تمایل ضمنی آلمان به روسیه در جنگ اوکراین

در پی اظهارات «ینس پلوتنر» مشاور سیاست خارجی دولت آلمان مبنی بر اهمیت رابطه با روسیه، بسیاری از مقام‌های حاضر در ائتلاف حاکم آلمان خشمگین شده و این سخنان را نگران‌کننده دانستند.
به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، «ینس پلوتنر» مشاور سیاست خارجی دولت آلمان در اظهاراتی روابط با مسکو را به اندازه ارسال تسلیحات به کی‌یف بزرگ ارزیابی کرده‌ است.
«ینس پلوتنر» در این اظهارات، به اتهام‌های مطرح شده از سوی بسیاری از رسانه‌ها و مخالفان دولت آلمان پرداخته است؛ اتهاماتی مبنی بر اینکه مقام‌های این کشور در حمایت از اوکراین تردید داشته و روند سرعت آن برای ارسال تسلیحات به اوکراین در مقایسه با کمک‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه بسیار کند بوده‌است.
این مشاور سیاست خارجی دولت آلمان در یک مناظره در شورای روابط خارجی آلمان (DGAP) گفت که بحث بر سر کمک به اوکراین ناشی از تب و تابی است که باعث می‌شود مسائل بزرگ دیگر نادیده گرفته‌شود.
وی افزود: شما می‌توانید صفحات روزنامه‌ها را با بحث بر سر ارسال ۲۰ «ماردر» (نوعی خودروی جنگی پیاده نظام که کی‌یف از آلمان درخواست کرده‌است)، پرکنید اما در مورد اینکه روابط ما با روسیه در آینده چگونه باید باشد، چیزی پیدا نمی کنید. و حال آنکه این موضوع به همان اندازه هیجان‌انگیز و مرتبط است.