مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد خبر داد

۹۵ درصد گستره دشت مشهد، درگیر خشکسالی است

حجم ذخیره سدهای مشهد تنها ۲۶ درصد
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد، تأمین آب شرب را به خصوص در تابستان از دغدغه‌های اصلی این شرکت دانست و گفت: شدت خشکسالی پارسال و امسال در ۸۰ سال گذشته سابقه نداشته و کل حوزه شهرستان مشهد در وضعیت خشکسالی قرار دارد. پیش‌بینی می‌شود در تابستان امسال ۸ درصد افزایش مصرف نسبت به سال قبل ثبت شود. هم اکنون تنها حدود ۲۶ درصد از حجم ذخیره سدهای مشهد آب دارد.حسین اسماعیلیان با اعلام این خبر اظهار کرد: سال گذشته بدترین وضعیت بارندگی در استان و به‌ ویژه در دشت مشهد به ثبت رسید و کماکان به رغم بهبود نسبی بارندگی‌ها در بهار امسال، همچنان با کاهش ۲۲ درصدی بارندگی نسبت به دوره بلندمدت مواجه هستیم و ۹۵ درصد گستره دشت مشهد، درگیر خشکسالی است.وی افزود: هم اکنون تنها حدود ۲۶ درصد از حجم ذخیره سدهای مشهد آب دارد. این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش ۳۵ درصدی داشته است.مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد ادامه داد: در وضعیت خشکسالی اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای تأمین آب وجود نداشته باشد، در آینده دچار مشکل خواهیم شد.اسماعیلیان تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد آب مشهد از طریق سدها تأمین می‌شود و وضعیت بارندگی و خشکسالی، تأثیر مستقیم و سریعی بر حجم ذخایر آب سدها می‌گذارد و این در شرایطی است که بیش از ۹۸ درصد گستره مشهد و ۹۵ درصد گستره استان گرفتار خشکسالی است.وی تصریح کرد: نیاز آبی مشهد از ۵۰۰ حلقه چاه، ۲ رشته قنات، یک چشمه و سدهای دوستی، کارده، طرق و ارداک تأمین می‌شود و بر این اساس این شهر عمدتاً به منابع آب سطحی وابسته است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد اضافه کرد: با افزایش دما، میزان مصرف آب و تبخیر آن نیز افزایش می‌یابد و این مهم چالش کم آبی را مضاعف می‌کند که بر این اساس پیش‌بینی می‌شود در تابستان امسال ۸درصد افزایش مصرف نسبت به سال قبل ثبت شود.اسماعیلیان خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف از مهمترین و در دسترس‌ترین راهکارها برای عبور از شرایط تنش آبی است و با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مصرف روزانه آب و اجرای برنامه‌های تأمین آب، می‌توان شرایطی را رقم زد که نیازی به جیره بندی آب نباشد.
وی خاطرنشان کرد: متوسط مصرف آب برای مشترک خانگی حدود ۱۲۰ لیتر در روز است و این میزان مصرف بدون وارد آمدن آسیب به شرایط بهداشتی و سلامت، تا ۷۰ لیتر در روز قابل کاهش است. لذا مشترکان با مساعدت در مدیریت مصرف، کمک مهمی‌به عبور از تابستان بدون جیره بندی آب خواهند داشت.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد با بیان اینکه جیره‌بندی بدترین سناریو وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب مشهد است، اظهار کرد: این کار نه تنها باعث کاهش مصرف نمی‌شود بلکه منجر به وارد آمدن آسیب به تاسیسات نیز می‌شود؛ بنابراین همه تلاش خواهیم کرد تا وارد این مرحله نشویم.
اسماعیلیان گفت: در حوزه مدیریت تولید و توزیع نیز، سال گذشته برنامه‌های خوبی در دستور کار این شرکت قرار گرفت که بخشی از آن استانی و بخشی ملی است. سعی بر این است که با مدیریت تأمین آب از منابع مختلف، میزان ذخایر سدها مدیریت شود تا در شرایط بحرانی از حجم ذخیره سدها استفاده بیشتری صورت گیرد.به گزارش روابط عمومی‌شرکت آب و فاضلاب مشهد، وی همچنین خاطرنشان کرد: پروژه اجرای خطوط جمع آوری آب شرب چاه‌های مشهد نیز در دست اجرا است که با تکمیل این طرح، میزان تأمین آب مشهد، ۹۰۰ لیتر در ثانیه افزایش می‌یابد.