نایب رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ در گفت‌وگو با «مردم‌سالاری» مطرح کرد

ارز دولتی در اختیار مافیای سمعک

رویا بابائی
نایب رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ گفت: مافیای واردات سمعک از ارز دولتی ارتزاق می‌کند اما سهم مصرف‌کننده اصلی گرانی و قیمت چندبرابری آن است. محمدرضا اسدی در گفتگو با مردم سالاری با بیان این که چند سالی است برخی وارد کنندگان سمعک‌ در نهادهای تصمیم‌گیر نفوذ پیدا کرده‌ و برای منافع خود کار می‌کنند، افزود: این مافیا حتی اجازه واردات قطعات ‌سمعک را منع کرده‌ تا بازار با غیرقابل تعمیر بودن سمعک‌ها، از رونق نیفتاده و در دست کارتل‌های خاصی باقی بماند.
وی با بیان اینکه ایران وارد کننده صد درصد سمعک است، گفت: ما از یکطرف سمعک را وارد می‌کنیم و از طرفی قطعات آن را وارد نمی‌کنیم تا بر اساس برنامه‌ریزی کارتل‌های سمعک، سمعک‌های خراب، قابل تعمیر نباشند و با کوچکترین آسیب نیاز به سمعک بعدی به وجود بیاید.
به گفته اسدی ارز دولتی به واردات قطعات سمعک تخصیص نمی‌یابد و شرکت‌ها را وادار می‌کنند تا سمعک نو را خرد و از قطعات آن برای تعمیر سمعک‌های دارای گارانتی استفاده کنند‌. هرگز از شرکت‌ها نمی‌پرسند چه تعداد از سمعک‌های شما بدون قطعه مانده و چرا آنها را تعمیر و سرویس نمی‌کنید. اسدی ادامه داد: در حال حاضر واردات سمعک در دست دو شرکت خاص است که از بین ۱۲ برند مطرح دنیا، فقط از دو برند خرید می‌کنند، این شرکت‌ها اگرچه برای واردات سمعک ارز دواتی می‌گیرند اما در قیمت‌گذاری و توزیع، عملکرد مبهمی دارند. مثلاً یک شرکت ۴میلیون دلار ارز دریافت کرده و ۳۰ هزار سمعک وارد کرده و شرکت دیگری با ۲۰۰ میلیون دلار ارز دولتی تنها ۴۰ هزار سمعک وارد کرده و در توزیع همین تعداد محدود هم، چنان هدفمند عمل می‌کنند که نیاز به بازار کاذب بیشتر شود و با سیستم توزیع قطره‌چکانی، پیدا کردن جنس را برای مشتری مشمول زمان می‌کنند تا قیمت را بالا نگهدارند.
وی که نماینده 7 رشته توانبخشی در نظام‌پزشکی تهران بزرگ است، علت همه این اتفاقات را در کاهش نظارت و دوری از دپارتمان‌های شنوایی و متخصصان علمی‌ دانست و گفت: از کل سمعک‌های وارداتی 10 الی 20درصد سهمیه برای بهزیستی در نظر گرفته می‌شود و سرنوشت باقی سمعک‌های وارداتی مشخص نیست.
این مسئول بابیان اینکه هیچکدام از شرکت‌های واردکننده در اسنادشان قیمت واقعی سمعک را ارائه نمی‌دهند، این تخلف‌ها را ناشی از چشم‌پوشی‌های خاص برای این شرکت‌ها خواند و ادامه داد: در زمان طلایی غربالگری نوزادان، سمعکی برای مداخله و پیشگیری از ناشنوایی وجود ندارد و این اجحاف در حق کودکانی است که در سن تشخیص و مداخله هستند اما با هر تأخیر و خطایی ممکن است تا پایان عمر ناشنوا شوند. اسدی افزود: به‌عبارتی با ارزهای هنگفتِ تخصیص داده شده، تعداد محدودی سمعک وارد و با قیمت گزاف فروخته می‌شود ولی سمعک‌هایی که شنوایی‌شناسان تجویز می‌کنند در بازار موجود نیست چون ترتیبی داده شده که متقاضی سر از بازار سیاه درآورد‌.
