تجارت بریتانیا با شورای‌همکاری‌خلیج‌فارس

بریتانیا روز چهارشنبه با شش کشور عربی حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان در مورد توافق جدید تجارت آزاد مذاکره می‌کند و سازمان‌های خیریه هم به لندن هشدار داده اند که مساله حقوق بشر را در این گفت وگوها نادیده نگیرد.
به گزارش رویترز، «آن ماری ترولیان» وزیر تجارت بریتانیا برای آغاز این مذاکرات با شورای همکاری خلیج فارس متشکل از بحرین، کویت، عمان، قطر، امارت متحده عربی و عربستان به ریاض سفر می‌کند.
در سال ۲۰۲۱ مجموع مبادلات تجاری بریتانیا با شورای همکاری خلیج فارس ۳۳.۱ میلیارد پوند (۴۰.۳۵ میلیارد دلار) ارزش گذاری شد که ۱۱ میلیارد پوند از این رقم متعلق به تجارت با عربستان بود.
این چهارمین مجموعه مذاکرات در مورد توافق تجارت آزاد است که بریتانیا در سال جاری پس از هند، کانادا و مکزیک آغاز کرده است.
براساس اعلام لندن، توافق با شورای همکاری خلیج فارس می‌تواند تعرفه‌ها بر صادرات نوشیدنی و مواد غذایی بریتانیا به این منطقه را که سال گذشته ۶۲۵ میلیون پوند بود، حذف کند یا کاهش دهد و همچنین به نفع خدمات مالی است.
درحالی که ذخایر نفت و گاز خلیج فارس در هیچ توافقی گنجانده نمی‌شود، تولید و زنجیره تامین برای این بخش به مذاکره گذاشته می‌شود.
وزارت تجارت بریتانیا اعلام کرده است که این مذاکرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس کمک می‌کند از اتکا به نفت به بخش‌های دیگری تنوع بخشند و تعرفه‌ها را از برخی اقلام بردارند.
این در حالی است که نهاهای مدافع حقوق بشر هشدار داده اند که هیچ توافقی با الزامات حقوق بشری یا برابری جنسیتی همراه نیست.