اخبار کوتاه

شناسایی ۲۶۵ بیمار کووید- ۱۹ در کشور
در 24 ساعت

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در یک شبانه روز ۲۶۵ بیمار کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه سه بیمار نیز جان خود را از دست دادند.به گزارش ایسنا، از روز 31 خردادماه تا روز ۱ تیرماه ۱۴۰۱ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۶۵ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی و ۶۷ نفر از آنها بستری شدند.م جموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۳۵ هزار و ۴۴۰ نفر رسید.
متاسفانه در طول ۲۴ ساعت، ۳ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۱ هزار و ۳۷۳ نفر رسید.خوشبختانه تا روز ۱ تیرماه ۷ میلیون و ۶۰ هزار و ۹۸۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.۲۵۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.تا روز ۱ تیرماه ۵۲ میلیون و ۵۳۷ هزار و ۴۶۱ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ در کشور انجام شده است.در حال حاضر ۰ شهرستان در وضعیت قرمز، ۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۰۶ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۴۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

ورود اسکوتر برقی در معابر تهران
منوط به تصویب آیین‌نامه و تأیید پلیس

معاون توسعه حمل و نقل پاک و آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک در مورد جزئیات ورود اسکوترهای برقی اشتراکی توضیحاتی ارائه کرد.
یعقوب آزاده‌دل در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد آخرین وضعیت ورود اسکوترهای برقی اشتراکی در تهران گفت: مدتی است که اسکوترهای برقی در برخی از بوستان های تهران فعال هستند و مردم می‌توانند از این وسیله استفاده کنند اما آن چیزی که ما در معاونت حمل و نقل به دنبال آن هستیم، این است که از اسکوتر برقی به عنوان یک مد حمل و نقلی استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه این مدل حمل و نقلی پاک به زودی وارد چرخه حمل و نقل درون‌شهری می‌شود، افزود: البته در حال تدوین آئین نامه استفاده از اسکوتر به عنوان یک مد حمل ونقلی هستیم که البته به طور موازی پلیس نیز در حال بررسی ورود اسکوترهای برقی به خیابان برای تردد عموم است تا پس از بررسی، نظر نهایی خود را در این مورد اعلام کند.
معاون توسعه حمل و نقل پاک و آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک در مورد آئین نامه اسکوترهای برقی که در حال تدوین است نیز گفت: دقت داشته باشید که ما در نظر داریم در راستای توسعه حمل ونقل پاک، اسکوتر نیز به عنوان یک مد حمل ونقلی مثل دوچرخه، موتور، خودرو و.... توسط مردم استفاده شود ما در این ایین نامه نوع اسکوتر، شاخص ها، مسیرها و... را تعیین می‌کنیم و پس از آن در صورت موافقت پلیس این آئین نامه در سازمان حمل ونقل ترافیک تصویب می‌شود و بعد از تصویب نسبت به فراخوان شرکتها بر اساس الزاماتی که در آئین نامه مشخص شده، اقدام می‌کنیم.
آزاده دل با تاکید بر اینکه به نظر می‌رسد این فرآیند تا سه ماه آینده زمان لازم داشته باشد، افزود: در حال حاضر اسکوترهای برقی اشتراکی در بوستان ها فعال هستند نه در معابر پایتخت و باید برای ورودشان به خیابان منتظر تصویب آئین نامه و ورود شرکت‌ها باشیم.

نفوذ گرد و خاک به تهران

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی،وضعیت جوی استان تهران صاف و گاهی همراه با وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک، نفوذ گرد و خاک انتقالی غربی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.به گزرش ایسنا، بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران طی چند روز آینده آسمانی صاف در ارتفاعات کمی‌ابری، در بعضی ساعت‌ها همراه با وزش باد و گاهی وزش باد شدید به‌ویژه از دیروز تا جمعه (۳ تیر) در ساعات بعدازظهر و شب و در بعضی نواحی با خیزش موقت گردوخاک یا نفوذ گرد و غبار انتقالی غربی به‌ویژه در نیمه جنوبی و غربی پیش‌بینی می‌شود که در بعضی ساعت‌ها کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست.
آسمان تهران امروز ( ۲ تیر) صاف و گاهی وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۵ درجه سانتیگراد و فردا (۳ تیر) صاف وگاهی وزش بادشدید با حداقل دمای ۲۵ و حداکثر دمای ۳۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.
اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار زردرنگ از وزش باد شدید، احتمال وزش باد خیلی شدید، خیزش گردوخاک ، احتمال نفوذ و گسترش گرد و غبار انتقالی از امروز تا جمعه (۳ تیر) در نیمه‌جنوبی و غربی استان تهران اثر حبر داد.بر اثر این مخاطره کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده، خطر سقوط اشیاء از ساختمان‌های نیمه‌کاره و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مورد انتظار است.
اداره کل هواشناسی استان تهران برای کاهش آسیب‌های احتمالی عدم تردد در فضای باز برای افراد آسیب پذیر، محافظت از تاسیسات حساس به گرد وخاک، مستحکم سازی سازه‌های موقت و پوشش گلخانه‌ها، عدم پارک خودرو در کنار سازه‌های موقت و ساختمان‌های نیمه‌تمام و احتیاط در تردد به‌خصوص در جاده‌های بیابانی را توصیه می‌کند.