حذف انجمن‌های علمی، میدان‌داری دلالان
این نماینده رشته شنوایی‌شناسی در نظام پزشکی تهران بزرگ از فشارهای وارده برای کنار گذاشتن انجمن علمی شنوایی‌شناسی از مداخله در واردات سمعک ابراز تأسف کرده و اظهار داشت: با حذف شنوایی‌شناس از چرخه زنجیره سمعک، کمر به تعطیلی رشته شنوایی‌شناسی بسته و با دهن‌کجی به این علم، به توزیع کنندگان سنتی سمعک در سه‌راه جمهوری و ناصرخسرو میدان داده‌اند‌.
اسدی با بیان این مطلب که ذیل سازمان غذا دارو و سازمانی هست به‌ نام اداره ملزومات و تجهیزات پزشکی که سمعک‌ هم زیر نظر آن قرار می‌گیرد، بیان کرد: این نهاد سمعک را به‌عنوان یک کالا در نظر می‌گیرد و نگاهی مانند خودرو به آن ‌دارد،‌ غافل‌ از اینکه سمعک وظیفه یک عضو بدن را بر عهده دارد و بدون تشخیص کارشناس شنوایی‌شنایی قابل تجویز، تشخیص و استفاده نیست. وی تصریح کرد: مداخله، فقط فروش سمعک نیست بلکه صحبت از ارزیابی، تشخیص، فیتینگ،‌ آموزش و مهم‌تر از همه پیشگیری از ناشنوایی مطلق است و آسیب غفلت از آن به معلولان می‌رسد‌.
فساد نتیجه انحصار
اسدی با بیان اینکه فساد وقتی رخ می‌دهد که واردات در انحصار شرکت‌های خاص باشد، گفت: دولت بجای دادن امتیاز واردات به دو شرکت، می‌تواند ارز را به‌صورت متعادل به چندین شرکت بدهد تا رقابت صورت گرفته و سمعک با قیمت پایین‌تر به دست مصرف‌کننده برسد.
وی ادامه داد: بر کسی پوشیده نیست‌ که مافیای واردات سمعک فقط می‌خواهد با ارز دولتی سمعک ارزان وارد کند و گران بفروشد یعنی مثلاً اگر قیمت یک سمعک ۵۰ تا 80 دلار باشد کارتل‌ها حتی ممکن است آن را تا ۲۰۰ دلار هم فاکتور کنند.
تلاش برای درجا زدن دانش‌بنیان‌ها
وی به موانع پیش‌روی شرکت‌های دانش‌بنیان هم اشاره کرد و افزود: تلاش‌ها بر این است که این شرکت‌ها به خودکفایی نرسند. وی ادامه داد: ممکن است برخی قطعات جزئی سمعک در انحصار برخی شرکت‌های معتبر دنیا باشد و فقط از آن طریق بتوان‌ آن قطعه تأمین کرد اما باقی قطعات در ایران قابل ساخت است.
اسدی با بیان اینکه چند سال پیش برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار می‌کردند قادر به واردات و یا ساخت سمعک با قیمت‌های بسیار پایین هستند، افزود: هر روز تکنولوژی سمعک در دنیا به‌روز می‌شود و ما هم بخش عمده‌ای از آن تکنولوژی را می‌توانیم به دست بیاوریم و وابستگی‌‌مان را فقط به برخی قطعات خاص کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه عمر مفید سمعک بستگی به عوامل متعددی از جمله ضربه خوردن و نوع نگهداری دارد، عمر سمعک برای بزرگسالان را 3 تا 5 سال و برای کودکان 1 تا 3 سال دانست.
گفتنی است پس از‌ معلولیت جسمی‌حرکتی و‌ کم‌توان ذهنی، رده سوم معلولیت به ناشنوایان می‌رسد‌ و بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت که ۱۰ تا ۱۵ درصد جامعه را دارای معلولیت می‌داند می‌توان گفت ۱ تا یک‌ و نیم میلیون نفر در جامعه با طیفی از اختلالات شنوایی مواجه‌اند.
خبرنگار حوزه معلولان