنی اخیر که با همتای روسی خود داشت در خصوص مهم ترین مسائل روابط دو جانبه، منطقه ای و بین المللی گفت‌وگو کرد. طرفین در این مکالمه تلفنی در خصوص سند جامع همکاری‌های ایران و روسیه، راهکارهای افزایش همکاری‌های اقتصادی میان بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور، نشست آتی سران کشورهای حاشیه دریای خزر، سفر آتی وزیر امور خارجه روسیه به تهران و آخرین تحولات بحران اوکراین رایزنی و مشورت کردند.
سفرهای امیر عبداللهیان به مسکو
این اولین سفر سرگئی لاوروف به ایران بعد از روی کار آمدن رئیسی به عنوان رئیس جمهور ایران است و آخرین سفر وی به تهران در آوریل ۲۰۲۱ بود که با همتای خود در آن زمان جواد ظریف دیدار و رایزنی کرد.
تفاوت این سفر وزیر خارجه روسیه به تهران با سفرهای قبلی در این است که اکنون درپی جنگ روسیه و اوکراین شرایط منطقه ای و بین المللی مقاوتی به وجود آمده است و مذاکرات هسته ای با مشکلاتی رو به رو شده است و علاوه بر تنش‌های موجود بین رژیم صهیونیستی و ایران، تنش‌های جدیدی میان تهران و غرب بوجود آمده است
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان سال گذشته دوبار به مسکو سفر کرد.وزیر امورخارجه کشورمان در اولین سفر خود به مسکو که در ۱۴ مهرماه سال گذشته انجام شود با همتای روسی خود در مورد روابط دوجانبه وهمکاری‌های مشترک و همچنین وضعیت افغانستان از جمله نحوه ارسال کمک‌ها برای بازسازی این کشور رایزنی کرد.
وزیرامورخارجه کشورمان در دومین سفر خود به روسیه که در ۲۴ اسفند ماه سال گذشته انجام شد، در دیدار با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه با تاکید بر اهمیت اجرایی شدن توافقات انجام شده در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر به مسکو، به عزم‌ تهران بر توسعه همه جانبه روابط با کشورهای همسایه از جمله روسیه اشاره و آن را از محورهای اصلی و اولویت دار در سیاست خارجی دولت سیزدهم بر شمرد. وزیر امور خارجه تاکید کرد: روند توسعه روابط با همسایگان و روسیه بدون تاثیر پذیری از هرگونه عامل ثالث و یا تحولات بین المللی و فارغ از نتیجه مذاکرات در وین تعریف شده و مستقل از آنها تداوم خواهد یافت.
دومین دور مذاکرات طولانی و فشرده وزرای امور خارجه ایران و روسیه با تاکید بر تعمیق و گسترش مناسبات همه‌جانبه و همگرایی برای بی‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا و غرب پایان یافت.
نگاهی به روابط ایران و روسیه
روابط ایران و روسیه همواره براساس حسن همسایگی شکل گرفته است اما آنچه روابط ایران و روسیه را مستحکم کرده است، «همبستگی راهبردی» میان این دو کشور است. سفر آیت‌الله رئیسی سال گذشته به مسکو همواره نقطه عطف تاریخی در روابط بین دو کشور محسوب می‌شود که آغاز فصل نوینی از همکاری‌های راهبردی با نهایی شدن سند جدید همکاری‌های ۲۰ ساله میان ایران و روسیه را رقم زد. این در حالی است که علاوه بر اهمیت همکاری‌های سیاسی، امنیتی و نظامی؛ روسیه یکی از شرکای عمده تجاری ایران است که بعد از تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان، روابط تجاری خود را با ایران افزایش داده است و این روند همچنان رو به افزایش است.
مساله مقابله مشترک ایران و روسیه با تحریم‌های ظالمانه ای است که بویژه از سوی آمریکا بر این دو کشور تحمیل شده است که می‌توانند با وارد کردن کشورهای دیگری مثل ونزوئلا یا کوبا که قربانی تحریم‌های آمریکا هستند، راهبرد بی اثر کردن این تحریم‌ها را به فصل مشترک روابط و مناسبات خود تبدیل کنند و با هم افزایی، آسیب پذیری طرفین را کاهش دهند لذا تقویت همکاری‌های دوجانبه میان دو کشور امری ضروری و نیازمند اراده متقابل است.