«روی خط زندگی» در تابستان ۱۴۰۱

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برنامه‌های این سازمان به مناسبت تابستان ۱۴۰۱ با عنوان «روی خط زندگی» را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ و هنر، سید علیرضا فاطمیان‌پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برگزاری بسته‌برنامه «روی خط زندگی» همزمان با تابستان خبر داد و گفت: «روی خط زندگی» شامل پنج عنوان برنامه فرهنگی هنری با ۵۶۷ اجرا در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران با رویکرد ترویج و گسترش شادی و نشاط اجتماعی در شهر برگزار می‌شود. وی با اشاره به برگزاری جشنواره «ماجرای اردو» عنوان کرد: این جشنواره در قالب تورهای نیم‌روزه ویژه نوجوانان دختر و پسر ۱۳ تا ۱۸ ساله در فاز اول در تیرماه به صورت سه روز در هفته و به شکل اردوگاهی در مناطق ۳، ۴، ۸، ۱۱، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۹ و ۲۰ و از تاریخ ۱۱ تیرماه برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای شرکت در این برنامه باید در سایتی که متعاقبا اعلام می‌شود، ثبت نام کنند. فاطمیان‌پور افزود: «ماجرای اردو» شامل برنامه‌های تفریحی و فرهنگی است و هدف از برگزاری آن کشف استعداد و توانایی نوجوانان خواهد بود.
فاطمیان‌پور از اجرای جشنواره «با بازی» ویژه نوجوان و جوانان به همراه پدران خود در برخی مناطق و پارک‌های تهران خبر داد و اضافه کرد: این جشنواره در تیرماه هر پنجشنبه و جمعه برگزار می‌شود و شامل انواع بازی‌های بومی‌و ورزشی مانند هفت‌سنگ، طناب‌کشی، زو، تیراندازی و ورزش‌های زورخانه‌ای است که در آن شرکت‌کنندگان با انجام بازی‌ها امتیاز کسب می‌کنند و در هر روز به برترین‌ها جوایزی اهدا می‌شود.
در پایان این برنامه جشن‌های ایام غدیر و مباهله نیز برگزار می‌شود.معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری تصریح کرد: اردوهای نوجوانی «بی‌کرانگی» دیگر برنامه ویژه‌ای است که برای نوجوانان پیش‌بینی کرده‌ایم. این برنامه پس از ایام شهادت حضرت اباعبدالله(ع) برگزار می‌شود و در آن نوجوانان به همراه والدین خود در اردوی فرهنگی تفریحی شرکت می‌کنند.
خانواده‌ها در اردوی «بی‌کرانگی» با شرکت در چالش‌های تعریف‌شده، امتیاز کسب می‌کنند و در پایان به خانواده برگزیده جوایزی اهدا خواهد شد.معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری از اجرای جشنواره «کارآزمای» خبر داد و گفت: این جشنواره شامل کارگاه‌های آموزشی با هدف مهارت‌افزایی نوجوانان در زمینه کارآفرینی است و شامل پنج کارگاه آموزشی با موضوع راه‌اندازی کسب و کار و پنج کارگاه تجربی با حضور دستیاران طرح در مناطق خواهد بود. «کارآزمای» پس از پایان فصل تابستان و در طول سال نیز ادامه خواهد یافت.
فاطمیان‌پور در پایان بیان کرد: باشگاه کتابخوانی «۱۰۰ تایی‌ها» در کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری میزبان دو رده سنی کودکان ۵ تا ۹ ساله و نوجوانان ۱۰ تا ۱۵ ساله است و شامل کارگاه‌های ادبی و حلقه‌های کتابخوانی خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند با امانت گرفتن و مطالعه ۱۰۰ جلد کتاب در این طرح شرکت کنند.